TEGEL’den Çevre Günü açıklaması

- Temiz Gelecek Derneği (TEGEL), Çevre Günü kapsamında yaptığı yazılı basın açıklamada kullanılan petrol tabanlı kimyasalların insan sağlığı ve çevre üzerindeki olumsuz etkilerine dikkat çekti. - TEGEL Yönetim Kurulu Başkanı Ceylan Özünel; Çevreye zararlı olan ürünlere alternatif olarak herkes tarafından kolaylıkla yapılabilecek ve ucuz ürünlerin piyasaya sunulabilmesi için Edremit Körfezi ve Kazdağları bölgesinde doğa dostu kendin yap temizlik kitleri hazırladıklarını bildirdi.

0
331
KABOTAJ Kurtuluş

 

5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla Temiz Gelecek Derneği (TEGEL), tarafından yazılı bir basın açıklaması yapılarak Kazdağları bölgesi ile Edremit Körfezi’nin altın madeni ve kömürlü termik santraller gibi sanayileşme kaynaklı tehditlerin yanı sıra; giderek artan kimyasal kirlilik nedeniyle biyolojik çeşitlilik kaybı gibi sorunlarla da karşılaştığına dikkat çekildi.

Uzmanların yaz sezonunda yazlıklarına  veya otellere gelenler hesaplanmadan yapılan altyapının ileride tümüyle iflas etme noktasına geleceği ve Kocaeli, İzmir ve Mersin körfezlerinde yaşanan kirlilik sorunlarının Edremit Körfezi’nde de yaşanabileceği bilgisinin yer aldığı yazılı açıklamada Temiz Gelecek Derneği (TEGEL) Yönetim Kurulu Başkanı Ceylan Özünel, ‘Kazdağları ve Edremit Körfezi, Marmara Bölgesi’ndeki önemli doğa alanlarından birisi olarak tanımlanan ve biyoçeşitlilik açısından oldukça önemli bir bölge fakat gittikçe artan bir kirlilik tehdidi ile karşı karşıya. Kirliliğin önemli sebeplerinden birisi fabrika, otel ve bireylerin atık sularının yeterli arıtma sağlanmadan dere, nehir ve Körfez’e deşarj etmesidir. TEGEL olarak petrol temelli deterjanlardan kaynaklanan kimyasal kirliliğin azaltılabilmesi için alternatif olacak doğa dostu temizlik ürünlerinin üretilmesini hedefliyoruz.” dedi.

Bu ürünlerin, erişilebilir fiyatlara ve kadınların ekonomik anlamda güçlenmesine de katkı sağlayacak şekilde bir sosyal girişim modeli ile üretilmesinin amaçlandığının kaydedildiği açıklamaya şöyle devam edildi;

“Doğa dostu kendin yap temizlik ürünlerinin kullanıcılar tarafından test edilmesi için Kaz Dağları Bölgesi pilot uygulama alanı olarak seçtik. ’Doğa Dostu Kendin Yap Temizlik Ürünlerinin Geliştirilmesi ve Yaygınlaştırılması’ projesi faaliyetleri çerçevesinde Nusratlı Köyü Kültür Turizm ve Dayanışma Derneği (NUSRATDER) üyesi kadınlar tarafından Kazdağları’nda üretilecek olan “Kendin yap temizlik kitleri”nin ürün geliştirme süreci ve tasarımının tamamlanarak üretim hazırlıklarına başlandı.”

Açıklamada son olarak Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP)’nın Küçük Destek Programı (GEF-SGP) ile finanse edilen proje kapsamında hazırlanacak olan 400 adet kendin yap temizlik kitlerinin zehirsiz temizlikle ilgili yapılacak olan atölyelerde katılımcılara dağıtılacağı da ifade edildi.