Soğan kabuklu, kibrit çöplü, marşmelovlu sergi

Balıkesir Üniversitesi Dursunbey Meslek Yüksek Okulu Tekstil Teknolojisi Programı öğrencilerinin soğan kabuğu, çekirdek kabuğu, marşmelov ve kalemtraş talaşı, kum boncuk gibi malzemeler kullanarak yaptığı tasarımlardan oluşan sergi Edremit ilçesinde açıldı.

0
921
KABOTAJ Kurtuluş

Edremit Belediyesi kültür etkinlikleri kapsamında Balıkesir Üniversitesi Dursunbey Meslek Yüksek Okulu Tekstil Teknolojisi Programı Öğretim Görevlileri Sibel Bayar ve Arzu Pilevne, danışmanlığında “Karma Duygular” adlı tasarım sergisi Ayşe Sıdıka Erke Müzesi’nde açıldı.

Sergide yer alan eserler Dursunbey Meslek Yüksek Okulu Tekstil Teknolojisi Programı Bölümünde okuyan 16 öğrencinin soğan kabuğu, çekirdek kabuğu, marşmelov, kalemtraş talaşı kullanarak yaptığı tasarımlar sergiyi gezenler tarafından beğenildi.

Öğretim görevlisi Sibel Bayar, “Edremit’te bir sergi açmayı düşündük. Yaptığımız çalışmalarda öğrencilerimizin doğadan materyaller toplayıp bunları kullanarak silüetler üzerine tasarım yapmalarını istedik. Bunu yaparken de bu materyallerde sınır tanımadık. Öğrencilerimizden de çok güzel ürünler çıktığına inanıyoruz. Bunları Edremit Ayşe Sıdıka Erke Etnografya Müzesinde körfez bölgesinde tanıtım amacıyla sergilemeyi düşündük. Birbirinden değişik eserleri halkımızın beğenisine sunuyoruz” dedi.

Çalışmaları yaparken ve sergilerken farklı açıdan bakmaya çalıştıklarını belirten Bayar, “Çalışmalarımızda öncelikle tasarım kağıt üzerinde oluyor. Buna biz stilislik diyoruz. Bu aşamada tasarımlarını kağıt üzerinde giydirip ardından modelislik olarak tanımladığımız kalıp bölümüne geçip sonra giysiye dönüştürülüyor. Bu sergide biz ilk aşamasındayız. Ama biraz hayal gücümüzü zorlayarak çalıştık bu aşamada. Örneğin soğan kabuğundan kıyafet tasarladık. Bunun giyilebilirliği olur mu olmaz mı bilmiyoruz ama sonuçta hayal gücü serbest her şeye açık diye düşünüyoruz. Mankenlerimiz üzerinde de tasarladık. Bunda da değişik bakış açılarından bakmaya çalıştık kıyafetlerimize. Öğrencilerimiz hayal güçlerini kullanarak bulduğu materyellerle değişik tasarımlar yapmaya çalıştılar” diye konuştu.

Öğretim Görevlisi Arzu Pilevne de “Bu çalışmalarımız tekstil teknolojileri bölümündeki öğrencilerimizin temel sanat, kumaş tasarımı ve proje derslerinde tasarım amaçlı olarak yaptıkları çalışmalar sonucu ortaya çıkan eserlerdir. Amacımız çocuklarımızın hayal gücünü ve tasarım yeteneğini geliştirmek” ifadelerini kullandı.

Serginin açılışına Balıkesir Üniversitesi Rektörü Profesör Doktor Kerim Özdemir, Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı ve Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka ile davetliler katıldı.  Ayşe Sıdıka Erke Etnografya Müzesindeki sergi 8 Nisan gününe kadar gezilebilecek.