Temizlik  Ürünlerinin Geliştirilmesi ve Yaygınlaştırılması Projesi  Edremit Körfezi’nde Başladı 

0
627
KABOTAJ Kurtuluş

TEGEL’in Edremit Körfezi ve Kaz Dağları bölgesinde kimyasal kirliliğin azaltılarak doğa-dostu temizlik ürünlerinin geliştirilmesi amacıyla başlattığı ‘Doğa Dostu Kendin Yap Temizlik Ürünlerinin Geliştirilmesi ve Yaygınlaştırılması’ Projesi’ nin tanıtım toplantısı, ​Kazdağı Doğalve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği’ nde gerçekleşti.

 

 

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP)’nın Küçük Destek Programı (GEF-SGP) desteğiyle başlatılanprojenin tanıtım  toplantısına,bölgedefaaliyetgösterensiviltoplumkuruluşlarıvekooperatiflerden45kişikatıldı. Toplantıda, projenin hedefleri ve planlanan faaliyetler hakkında bilgiler paylaşıldı .

Tüketicilerin, zararlı kimyasallar içeren temizlik ürünlerinin doğaya karışmasının azaltılmasına katkıda bulunmak için elinde önemli bir güç olduğunu ve toplumun tüketim alışkanlıklarını çevre dostu haline getirebileceğini savunan Temiz Gelecek Derneği (TEGEL), Edremit Körfezi ve Kaz Dağları bölgesinde kimyasal kirliliğin azaltılmasına katkıda bulunmak amacıyla Nusratlı Köyü Kültür Turizm ve Dayanışma Derneği (NUSRATDER) ortaklığıyla bir proje başlattı.

Proje kapsamında bölgede sivil toplum kuruluşları, belediyeler ve otellerin katılımıyla Doğa Dostu Kendin-Yap Temizlik Ürünleri konusunda farkındalık oluşturmak adına zehirsiz temizlik atölyeleri düzenlenecek. Atölyelerin yanı sıra, NUSRATDER bünyesindeki kadınlar, insanların evlerinde zehirsiz temizlik ürünler yapabileceği “Doğa Dostu Kendin Yap Temizlik Ürünleri” kitleri üretecek ve bu ürün kitlerinin öncelikle Edremit Körfezi bölgesindeki insanlar tarafından denenmesi sağlanacak. Böylece, dernek bünyesindeki kadınlar hem bölgede zehirsiz temizlik ürünlerinin elçileri olacak hem de kendilerine ek gelir elde etmiş olacak.

Ev sahipliğini projenin destekçi kurumlarından olan Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Süheyla Doğan’ ın açılışını yaptığı ve Edremit körfezi’ndeki yeraltı ve yerüstü sularında gerçekleşen kimyasal kirliliği anlattığı toplantıda,TEGEL’in kuruluş amacını anlatan TEGEL Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Mısırlıoğlu “Pek çok bireysel ve kurumsal tüketici, günlük hayatın büyük bir parçası olan temizlik ve hijyen adına zararlı kimyasal ürünleri kullanmaktadır.

Bu kimyasallar tuvaletlerde, bulaşık makinelerinde veya diğer cihazlarda kullanıldığında, kimyasal maddeler kanalizasyona karışır. Daha sonra su, atık su arıtma tesislerine gider; buradaki kirletici maddelerin çoğu, nehirlere ve göllere geri dönmeden önce ayrıştırılır. Bu kimyasal ürünlerdeki tüm zarar verici maddeler ayrıştırılamaz. Zamanla, doğal yaşam üzerinde önemli ve olumsuz bir etki yaratacak şekilde birikebilir. Bu tür kimyasal kirliliklerin önlenmesi ve azaltılmasına katkıda bulunmak ve ekolojik ayak izini azaltmak amacıyla Temiz Gelecek Derneği’ ni kurduk.

 

 

Derneğin temel hedefi; kullanıcı davranışlarını değiştirecek çözümlerin yaygınlaşmasını sağlamak. Bu doğrultuda; dernek bünyesinde çeşitli araştırmalar yaparak topluma doğru bilgilerin ulaşmasını, savunuculuk çalışmalarıyla değişime katkıda bulunmayı ve doğa dostu temizlik ürünleri geliştirerek bu ürünlere herkesin kolayca erişebilmesini sağlamak istiyoruz” dedi. Mısırlıoğlu konuşmasının ardından proje hedeflerini ve planlanan faaliyetleri anlatmak üzere sözü TEGEL Genel Sekreteri Buket Atlı’ ya verdi.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı(UNDP) Küçük Destek Programı tarafından desteklenen ve Nusratlı Köyü Kültür Turizm ve Dayanışma Derneği ortaklığıyla başlayan projenin tanıtım toplantısına, aralarında Nusratlı Köyü Kültür Turizm ve Dayanışma Derneği, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Antandros Derneği, Edremit Kadın Eli Kooperatifi,

Edremit Turizm ve İşletmeciler Derneği, Edremit Çevre Sağlığı ve Koruma Derneği, Ayvalık Tabiat Platformu, Buğday Derneği, Çamlıbel Köyü Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği’nin de bulunduğu ekoloji, turizm, çevre ve kadın konusunda bölgede faaliyet gösteren birçok sivil toplum kuruluşu ve kooperatiflerin üyeleri katıldı.

 

Tanıtım toplantısının ardından,Nusratlı Köyü’ne gidilerek NUSRATDER’ in ofisinde, Nusratlılı kadınlar ile zehirsiz temizlik atölyesi gerçekleştirildi. Atölyede kadınlar; arap sabunu, sirke, karbonat gibi zararlı kimyasallar içermeyen  maddelerle temizlik ürünleri üretme eğitimi aldı.Atölyeye köyün çocuklarının da ilgi göstermesi oldukça sevindiriciydi

BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ