TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’ndan okul sözü.

Hisarcıklıoğlu, Edremit ziyaretinde ticaret odası başkanı Coşkun Salon'un talebi üzerine ilçeye 24 derslikli bir ilköğretim okulu yapma sözü verdi.

0
604

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Edremit Ticaret Odası ziyaretinde gazetecilere yaptığı açıklamada yıl sonunda yüzde 7’lik bir büyümenin yakalanacağına inandığını söyledi.

Yerli Otomobil konusunda da görüşlerini açıklayan Hisarcıklıoğlu, 5 babayiğit yerli otomobil üretimi için yola çıktıklarını belirterek, “Türkiye’nin 1960 yılında “Devrim Otomobili” ile yerli üretim denemesi oldu. Ancak o zamanki lobilerin arabaya benzin koymaması üzerine otomobil üretiminde başarısız olunmuş gibi gösterildi” dedi.

Hisarcıklıoğlu Ayvalık ve Burhaniye ilçelerini ziyaretinin ardından körfezdeki gezisinin son durağında Balıkesir’in Edremit ilçesine geldi. Burada Edremit Ticaret Borsası ve Edremit Ticaret Odası’nı ziyaret etti.
Edremit’in Türkiye’de marka şehirlerden bir tanesi olduğunu, hem ticaret, hem tarım hem de turizm merkezi olduğunu, burasının Allah’ın verdiği müthiş bir coğrafyada, kıskanılacak bir yerde ticaret yapıldığını ifade etti.
Edremit Ticaret Odası Meclis Salonunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu “Üçüncü çeyrek hala açıklanmadı. Sürpriz şekilde büyük ve yüksek oranda büyüme çıkacak. İnşallah yıl sonu itibariyle de büyük ihtimalle yüzde 7’lik büyümeyi yakalamış olacağız. Aslında baktığımız zaman başımıza geçensene gelenleri düşündüğümüz zaman hain Fetö darbe teşebbüsünün dışında terör örgütlerinin ülkemiz içinde cirit attığı bir yıl yaşadık. Güneyimizde savaş, Batımızda ekonomik kriz olmasına rağmen Türk özel sektörü yaklaşık 1 milyon 500 bin kişiye yeni bir istihdam alanı yarattı ve müthiş bir büyüme oranı yakaladı ki bu ülkemiz açısından müthiş bir gurur verici bir hadise” diye konuştu.
Yerli otomobil üretimini de değerlendiren Hisarcıklıoğlu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 24 Mayısta kendilerine ürkiye Odalar Borsalar Birliği bünyesinde babayiğit çıkartma görevi verdiğin hatırlatarak şunları söyledi;
“Sayın Cumhurbaşkanımızın müthiş bir vizyonu biliyorsunuz yerli otomobil üretmek. Sayın Cumhurbaşkanımızın özellikle 24 Mayıstaki Türkiye Odalar Borsalar Birliği Genel Kurulunda bize Türkiye Odalar Borsalar Birliği bünyesinde babayiğit çıkartma görevi verdi. Biz de 5 aydır çalıştık. Geçen hafta Sayın Cumhurbaşkanımızın makamında Başbakanımızla birlikte 5 babayiğitle beraber imzayı attık. İnşallah şirketleşme süreci 2018’in ilk aylarında bitecek. 2019’da prototip otomobili inşallah boğaz köprüsünden bu yeni oluşturulan ortaklık geçirecek. 2021’de de inşallah tüketicinin ve Dünya piyasasına sürmek üzere yerli otomobil, Türkiye’nin otomobili çıkacak. Tabi buradaki en önemli özellik IP hakları Türk olan bir otomobil ilk defa üretmiş olacağız.”
Bugün otomotiv sanayine bakıldığında Türkiye’nin bir numaralı sektörü olduğuna da işaret eden Hisarcıklıoğlu, “İlk bizim maceramız 1960’da başlıyor. 1960’da 12 tane ‘Devrim Otomobili’ üretmişiz. O günkü lobilerin tesiriyle benzin konmuyor, çalışmıyor ve biz yapamadık otomobili diye bırakılıyor. Daha sonrasında montaj sanayi ile müthiş bir sanayileşme başladı. 1996 Gümrük Birliği sonrasında gerek üretim noktasında gerekse bugün her 13 saniyede bir 1 tane araba üretiyoruz. Her 16 saniyede bir Türkiye’de üretilen araba ihraç ediliyor. Aslında müthiş bir noktaya geldi bugün Türkiye’nin ihracatı anlamıyla baktığınızda Otomotiv ve otomotiv yan sanayi bir numaralı sektörümüz. Tabi müthiş bir alt yapı olduğu için artık Türkiye’nin araba üretmesinde hiç bir engel yoktu. Ama şimdi devir teknoloji devrine dönüyor. Otomobilde yeni bir devrim var. yeni devrimde de bizim tam zamanlamayı yakalamış olarak inşallah bizim yerli otomobili üretmiş olacağız. Ülkemize, milletimize hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Edremit Ticaret Borsası Başkanı Tarkan Demir ve Edremit Ticaret Odası Başkanı Coşkun Salon’a iki ciltlik ‘Dede Korkut’ kitabı hediye etti. Oda ve borsa başkanları da Hisarcıklıoğlu’na soğuk sıkım (burun yağı) zeytinyağı armağan etti.