Traktör kasasında “senfonik konser”

- Balıkesir'in Edremit ilçesinin kırsal Mehmetalan Mahallesi sakinleri, 5 yıl aradan sonra yeniden “Senfonik konser” izledi.

0
228
KABOTAJ Kurtuluş

Mahalle sakinleri meydanda meşale ışığıyla aydınlatılan, traktör römorklarının podyum olarak kullanıldığı konser programında klasik müzikten operaya, halk müziğinden baleye farklı sanat dallarından örnekleri izleme imkanı buldu.

Kırsal Mehmetalan Mahallesi,  farklı sanat dallarından eserlerin sahnelendiği “Senfonik Konser” etkinliğiyle keyifli bir akşam geçirdi.

Mahalle meydanında konuşlandırılan traktör römorklarını sahne olarak kullanan İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, İzmir Devlet Opera ve Balesi, İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu, Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı, Ege Üniversitesi Devlet Konservatuvarı, TRT sanatçılarından oluşan 25 kişilik Turkish Brass Ensemble Orkestrası, meydanda varil içinde yakılan odun ateşi eşliğinde ve meşale ışığında birbirinden güzel eserlerden oluşan bir konser verdi.

Çevre köylerden de yoğun katılımın olduğu halka açık senfonik konserin genel sanat yönetmenliğini İzmir Devlet Senfoni Orkestrası sanatçısı Kenan Gökkaya, sanat koordinatörlüğünü Hikmet Çokağır yaptı.

Konserde solist olarak Devlet Klasik Türk Müziği Korosu Solist Sanatçısı Derya Derin ve İzmir Devlet Opera ve Balesi’nden tenor Burak Dabakoğlu yer aldı. İzmir Milli Kütüphane Vakfı Başkanı Ulvi Puğ tarafından seslendirilen şiirlerin de renk kattığı ve yaklaşık 2 saat süren “Senfonik Konser”de klasik müziğin yanı sıra kulağa daha tanıdık gelen tınılar da çalındı.

Traktör römorklarının podyum olarak kullanıldığı konser programında klasik müzikten, operadan, Türk Halk Müziği’nden, Türk Sanat Müziği’nden örnekler sunuldu, şiir dinletisi ve folklor gösterisi yapıldı.

Konser kapsamında orkestranın seslendirdiği tango ve valslere bazı izleyiciler de danslarıyla eşlik etti, Kerimoğlu ve Harmandalı Zeybeği gösterisinin de sunulduğu etkinlikte çalınan bazı parçalara izleyicilerde hem sesleriyle hem de alkışlarıyla eşlik etti.

Mehmetalan Mahallesi Muhtarı Nergis Aldemir, etkinliğin kendilerini gururlandırdığını ifade ederek, “Bugün özellikle çocuklar için buradayız. Çünkü onların güzel sanatlarla tanışması lazım. Çok sesli müzikle tanışması lazım. Tabi ki çocukların yanı sıra kadınlarımız da çok önemli. Kadınlarımızın da tanışması gerekiyordu bu sanatla ve 5 yıl aradan sonra bugün yine bu etkinliğe başladık. İnşallah bunun devamı gelir ve köyümüzde güzel konserlere devam ederiz. Bundan 5 yıl önce bu konserler vardı ve ilgi büyüktü. Üzülüyorlardı da açıkçası konserler olmuyor diye. Bu etkinliği yapacağımızı söyleyince bütün kadınlarımız, erkeklerimiz, bütün halk hep beraber hem bana yardımcı olmak için hem burada konseri seyretmek için canla başla çalıştılar. Hepsine çok çok teşekkür ediyorum.” Diye konuştu.

Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, “Senfonik konser Mehmetalan’da 2008 yılında ilk defa icra edildi. O gün Türkiye’de gündem olmuştu traktör kasasında senfoni konseri diye. Gaz lambası da vardı o zaman. Tanınırlık, bilinirlik adına Mehmetalan’ı tüm Türkiye’ye tanıttınız, duyurdunuz. Çok teşekkür ediyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Konser programı sonrasında gazetecilere açıklama yapan Turkish Brass Ensemble Orkestrası Genel Sanat Yönetmeni İzmir Devlet Senfoni Orkestrası sanatçısı Kenan Gökkaya, çağdaş müzik kültürünü, güzel sanatları kentten alıp köye getirdiklerini söyledi.

Gökkaya, “Güzel sanatları köy meydanına getirdik, halk meydana sığmadı. Çevre köylerin halkı koşarak geldi, çocukları geldi; onlara enstrümanları tanıttık. Bu hafta cumhuriyetimizin kuruluşunun 96.’ıncı yıldönümüydü. Büyük Atatürk’ümüzü anıyoruz 81.’incı yılında. Teyzelerim diyor ki biz atamızı çok seviyoruz, onu o kadar coşkuyla andık ki bundan sonra bu konserleri biz hep istiyoruz diyorlar. Neden hep şehirlerde yapıyorsunuz diyorlar. Biz de geldik köy meydanına. Marşları birlikte söyledik. Çocuklara açıklamalı eğitim konseri yaptık. enstrümanları tanıttık. Türk müziğinden, batı müziğinden, şarkılarımızdan, türkülerimizden, valslerimizden, hem bizim kültürümüzden hem batı müziği kültüründen eserler seslendirdik.” ifadelerini kullandı.

Sanatçılar için de değişik bir deneyim olduğunu kaydeden Gökkaya şöyle konuştu;

“Buraya gelenler büyük özveriyle geliyorlar. Bugün Pazar… herkes yatıp, eğlenip keyfini çıkartıp, kahvaltısını yapıp pijamalarını giyip uzanacaklarken, uzanabilme imkanları varken bugün Kazdağları’nda Sarıkız’ın köyünde açık havada ki konserde üşüdüler ama içleri sımsıcak olduğu için duygularını en güzel şekilde ifade ettiler. En önemlisi de bu köy meydanı bugün doldu ve taştı. Biz de güzel sanatlar istiyoruz diyor herkes. Çocukların gözleri ışıl ışıldı.”

“Senfonik Konser”i izleyen ve çok beğendiğini belirten Mehmetalan sakinlerinden Elif Aldemir, “Konseri çok beğendim. Çok güzel çalıp söylüyorlar. Çok eğleniyorum. dedi.

Diğer köylü kadınlarda bu tip konserlerin tekrarlanmasını isteyerek çok beğendiklerini ve neşelendiklerini dile getirdiler.