Uçağa ilk kez bindiler, Denizi ilk kez gördüler

-Batman'da yayımlanan yerel bir gazetenin köşe yazarı Hatice Türkan'ın “Yaşlılarımız da deniz görsünler” başlıklı köşe yazısının ardından harekete geçen belediye 15 kadını uçakla Edremit'e gönderdi. Batmanlı kadınlar, üç gün boyunca Edremit ve körfezi gezecek.

0
764
KABOTAJ BAYRAM

Hayatlarında hiç uçağa binmemiş ve deniz görmemiş Batmanlı kadınlar, uçakla 3 günlüğüne Balıkesir’in “Edremit ilçesine geldi.

Batman’da yayımlanan bir yerel gazetenin köşe yazarı Hatice Türkan’ın “Yaşlılarımız da deniz görsünler” başlıklı makalesi ile başlayan kampanya, kısa sürede hayat buldu.

Kentte yaşamını sürdüren, hayatında hiç deniz görmemiş ve uçağa binmemiş 15 kadın, Balıkesir Edremit ilçesine geldi.

Köşe yazarı Türkan, gazetesinde yazdığı makalede bugüne kadar hiç deniz görmemiş ve uçağa binmemiş kadınları, denizi olan bir kente göndermenin çağrısını yaptı.

Köşe yazısı kısa sürede sosyal medya ortamında defalarca kez paylaşılınca, İstanbul’da yaşayan Batmanlı İş Kadını Emine Arık Tuncer “Edremit’teki otelimi, kadınlara açmaya hazırım” diyerek bu çağrıya kulak verdi.

Batman Belediye Başkan Vekili Ertuğ Şevket Aksoy da kadınların uçak biletlerini ve Edremit’teki masraflarını karşılayabileceğini açıkladı. Bunun üzerine Batman Belediyesi Sosyal İşler Müdürlüğü’nde kaydı bulunan, ihtiyaç sahibi 12 kadından oluşan bir liste hazırlandı, uçak biletleri alındı ve kadınlar, “Anneler Günü” hediyesi olarak İstanbul aktarmalı uçakla Edremit’e geldi. Balıkesir Koca Seyit Havalimanı’na inen uçakla ilçeye gelen kadınlar hayatlarında ilk kez uçağa binmenin heyecanını yaşadı.

Daha sonra kadınlar, Edremit’in Akçay Mahallesindeki kalacakları denize sıfır otele gelir gelmez odalarına bile çıkmadan sahile koştu.

Burada ilk kez denizle tanışan Batmanlı kadınlardan kimisi elini denize soktu kimisi de ayakkabısını, çorabını çıkarıp suya girdi.

Batman Son Söz Gazetesi Köşe yazarı Hatice Türkan Koca Seyit Havalimanında meslektaşlarına yaptığı açıklamada her şeyin yazdığı bir köşe yazısı ile başladığını belirterek, “9 nisan da bir makale kaleme aldım “Yaşlılarımız da deniz görsünler” başlığı ile. Bu yazımda kimse deniz görmeden ve uçağa binmeden ölmesin çağrısı yaptım. Batmanlı iş kadınımız Emine Arık Tuncer hanımefendi kendi otelini Batmanlı kadınlara açabileceğini söyledi. Batman Belediyesi Başkan Vekilimiz Ertunç Şevket Aksoy da kadınların uçak biletlerini ve burada yapacağı masrafları karşılayabileceğini söyledi. Bunun üzerine belediyenin sosyal yardım işler müdürlüğünde kaydı bulunan yoksul ailelerin kadınlarını topladık. 15 kadınla buraya geldik. Hiç uçağa binmemiş ve deniz görmemiş kadınla üç gün boyunca Edremit’i gezeceğiz” dedi.

Batman’dan Edremit’e gelen kadınlar ise duygularını şöyle dile getirdiler;

“Anneler günü bizim için sürpriz oldu. Batman insanlarının buradaki bayanların gerçekten ihtiyacı var buna. Hep iş imkanı olursa, kadınlarımız çalışırsa ülkemiz de güçlü olur. Kadınlarımız ayakta dursalar devletimiz daha güçlü olur ben inanıyorum. Batman’ımızın güçlü olmasını istiyoruz. Güçlü bir Türkiye istiyoruz. Örnek bir Türkiye olsun istiyoruz.İnşallah olacak. Dileriz hiç bir zaman Türkiye’mizin beli yere gelmesin. Allah bizim bütün gençlerimizin yüzünü güldürsün. Allah Türkiye’ye dert vermesin. Biz Türkiye’mizi çok seviyoruz. Anneler günü için bu programı hazırlayanlara teşekkür ediyoruz. Bize bir sürpriz yaptılar. Biz sevindik, mutlu olduk. Anneler günü bizim için çok farklı geçiyor. Denizi ilk kez gördük. Bu çok güzel bir duygu. Deniz çok güzelmiş.”