Turizmcilerde “Kurban Bayramı” tatilinde 10 gün beklentisi.

Türkiye'de iç turizmde söz sahibi olan Kuzey Ege'de yer alan Ayvalık, Gömeç, Edremit, Altınoluk, Güre, Burhaniye gibi turistik bölgelerdeki turizmcilerde “Kurban Bayramı” tatilinin 10 güne çıkarılması beklentisi hakim. -Edremit Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Yavuz, “Kurban Bayramı tatilinin 10 güne çıkarılması halinde 4- 5 günlük tatillerde Edremit Körfezini tercih etmeyenler gelecektir”.

0
1208
-Edremit Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Yavuz, “Kurban Bayramı tatilinin 10 güne çıkarılması halinde 4- 5 günlük tatillerde Edremit Körfezini tercih etmeyenler gelecektir”.
ÇEVRE GÜNÜ

30 Ağustos Zafer Bayramı ve ertesinde bayram arefesi olan Perşembe gününün de tatil olduğunu hatırlatan Edremit Körfezi’nde ki turizmciler, zafer bayramı öncesindeki Pazartesi ve Salı gününün de tatile dahil edilmesinin iç turizmde hareketlilik yaşatacağını dile getirerek “Kurban Bayramı” tatilinin 10 güne çıkarılmasını istiyor.

– Pazartesi ve Salı da tatile dahil edilsin.

Zafer Bayramı öncesindeki Pazartesi ve Salı günlerinin kurban bayramı tatiline ilave edilmesiyle normalde 6 gün olan tatilin 10 güne çıkacağını belirten Edremit Turizm işletmecileri Derneği Başkanı Yahya Yavuz

yaptığı açıklamada, “Bu yıl turizmcilerin beklentileri çok yüksek. Sezona başladık ama beklentilere cevap bulamadık. Bölgemiz özellikle misafir olarak buraya gelen yerli turistlerin tercihi. Bunların tercihleri Edremit Körfezindeki evlerde konaklayan ailelerin yanına gelerek tatil yapma yönündeydi. Biz otelciler olarak özellikle önümüzdeki Kurban Bayramı’nda 30 Ağustos’tan önceki Pazartesi ve Salı günlerinin de tatil ilan edilmesiyle 10 günlük bir süreç beklentisi içerisindeyiz. Bununla ilgili çalışmaların yapıldığını duyuyoruz ama henüz bir netlik kazanmadı” dedi.

– 4-5 günlük tatillerde gelmeyenler gelir.

Beklentilerinin bu konuda yüksek olduğuna dikkat çeken Yavuz, şunları söyledi;

“3-4 günlük tatillerde başı ve sonunda birer gün erken çıkışlarla gittiği için misafirler dolayısıyla bayram tatillerinde pek bölgemize gelmiyorlar. Biz 10 gün olarak bayram tatilini geçirmek istiyoruz. Bu konuda da bakanlığın gerekli açıklamaları bir an önce yapmasını bekliyoruz.”

Kurban Bayramı tatilinin 10 güne çıkarılması halinde 4-5 günlük tatillerde gelmeyenlerin geleceğine işaret eden Yavuz, ”Bayram tatillerini emeklilerin dışında memur arkadaşlarımız bu dönemi tercih ediyorlar. Özellikle yaz ayına gelmesiyle kendi tatillerinden kullanmadan bu 10 günlük süreci çok iyi değerlendiriyorlar ve bölgemize talep çok yüksek oluyor” diye konuştu.

-10 günlük tatil bize iyi gelir.

5 yıldızlı bir zincir otelin yönetim kutulu başkan yardımcısı turizmci Yağız Öngen de, “Kurban Bayramı tatili 10 gün olursa bölgemiz ve bizler için çok iyi olur. Sezon 15 Temmuz’a kadar iyi geçmedi. Ondan sonra ondan sonra açıldı. Bizim Uzakdoğulu guruplarımızla güzel geçiyordu ama yine de beklediğimiz gibi olmadı sezon. Şayet Kurban Bayramı tatili 10 gün olursa tüm turizmciler için çok güzel bir dönem geçer. Bize de çok iyi gelir diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.