Sokak hayvanlarını besleyen kadını tehdit eden komşusu gözaltına alındı

Balıkesir'in Edremit ilçesinde, sokak hayvanlarını beslediği gerekçesiyle tartıştığı komşusunu tehdit ettiği iddia edilen bir kişi gözaltına alındı. Konuyla ilgili Edremit Kaymakamlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, 4 Haziran'da, Altınkum Mahallesi'nde yaşayan Zerrin Toksöz (68) ile komşusu S.A. arasında sokak hayvanlarını besleme konusuyla alakalı sözlü tartışma çıktığı belirtildi.

0
238
KABOTAJ Kurtuluş

Konuyla ilgili Edremit Kaymakamlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, 4 Haziran’da, Altınkum Mahallesi’nde yaşayan Zerrin Toksöz (68) ile komşusu S.A. arasında sokak hayvanlarını besleme konusuyla alakalı sözlü tartışma çıktığı belirtildi.

Bu tartışmada Sedat A’nın Toksöz’e tehdit ve hakaret içerikli söylemlerde bulunduğu, Toksöz’ün ise bu anları videoya kaydettiği bildirilen açıklama şöyle:

“Müşteki Zerrin Toksöz isimli şahsın şikayeti üzerine, şüpheli S.A. isimli şahıs yakalanarak hakkında adli işlem başlatılmıştır. Ayrıca bölge polis merkezi tarafından şüpheli S.A. hakkında önleyici tedbirler kapsamında resen 30 gün süreyle uzaklaştırma kararı verilmiştir.”

Edremit ilçesinde 15 gün öce taşındığı apartman yakınlarında sokak hayvanlarını besleyen Zerrin Toksöz, komşularının tepkisiyle karşılaştı. Tartışmaların büyümesi üzerine Toksöz, üst komşusu tarafından çeşitli hakaretlere uğrayarak tehdit edildi dildi. Tehdit anını cep telefonu ile görüntüleyen ve sosyal medya hesabında paylaşan Toksöz’ün yaşadığı bu olaya hayvan severler de tepki gösterdi.

Altınkum Mahallesinde sokak hayvanlarını besleyen 68 yaşındaki Toksöz’ün beslediği hayvanlardan komşuları rahatsız oldu. Toksöz ile komşular arasında çıkan tartışmalar hakarete dönüştü. Toksöz’ün üst komşusu hakaretlerde bulunarak tehdit etti.

Toksöz’ün çektiği bu görüntülerin sosyal medyaya yüklemesinin ardından ise hayvan severler olaya tepki göstererek basın açıklaması yaptılar.

Toksöz’ün oturduğu apartman dairesi önünde bir araya gelen hayvan severler, yanlarında getirdikleri mamalarla sokak hayvanlarını besledi.

Zerrin Toksöz konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “10-15 gün önce buraya taşındım. Daha önce oturduğum yerde çok sayıda kedi ve köpek besliyordum. Buraya taşınınca dikkat edeceğim dedim ama yine dayanamadım. Besleme yapmaya devam ettim. Apartmanın dışında hayvanları besliyordum. Apartman sakinleri hayvanları istemediklerini söylediler. Hayvanları taşlamaya başladılar. Ben de bu duruma tepki gösterdim. Tamam, korkuyor olabilirler. Ben de burada beslemeyeceğimi, uzakta besleme yapacağımı söyledim. Ama beni anlamadılar. Balkonumda 2 kedi var. Onlardan da rahatsız oldular. Olaylar bu noktaya geldi.” dedi.

Başka bir hayvan sever de yine burada sokak hayvanlarını beslediği için motorunun tekerleğini patlattıklarını söyledi.

Toksöz’e destek olmak için gelen grup adına konuşan Tarkan Kaynar da Dalyan mevkisinde köpeklerin bol olduğu bir bölgede yaşadıklarını belirterek şunlar söyledi:

“Buradaki en büyük zorluğumuz ne mama ne de doğal koşullar. Bizim en büyük sıkıntımız, hayvan sevmeyen insanlar. Kimisi yazlıkçı olarak bölgeye geliyor. 15 gün burada kalıyor, ondan sonra bölgenin sahibi oluyor. Her türlü yaşam hakkımıza karışıyor. Bir tane köpek, bir at pisliği görmek istemiyor. O zaman niye geldin buraya tatile. Bizim burası doğal bir bölge. Güneye git, başka yere git. Ben doğaya gidiyorum diye sosyal medyada paylaşmaya biliyorlar, ondan sonra buradaki doğal ortam sesinden rahatsız olduklarını söylüyorlar. Bir köpek sürekli havlıyorsa, asıl o rahatsızdır. Yaşam alanı elinden alınmış veya huzursuzdur. Buralar bomboşken şu an inşaatlarla doldu ve onların yaşam alanı kısıtlanıyor.”

 Hayvanlara dokunulmamasını isteyen Kaynar; “68 yaşındaki bir kadın, kendi imkanlarıyla sokak hayvanlarına bakıyor ve ona edilmedik hakaret bırakmıyorlar. Ona yalnız olmadığını hissettirmek için buradayız” ifadesini kullandı.

68 yaşındaki kadını tehdit ettiği öne sürülen Sedat A.’da apartman önünde toplanan kalabalığa evinin balkonundan seslenerek hayvan düşmanı olmadığını, çocuklarının ısırılmasından korktuğunu söyleyerek kendini savundu.