SGK’dan inanılmaz hata

SGK yaşayan hastanın öldüğü gerekçesiyle yakınlarından solunum destek cihazını geri istedi.

0
758
KABOTAJ Kurtuluş

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yaptığı tebligat ile Balıkesir’in Edremit ilçesinde trajikomik bir olaya imza attı. Solunum yetmezliği çeken ve sağ olan Nazire Demirci’nin öldüğünü iddia eden Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) “hastanız öldü” deyip mirasçılarına tebligat yaparak verilen solunum destek cihazını geri istedi.

Edremit ilçesinde kızının evinde yaşayan 60 yaşındaki Nazire Demirci’nin öldüğünü iddia eden Sosyal Güvenlik Kurumu solunum destek cihazını geriye istedi.

Anne Nazire Demirci ve Kızı Neslehan Akar postacının kendilerine getirdiği tebligat ile adeta şoka girdi.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Bursa Bölge Müdürlüğü tarafından gönderilen tebligatta Solunum yetmezliği çeken Nazire Demirci’nin öldüğü ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nca (SGK) tahsis edilen solunum destek cihazının 15 gün içinde geri verilmesi aksi takdirde icra yoluyla işlem başlatılacağı bildirildi. Tebligatı alan aile yaşadıkları bu trajikomik olay karşısında şaşkına döndü.

Annesinin yaşadığını ve tedavisine devam ettiğini ifade eden Neslehan Akar, “Bu bana Bursa SGK’dan, sosyal güvenlik il müdürlüğünden geldi. Bu kağıtta annemin vefat ettiğini ve buna nazaran annemin solunum destek (konsantratör) cihazını geri istediklerini, belli bir süre verdiklerini, bu süre içiresinde iade etmediğimizde yasal işlem başlatacaklarını ifade etmişler burada. Ama annem gördüğünüz üzere yaşıyor” dedi.

Annesinin her ay ilaçlarını aldıklarını belirten Akar, “Annem maaşını alıyor. Bu durum nasıl oluyor ben anlamıyorum. İki ay öncesi doktorların raporları ile gittik SGK’dan bu cihazı temin ettik. Oradan verdiler. Buna ilişkin makbuzlarımız da duruyor. Bu cihaz iki sene duracak bizde. Bunsuz yapamaz annem. Çünkü tıkanıyor bazen. İçeride bir tıkanma olduğu zaman biz o cihazı kullanmak zorundayız. Solunum içinde kullanmak zorundayız. Bazen annem tıkanabiliyor.”diye konuştu.

Yazı ilk geldiği andaki duygularını da aktaran Akar şöyle devam etti;

“Aklım karıştı şok geçirdim. Bir an gülme geldi içimden nasıl böyle bir karışıklık olur. Böyle bir şeyi dikkate nazara almadan böyle bir kağıt gönderiyorlar. Uyarı yapmışlar. Yasal işlem başlatacağız diye. Şaşkınız.”

Annesinin yaşadığını yine bir yazı ile ispatlamaya çalışacağını ifade eden Akar “Annemin yaşadığını bu yazıya karşı tekrar birer yazı yazarak kuruma göndereceğim. SGK’ya göndereceğiz. İnşallah o saatten sonra bizi dikkate alırlar. Çünkü annem yaşıyor. Biz bu cihazı iki ay önce almamıza rağmen bize gelen belgede 2013’te aldığımız belirtiliyor. Belgede bir karışıklık var. burada 2013 yılının 11.’.nci ayının 13’ünde cihazı verdik diyorlar ama benim elimdeki diğer makbuzlarda bu cihazın şubat ayının 17’sinde bana verildiği ispatlı. Kurum tarafından bir karışıklık yaratılmış ama dikkate alınmalı bence böyle şeyler. Çünkü sonunda benim mağduriyetim de ortaya çıkacak. Bunu dikkate almazlarsa beni mağdur edecekler. Eğer annem yanımda olmasaydı ve ben böyle bir yazı alsaydım ne olurdu bilemiyorum. Ben şeker hastasıyım. Kardeşlerimin annemin öldüğünü benden gizlediklerini düşünüp o an panikleyebilirdim. Bu tebligat gelince annem de üzüldü ben de çok üzüldüm.” şeklinde konuştu.

Akar bu hatanın en kısa sürede düzeltilmesini istedi.