Turizmciler, sezonu 23 nisanda açacak

0
281

Balıkesir’in 30 bine yakın yatak kapasitesi ve 130 bin civarında yazlık konutun (ikinci) yer aldığı Edremit Körfezi’ndeki turizmciler, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’yla birlikte yaz sezonunu açmaya hazırlanıyor. Ayvalık, Cunda Adası, Gömeç, Ören, Altınoluk, Zeytinli, Güre ve Akçay gibi Kuzey Ege’nin turizm merkezlerinin bulunduğu, 115 kilometre sahil bandıyla genellikle iç turizme hizmet sunan körfezde işletmeciler, salı günü kutlanacak 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı öncesindeki pazartesi günü için izin alarak Cuma gününden tatile çıkacakları dört gözle bekliyor.

İstanbul, Bursa ve İzmir gibi büyük şehirlerden ulaşımın kolay sağlanabildiği Edremit Körfezi, düzenlenen festivallerin de etkisiyle yaz döneminin önemli bölümünü hareketli geçirirken, bölgedeki turizm tesislerinde sezon hazırlıkları tamamlanmak üzere.

Ayvalık Turizm Geliştirme Birliği (AYTUGEB) Genel Sekreteri Ümit Özgültekin AA muhabirine yaptığı açıklamada; turizmciler olarak 20 nisanda sezonu açacaklarını ifade ederek, “Bilindiği üzere 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı salı günü. Ancak ben inanıyorum ki birçok kişi pazartesi için izin alarak cuma günü mesai bitiminden hemen sonra soluğu tatil yörelerinde alacaklar. Ayvalık ve Edremit Körfezi tatilcileri 4 gün ağırlamak için hazır. Turizm işletmelerine ardı ardına rezervasyonlar yapılıyor. Yaz sezonunun startını 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile vereceğiz” dedi

Edremit Körfezi Turizm İşletmecileri Derneği (EKTİD) Başkanı Atamer Ulusoy; “23 Nisan ile yaz sezonuna merhaba diyeceğiz. İşletmeci arkadaşlarla yaptığımız görüşmelerde çocuk bayramı dolayısıyla cuma günü için birçok rezervasyon yapıldığını gözlüyoruz. Sezonun da iyi geçmesini bekliyoruz” açıklamasını yaptı.

Edremit’in Akçay Mahallesinde turizm tesisi işleten Yahya Yavuz 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı fırsat bilerek tatile çıkacakların rezervasyonlarını yaptırmaya başladığını söyledi.

Turizmci Yavuz; “23 Nisan baharın kıpır kıpır olduğu bir dönem ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı salı gününe geliyor. Biz turizmciler olarak pazartesi gününü de eğer bu bölgede, Kuzey Ege’de tatil düşünenler olursa bir günlük izin yaparlar. Cuma gününden itibaren misafirlerimizi bekliyoruz. 4 günlük böyle bir paket turizm hareketliliği şimdiden var” diye konuştu.

Kıyıdaki otellere şimdiden talepler olduğunu kaydeden Yavuz; “Biz bu sene 23 nisanda yaz sezonunu, deniz sezonunu açıyoruz. Otellere rezervasyonlar var. Seçimlerde bitti. Artık insanlar stres atmak istiyorlar. Baharla birlikte kendini doğaya, Kazdağları’na ve Ege’nin pırıl pırıl sularına bırakmak istiyorlarsa 20 derecenin üzerinde hava sıcaklığımız var. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda herkesi tatile bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Bir çocuğun bayramı beklediği gibi kendilerinin de özel günleri beklediklerini dile getiren diğer turizm işletmesi sahibi İlhan Altın da şunları söyledi;

“Dışarıdan gelecek olan misafirlerimize 23 nisanın öncesinin pazartesi günü olması tatil günlerini ön bahar gibi mekan sahipleri olarak kutlayabileceğimizi düşünmemiz bizi mutlu ediyor. Çocukların bayramı beklediği gibi biz de böyle özel günleri bekliyoruz. Körfez sadece biz otelciler olarak değil, bütün esnaf olarak dışarıdan gelecek misafirlerimizi sabırsızlıkla bekliyoruz. Onların yüreklerine dokunacağımızı biliyoruz. Gönül rahatlığıyla gelsinler. Tatillerini istedikleri gibi rahat rahat yapabileceklerini bilsinler. 23 Nisan bizim için ön bahar gibi. Çocukların cıvıltısıyla biz de sezonumuzu açmış oluruz inşallah. Bütün kış zaten rölantide gidiyorduk. Bu bölgedeki çoğu mekanlar kışın kapalı. Biz direniyoruz, açık bırakıyoruz. Kapalı olan arkadaşlarda mekanlarını çocuk bayramıyla beraber açacaklar inşallah. Bu yazın diğer yazlardan daha farklı olacağını düşünüyoruz. Çünkü mübarek Ramazan Bayramı’nın da yaz sezonunun ortasından çıkması, mayıs ayına gelmesi bundan sonra da ramazan ayının nisan- mart gibi gideceğinden umutluyuz. 10 yıldır körfez olarak ramazan dolayısıyla, insanların dini vecibelerini yerine getirmesi dolayısıyla tabi ki de sıkıntı çekiyorduk. Onu da atlattık. Artık önümüz açık. Körfezin, turizmcilerin önü açık. Daha güzel günler bizi bekliyor.”