Ukraynalılar, Edremit Körfezi’ne hayran kaldı

Çanakkale Bölgesel Turist Rehberleri Odası ile iki tur firmasının ortaklaşa gerçekleştirilen organizasyon ile Ukrayna'dan 22 tur operatörü Türkiye'ye geldi.

0
140
KABOTAJ Kurtuluş

3 günlük bilgilendirme ve tanıtım turu kapsamında yabancı operatörler Çanakkale ve Balıkesir’in Edremit Körfezi’nde incelemelerde bulundu. Yabancı tur operatörleri, gezdikleri Antandros Antik Kenti, Kazdağı Etnografya Müzesi, Adrameyttieon Antik Kenti’ne ve yöreye hayran kaldı.

Konuk operatörler, Çanakkale ve Balıkesir’i gezdikten sonra Antalya dışında başka bir Türkiye daha olduğunu keşfettiklerini söylediler.

Tanıtım gezisi hakkında AA muhabirine bilgi veren Çanakkale Bölgesel Turist Rehberleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Cihan Müşterioğlu, Misyonlarının ülkemizin ve bölgemizin en doğru tanıtılması olduğunu söyledi.

Müşterioğlu; bir süredir yurtdışından gelen kafilelerin bölgeyi daha iyi tanıyabilmeleri için mesleklerinin tanımı olan gidilmeyen yerlere gittiklerini ve keşfettikleri en güzel yerleri gelen misafirlere tanıtmayı vizyon edindiklerini bildirdi”

Yurtdışından daha önce buraya gelmemiş ve burayı deneyimlememiş olan tur acentelerini davet ettiklerini belirten Müşterioğlu; “Daha önce aralık ayında Rusya’dan medya grubunu ağırladık. Daha sonra mart ayında Rus acenteci gruplarını davet ettik. Onları ağırladıktan sonra da Ukraynalı tur operatörlerini ağırlıyoruz. Onarla da Marmara Deninin etrafında bölgemizi daha yakından tanıyabilecekleri noktaları teker teker gezdiriyoruz.” dedi.

Yabancı operatörlere yaptıkları bilgilendirme turu sonunda yaptıkları değerlendirme toplantıları doğrultusunda hareket ettiklerini aktaran Müşterioğlu; “Gün içinde gösterdiğimiz yerlerden onlar için cazip gelen, onları en az yoracak olanları hangileri ise ortak bir fikir birliğiyle tur programı oluşturup daha sonra bunu yurtdışındaki tüm acentelere sunacağız. Ekim ayının sonunda da 180 tane acenteyi bu gölgeye davet edip tanıtımımızı yaptıktan sonra artık gelecek yılların başından itibaren buranın düzenli olarak tur programları içerisinde yer alan güncel bir gezi noktası haline gelmesini umut ediyoruz. İki gün önce İstanbul’dan başlayan bilgilendirme turumuzun dünkü Çanakkale durağında akşam bir değerlendirme toplantısı yaptık. Neyi yapıyoruz, ne yapmak istiyoruz, neleri kaçırıyoruz, en güzelini nasıl ortaya koyabiliriz diye. Ortak bir fikir birliğine vardık. Bölgemize charter uçak seferleri başlatabilir miyiz, ne gibi girişimler yapmamız gerekiyor? Bunları değerlendirdik.  Bugün de Çanakkale’den yola çıktık Kazdağları’nın muhteşem ekoturizmiyle beraber buraya doğru indik. Antadros Antik Kentine geldik. Neden? Taruva’yı anlattık. Onların geleceği yer Antandros’tu yıllar önce. Antandros’u gelip yerinde gördük. Antandros’tan yola çıkan Truvalılar Roma’ya girip Roma Krallığını kurmuştur. Bu hikayenin tamamını anlattık. Yerinde anlattık.” diye konuştu.

Ukraynalı tur operatörlerinin bölgeyi daha yakından, her bakımdan tanıyabilmeleri amacıyla tarih, gastronomi, doğayı da tanımaları için detaylı bir gezi gerçekleştirdiklerini anlatan Müşterioğlu, gelenlerden birkaç tanesinin çekimser olduğunu ancak yüzde 80’inin görüşlerinin olumlu olduğunu ifade etti.

Ukraynalı heyetin Türkiye’ye getirilmesi organizasyonunun ortaklarından olan İstanbul’da bir tur firmasının sahibi Kadir Baydur; “Amacımız daha öncesinde Rus misafirlere yapmış olduğumuz tanıtımın aynısını Ukraynalı acentelerimize yapmak. Daha sonrasında acentelerin görüşlerini de alarak bu bölgenin kalkınmasını sağlamak adına buraya turistler getirmek. Bunları getirirken yanımızdaki en büyü desteklerden bir tanesi Çanakkale Bölgesel Turist Rehberleri Odası. Amacımız bölgeyi kalkındırmak, sadece İstanbul’da bırakmak değil turizmi. Tekirdağ, Kırklareli, Edirne, Çanakkale, Balıkesir Bursa, Yalova’nın da içinde bulunduğu bütün Marmara’ya turizmi yaymak ve bütün paydaşlarımızla bunu paylaşmak amacımız.” ifadesini kullandı.

Ukrayna’dan gelen tur operatörü Yuliia Boldovskaya; “Buraya Ukrayna’dan geldik bölgenizi tanımak ve buraya turist getirip getirmeyeceğimizi değerlendirmekti. Burası çok güzel, harika yerler. Buralara gelip gezince gelmeye değer olduğunu gördük. Tabi ki buraları ülkemizde tavsiye edip gidilecek yerler arasında sıralayacağız.” şeklinde konuştu.

– “Antalya dışında bir Türkiye gördük”

Bir başka Ukraynalı tur operatörü Yuliia Saulina- Levchenko da Türkiye ile ilgili izlenimlerini şu sözlerle anlattı; “Buraya geliş amacımız bölgeyi tanımaktı. Burada tanıtma turuna katıldık. Ukrayna’dan turist getirmek, buralarda tarihi güzellikleri görmek ve tanıtmak amacındaydık. Bizler Antalya dışında bir Türkiye gördük burada. Çok olumlu düşüncelerle buradan ayrılıyoruz.” açıklamasını yaptı.

Edremit Körfezi’nde üretilen zeytinyağlarından da tadan Ukraynalı tur operatörleri, bölge zeytinyağının çok lezzetli, tam doğal ve hoş bir tadı olduğunu söylediler.

Ukraynalı tur operatörlerinin Edremit Körfezi’ndeki tanıtım turu Burhaniye Adrameyttieon Antik Kenti ve Ören çarşısı gezisi ile devam etti.