Türkiye COP26 için İngiltere ile Yarışacak

0
360
KABOTAJ Kurtuluş

Türkiye 9-20 Kasım 2020 tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan 26’ıncı Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Konferansı (COP 26) zirvesi ev sahipliği için yarışacak.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Polonya’nın Katoviçe kentinde düzenlenen COP 24 zirvesi sırasında yaptığı konuşmada konferansa ev sahipliği yapmak için resmi başvurunun yapıldığını söyledi.

İngiltere Enerji ve Temiz Büyüme Bakanı Claire Perry ise bir gün sonra aynı konferansta yaptığı konuşmada ülkesinin de resmi başvuruyu yaptığını açıkladı.

İtalya da aynı niyette olduğunu açıklamış fakat henüz resmi başvuruyu yapmamış durumda.

Perry açıklamasından sonra gazetecilere yaptığı değerlendirmede ise İtalyan meslektaşları ile konuyu görüşeceğini söylerken bu sürecin tamamen uzlaşmaya dayalı olmasını istediğini söyledi.

COP26’nın 2020’nin gerek Paris İklim Anlaşması’nın tamamen devreye girdiği ve ülkelerin güçlendirilmiş yeni ulusal planlarını açıklayacağı yıl olması, gerek ise ABD’de gerçekleşecek başkanlık seçimlerinden birkaç hafta sonra düzenlenecek olması dolayısı ile de özel önemi olduğuna vurgu yapan İngiliz Bakan ABD başkanlık seçimlerinde ise ABD’de büyük olasılıkla Demokrat bir adayın kazanacağını ve ABD’yi tekrar anlaşmaya sokacağı öngörüsünde bulundu.

Bununla birlikte Türkiye halihazırda Paris İklim Anlaşması’nı ulusal parlamentosu tarafından onaylayarak yürürlüğe sokmamış son 13 ülke arasında bulunuyor.

KAYNAK : https://yesilekonomi.com/turkiye-cop26-icin-ingiltere-ile-yarisacak/?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=almanya_ruezgarda_eksi_bueyueme_riski_altinda_guenluek_buelten&utm_term=2018-12-17
BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ