Türkiye’nin Artık Bir Kuş Atlası Var !…

0
652
KABOTAJ Kurtuluş
Türkiye, birbirinden farklı iklim kuşakları ve coğrafi bölgeleri barındırması nedeniyle  ılıman kuşaktaki canlı çeşitliliği açısından en zengin ülkelerden. Bu zenginlik, ülkemizde düzenli görülen 400’den fazla kuş türüyle kendisini ifade ediyor.

Türkiye’de üreyen 313 kuş türünü tespit ettiğimiz Atlas’tan, bazı önemli bulguları sizinle paylaşalım:

– Türkiye’de düzenli bulunan 400 türün 313’ü ürüyor. Türkiye’nin yüksek biyolojik çeşitlilik değerini gösteren bu sayı, farklı coğrafi bölgelerin bize sunduğu çeşitliliğin bir yansıması.

– Üç kuş türü, Türkiye’de üreyen kuş faunasına eklendi. Bu türler; Eskişehir’de yuvalayan aladoğan, Hakkari’de yuvalayan sazak mukallidi ve Şanlıurfa Birecik’te yuvalayan ak yanaklı arapbülbülü.

– Üç önemli türün artık ülkemizde  üremediği tespit edildi. Geçmiş yıllarda Göksu Deltası’nda ürediği bilinen yaz ördeği, Doğu Anadolu’daki dört farklı sulak alanda üremiş olan telli turna ve Doğu Anadolu’nun yüksek göllerinde yuvalayan kadife ördeğe dair bir üreme faaliyeti tespit edilemedi.

– Avrupa çapında soyları azalan bazı türlerin ülkemizde sağlıklı popülasyonları bulunuyor. Bu türler arasında bulunan üveyik, tarlakuşu, kızıl sırtlı örümcekkuşu ve kirazkuşu  gibi türler ülkemizde hala bol ve yaygın bir şekilde ürüyor. Bunu, birçok  bölgemizde hala devam eden geleneksel üretim sistemlerine tarla kenarlarında yetişen yabani otların varlığına, engebeli ve kayalık arazide korunan yaşam alanlarına borçluyuz.

Atlas, Türkiye’nin her yerine dokundu. Atlas gönüllüleri sayesinde ülkemizin dört bir yanında kuşlarla buluştuk ve birlikte Atlas’ı oluşturduk. Kuşlarınız bol olsun…
 BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ