Üniversiteli gençler, sele, sepet, hasır örmeyi öğrendi.

Edremit’te ilçe Kaymakamlığı ile belediye tarafından başlatılarak Kültür ve Turizm Bakanlığı GENÇDES Projesi kapsamında açılan sele, sepet, hasır örme kursunda ortaya çıkan eserler sergilendi. Açılan bu kurs ile Edremit'te 40 üniversite öğrencisi saz ve kamışlardan sele, sepet ve hasır örmeyi öğrendi.

0
1755
KABOTAJ Kurtuluş

Öğrendiler, ürettiler, sergilediler

Kaybolmaya yüz tutan el sanatları arasında yer alan sele, sepet ile hasır örme mesleğini canlandırmak ve meslek erbaplarına sahip çıkmak amacıyla başlanan proje kapsamında düzenlenen kursta yapılanlar, bir alışveriş merkezinin salonunda sergilendi.

Edremit Kaymakamlığı ile ilçe belediyesi tarafından başlatılarak, Kültür ve Turizm Bakanlığı GENÇDES Projesi tarafından da desteklenen çalışma kapsamında açılan sele, sepet ve hasır örme kursu tamamlandı.

İki ana amacı olduğu bildirilen proje ile Roman vatandaşların başlıca geçim kaynakları olan hasır örücülüğünün tekrar canlandırılması ile iş olanakları sağlanması hedeflenirken, öğrencilerin de üretime katkıda bulunması, becerilerinin gelişmesi ve özgüvenlerinin de yerine gelmesi amaçlandığı açıklandı.

Kursiyerlerin 15 günlük kurs süresince ürettikleri sepet, sele, hasır gibi ürünler, Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, Belediye Başkanı Kamil Saka, Edremit Meslek Yüksek Okulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Raif Sakin, daire müdürleri ve öğrencilerin katılımıyla, bir alışveriş merkezinin sergi alanında sergilendi.

Serginin açılış töreninde konuşan Kaymakam Ali Sırmalı, “Edremit Kaymakamlığı olarak özellikle bu sanatın ve sanatkarların unutulmaması için böyle bir proje hazırladık. Bu projeyi Kültür Bakanlığımıza sunduk ve proje için hibe aldık. Bu kapsamda 15 gün boyunca Edremit ve Altınoluk Meslek Yüksek Okulumuzdan yaklaşık 40 öğrencimiz eğitim aldılar. Ustamızla birlikte sepet ördüler ve çok güzel eserler ortaya çıktı. Amacımız özellikle sele, sepet, hasır örgücülüğümü yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak, kültürümüzün bundan sonra da devam etmesini sağlamak için, Edremit’in kültür değerlerini ortaya çıkarmak için ayrıca bu sergiye katılan kişilerin hem aile ekonomisine, ülke ekonomisine kazanımlarını sağlamak, aynı zamanda da Edremit’i marka şehir yapmak için projemizi hazırladık” dedi.

Edremit Kaymakamlığı Proje Koordinasyon Birimi Sorumlusu Selma Tekçe Edremit Kaymakamlığınca bir proje hazırlanarak Kültür Bakanlığı’na sunulduğunu belirterek, “Bu projemiz ilçemizde bir dönem önemli meslekler arasında sayılan el sanatlarımızdan sele, sepet ve hasırcılığın ölmemesi adına yapılan bir projeydi. Kültür ve Turizm Bakanlığı kaybolmaya yüz tutmuş sele, sepet ve hasırcılığın gençlerle geleceğe aktarılması projemizi destekledi. Hibe almaya hak kazandı projemiz. Projemiz kapsamında Altınoluk Meslek Yüksekokulu ve Edremit Meslek Yüksekokulu öğrencilerimizden yaklaşık 40 öğrencimiz sepet örücülüğü kursu verdik. 40 öğrencimiz 15 gün boyunca ata mesleği sepetçilik olan ustalardan bu mesleği öğrendiler ve birebir uyguladılar. 40 öğrencimiz sepet ördü burada bugün 15 gün sonunda bir sergi düzenledik. Burada görünen tüm ürünler öğrencimiz tarafından örüldü. Biz bu projeyle ölmeye yüz tutmuş bir mesleği gençlere aktararak tekrar canlandırdık buna çok inanıyoruz. Bugün de burada düzenlediğimiz bu sergi Türkiye’de ilk olan bir sepet sergisi. Daha önce benzeri yapılmamış bir sergi. Bu nedenle projemizi destekleyen Kültür ve Turizm Bakanlığı’na çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Edremit’te açılansele, sepet ve hasır kursunda öğretici olarak görev yapan Bahri Açar da şunları söyledi; “Öğrencilerimiz gerçekten bu işi severek yaptılar. Burada sergilenen sepetlerin çoğunu öğrencilerimiz yaptı. bu meslek ölen bir meslek. nesli kaybolan bir meslek. bunu kaymakamımızın sayesinde biraz canlandırdık. inşallah daha çok bu tür projeler yapılması bizim için daha iyi olur.”