Türkiye’ye bu yıl 650 bin Arap turist bekleniyor.

-İran'dan Orta Doğu Turizm ve Seyahat Acenteleri Derneği (OTSAD) öncülüğünde gelen 30 kişilik seyahat acentesi temsilcileri ve turizmci iş adamları Edremit ve Kazdağları’nda bir dizi incelemelerde bulundu. - Orta Doğu Turizm ve Seyahat Acenteleri Derneği (OTSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kırk, “Bu yıl Orta Doğu’dan Türkiye’ye yaklaşık 650 bin zengin Arap turist bekliyoruz. Bunun 160 bin civarında ki bir bölümü ise Ege Bölgesi’ni tercih edeceğini tahmin ediyoruz.”

0
643
KABOTAJ Kurtuluş

Çanakkale’nin yenice ilçesinde Kazdağları’nda ki bir turistik tesisin davetlisi olarak Orta Doğu Turizm ve Seyahat Acenteleri Derneği (OTSAD) organizasyonu ile Kuzey Ege’ye gelen İranlı iş adamı ve seyahat acentelerinin temsilcileri, dün Kazdağları’nın kuzey yamacında bölgeyi tanıma amaçlı bir gezi düzenledi. Bugün de Edremit’e gelen 30 kişilik İranlı heyet, Edremit belediyesini ziyaret etti, Edremit’i ve Ayşe Sıdıka Erke Müzesini gezdi.

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka belediye meclis salonunda İranlı turizmcilere ilçenin doğal, kültürel ve tarihi hakkında bilgiler verdi. Bölgenin turizmdeki konumunu anlattı.

Orta Doğu Turizm ve Seyahat Acenteleri Derneği (OTSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kırk, AA muhabirine yaptığı açıklamada bu yıl Orta Doğu’dan Türkiye’ye yaklaşık 650 bin zengin Arap turist beklediklerini bunun 160 bin civarında ki bir bölümünün ise Ege Bölgesi’ni tercih edeceğini tahmin ettiklerini söyledi.

Yaklaşık altı aydır hem Kazdağları hem de Edremit için Ortadoğu’da turizm amaçlı çalışmalar yaptıklarını kaydeden Kırk, “Bu yıl da Suudi Arabistan Hava Yollarının 1 Mayısta Cidde- İzmir seferi başlatmış durumda. Oradan alabileceğimiz yaklaşık 160 bin zengin Arap turist bekliyoruz. Buraya da kaymaların olacağını düşündüğümüz zaman Kuzey Ege’ye, Kazdağları’na yaklaşık 40- 50 bin civarında hem Ortadoğu’dan hem İran’dan turist bekliyoruz” dedi.

İranlı turistlerin ve özellikle Ortadoğu’dan gelecek olan Arap turistlerin bölgeye, esnafa çok ciddi bir katkı sağlayacağına inandıklarını da ifade eden Kırk, “Bu bölgede Yeşilyurt, Adatepe gibi çok güzel otantik köylerimiz var Arapların çok memnun olacağı ve orada vakit geçireceği, alışveriş yapacağı bölgelerden birisi. Biz bu sene yaklaşık 40 ila 60 bin arasında bir Arap turisti inşallah Edremit ve Kazdağları’nda konaklatacağız burasını destinasyonlarımıza yazmış durumdayız. Kuzey Ege geleceğin ve Arapların, Ortadoğuluların tercih noktası olacak. Bu anlamda Edremit ve Kuzey Ege turizmcileri lütfen hazırlıklı olsunlar. Bu pastayı inşallah bu bölgeye yüzde 30’la yüzde 40 atasında bir kayma olacak” diye konuştu.

Karadeniz’i tercih etmeyenler için Kırk sözlerini şöyle tamamladı; “Kazdağları alternatif olacak.

Karadeniz’i tercih etmeyen, Karadeniz’e 4-5 kez gidip ‘artık farklı destinasyon istiyoruz, biz yurt dışına gitmek istemiyoruz ama Türkiye’de bu tatili yapmak istiyoruz’ dedikleri zaman alternatif Kuzey Ege ve Kuzey Egeli turizmci kardeşlerimiz hazır olsunlar. Araplar buraya ciddi anlamda gelecekler. Üst düzey para bırakan, maddi manevi güzellikleri bize sunan turistler gelecek. İnşallah bu anlamda başarılı olacağız.”

Türk Hava Yolları’nın İran Tebriz Satış Müdürü Ahmet Kurt, Edremit Belediyesi Meclis Salonundaki toplantıda yaptığı konuşmada şunları söyledi;

“Türk Hava Yolları 330 uçağı ile 305 şehre 130 ülkeye uçarak bir network planlaması oluşturmuş, bu doğrultuda da ülkemizin tanıtımı için elinden geleni yapan global bir şirkettir. Türk Hava Yolları nezdinde yılda ortalama binin üzerinde tanıtım turu organizasyonu gerçekleştirmekteyiz. Bugün o bin küsurun içerisinde olan Edremit’in tanıtımı için seyahat acentelerimizle birlikte buradayız. Belediyelerin ana amaçlarından biri şehri imar etmek, halkı ise ihya etmekle mükellef olan kurumlarımızdan biridir. Biz Edremit’e geldiğimizde hakikaten görülmesi gereken bir lokasyon olarak gördük ama tanıtım ve organizasyon noktasında eksikliği olan bir şehrimiz.”