“Sen dur ki hayat durmasın”

Balıkesir’in Edremit ilçesinde ‘Trafikte yaya önceliği’ bilincinin artırılması amacıyla kaymakamlık öncülüğüne bir etkinlik gerçekleştirildi.

0
479
KABOTAJ Kurtuluş

İçişleri Bakanlığı tarafından “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla 2019 yılının “Yaya Öncelikli Trafik” yılı ilan edilmesi ve devletin tüm unsurları ile farkındalık oluşturmak amacıyla Edremit ilçesinde sürücülerin ve yayaların bilinçlendirilmesi amacıyla bir etkinlik düzenlendi.

Yılmaz Akpınar Bulvarında ilçe milli eğitim müdürlüğü önündeki yaya geçidinin bulunduğu noktada gerçekleştirilen etkinlikte öğrencilere ve sürücülere trafikte önceliğin yayalarda olduğu anlatıldı.

Etkinlik kapsamında öğrenciler ellerinde taşıdıkları üzerinde “Sen dur, yaşam durmasın”, “Öncelik hayatın, öncelik yayanın” ve “Dur yolda ben de varım” yazan dövizlerle sürücülerin yayalara karşı daha duyarlı olmaları çağrısı yaptı.

Etkinlikte kaymakam Sırmalı sürtücülere broşür vererek yayalara ve yaya geçitlerine karşı daha duyarlı olmalarını istedi.

Kaymakam Ali Sırmalı, “Etkinlikle yaya geçitlerinin kullanılmasının teşvik edilmesi ve sürücüler tarafından fark edilmesi, buralarda yayaların geçiş üstünlüğünün vurgulanması amaçlanıyor. Bu kapsamda yaya trafiğinin yoğun olduğu yerler başta olmak üzere emniyet ve jandarma personelinin yarısı görev aldı” dedi.

Sırmalı ayrıca, trafik kazalarında her yıl yaklaşık bin 700 yayanın yaşamını yitirdiğini ve bu yeni düzenlemenin geniş kitlelere duyurulması, bu konuya ilişkin farkındalığın arttırılarak tüm sürücülere bu davranışın kazandırılmasının çok önemli olduğunu söyledi.

Etkinliğe, Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, belediye başkanı Kamil Saka, ilçe emniyet müdürü Zafer Sönmez, ilçe jandarma komutanı Özkan Kavak, kurum amirleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, öğrenciler, öğretmenler ve çok sayıda vatandaş katıldı.