TKKB Dönem Başkanlığı Devir Teslim Töreni Edremit’te yapıldı.

Türkiye Kent Konseyleri Birliğinin 11. Dönem Başkanlık devir teslimi Balıkesir’i Edremit ilçesinde yapılan bir tören ile gerçekleşti.

0
90
KABOTAJ KABOTAJ

 

Güre Mahallesindeki bir termal otelde gerçekleşen Türkiye Kent Konseyleri “Geleceğin Kentleri, Kentlerin Geleceği” temalı 11. Dönem devir teslim töreninde yaptığı konuşmasında “Son aylarda maalesef ülke ve millet olarak derin üzüntüler yaşatan bir takım olaylarla karşı karşıya kalındığını ifade eden Birliğin 10. Dönem Başkanı Ekrem Arslan, “Elazığ ve Malatya ilimizde meydana gelen deprem, Van’da yaşanan çığ felaketi ve İstanbul’da meydana gelen uçak kazasında hayatını haybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza da sağlık diliyorum.”

2011 yılında Yerel Gündem 21 Programının sona ermesiyle birlikte doğan boşluğun Türkiye Kent Konseyleri Birliği ile doldurulduğunu belirten Arslan, “Türkiye Kent Konseyleri Birliği coğrafi olarak ülkemizin bütün bölgelerinden ve farklı siyesi yapıdan siyasilerin oluşturduğu belediyelerce kurulmuş, kent konseylerinin. Katılımıyla oluşmuş güçlü ve kurumsal olarak üyelerin özverili çalışmalarıyla büyümeye devam etmiştir. Birlik tarafından gerek yerel, gerek ulusal gerekse uluslararası düzeyde kent konseylerimi<in gelişimi için lobicilik faaliyetleri yürütülmektedir.” dedi.

Arslan, ayrıca kent konseyleri birliği üyesi konseylerin ve paydaşlarının yılda en az bir kez farklı bir şehirde ‘Kent Konseyleri Buluşması’nda bir ara geldiğini ifade etti.

Türkiye Kent Konseyleri Birliğinin 11. Dönem Başkanlık görevini devralan Mürsel Sabancı, “Kent gönüllüsü olmaktan gurur duydum. Her daim de duyacağım. Bu gurur önce kent konseyi çatısı altında ardından da Türkiye Kent Konseyleri Birliği çatısı altında taçlandırmaktan da büyük onur duyuyorum. Bu gönül bağı özel bir bağ” ifadesini kullandı.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz da “Şehrin sesi olmak ve şehrin gerçek sakinleri olarak o şehre katkı sağlamak ancak ve ancak kent konseyleriyle olur. Güçlü kent konseyi olan şehirler güçlü olan her işi başarırlar, zararlı olan her şeyden uzak durular ve şehirde eksikli hiçbir şey kalmaz. Sosyal belediyeciliğin, çevre dostu belediyeciliğin, kültürel belediyeciliğin tüm unsurları ortaya çıkar. Bunlar olmazsa şehir de şiir olmaz. Şehirde sanat olmaz Şehirde neşe olmaz. Şehirde hiçbir olmaz. Bunları sağlayacak olanda kent konseyleridir” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından “Geleceğin Kentleri, Kentlerin Geleceği” paneli düzenlendi.

Türkiye Kent Konseyleri Birliği Dönem Başkanlığı Devir Teslim Töreninde Balıkesir Halk Oyunları Ekibi de yöresel folklor gösterisi sundu.