Unutulan Edremit türküleri albüm oldu

-Kazdağlarının eteklerindeki zeytin, tarih ve turizm kenti Edremit'te unutulmaya yüz tutmuş sözlü ve sözsüz halk ezgileri derlenerek bir CD’de toplandı. Üç yılda tamamlanan çalışma bir kır bahçesinde düzenlenen basın toplantısı ile kamuoyuna tanıtıldı. -Eski TRT İzmir Radyosu Türk halk müziği sanatçısı Zeki Çiçek tarafından belediyenin desteğiyle yaklaşık üç yıldır yürütülen çalışma tamamlandı. 47 mahallede belirlenen 13 kaynak kişi ile yapılan görüşmelerde otaya çıkan 44 eserden 13’ü TRT sanatçıları tarafından bir CD’ye okundu. Ayrıca bir de bu ezgilerin sözleriyle notalarının ve öykülerinin bulunduğu, derleyenlerin kısa özgeçmişlerinin yer aldığı Edremit’in Türküleri isimli bir kaynak kitap bastırıldı.

0
773
KABOTAJ KABOTAJ

Tarihi antik çağlara kadar uzanan, Kazdağlarının eteklerindeki zeytin, tarih ve turizm kenti Edremit’te, unutulmaya yüz tutmuş halk ezgileri derlendi. Yaklaşık üç yıl süren çalışmalarda yıllar önce derlenmiş, ancak günümüzde unutulmaya yüz tutmuş 44 eser belirlendi bunlardan 13’ü yeniden derlenerek TRT sanatçıları tarafından okundu.

Edremit Belediyesinin desteğiyle eski TRT İzmir Radyosu Türk halk müziği sanatçısı Zeki Çiçek tarafından yaklaşık üç yıldır yürütülen ve tamamlanan çalışma ilçeye 3 kilometre uzaklıktaki kırsal Çamcı Mahallesinde bulunan bir kır bahçesinde düzenlenen basın toplantısında kamuoyuna duyuruldu.

Çalışma çerçevesinde, bugüne kadar 47 mahallede belirlenen kaynak kişilerden 44 eser derlendi. Bu eserlerden tamamı notalara döküldü.

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka yaptığı açıklamada, “Edremit’te yaklaşık 3 yıldan beri sürdürdüğümüz çalışma tamamlandı. Yıllarca Edremit’imizin değişik bölgelerinde, yörelerinde, köylerinde çalınıp söylenen, insanlarımızın coştuğu veya hüzünlendiği zamanlarda yaktıkları türküleri bir kitap haline getirdik. Bu türküler unutulmaktan kurtuldu” dedi.

Geleceğe aktarılan çok değerli bir mücevhere kavuştuklarını ifade eden başkan Saka, “Çünkü bu türkülerimiz hakikaten bizler için çok önemli mücevher. Yapılan çalışmalarda 44 türkü ortaya çıktı. Bu türkülerimizin 13 tanesini TRT’nin çok değerli çalıp söyleyerek CD’ye aktardılar. Önümüzdeki süreç içerisinde aynı ‘Edremit’in gelini’ türküsünün olduğu radyolarda, televizyonlarda çalınıp söyleneceğini ve dinlenebileceğini düşünüyorum” diyerek emeği geçenlere bu türkülerin ortaya çıkarılmasında teşekkür etti.

Edremit türkülerinin derlenmesi projesinin yürütücüsü eski TRT İzmir Radyosu Türk Halk Müziği sanatçısı Zeki Çiçek, “Takriben üç yıl süren bir araştırmanın sonucunda 47 tane mahalle gezilerek kaynak kişiler tespit edildi. 13 kaynak kişimizden 44 tane eser derlenmiş, toparlanmış ve notaya alınmıştır. Bu eserlerin notaları bastırdığımız kaynak kitapta yer almaktadır. Bu 44 eseri 13 tanesini de TRT sanatçısı arkadaşlarımız tarafından CD’ye okundu” diye konuştu.

Çiçek, “Ortaya çıkarılan 44 eserden sadece ‘Edremit’in gelini’ türküsü biliniyordu. Bunu da ben 8 yıl önce Şükran Kip’ten derlemiştim. Onun dışında 43 eser hiç bilinmemektedir, bugüne kadar okunmamış ve kimse hiç duymamıştır. Edremit Belediyesi’nin kültür etkinlikleri çerçevesinde yaptığımız çalışmalarda ilk defa bizim tarafımızdan derlenerek bir kitap ve CD’de toplandı ve halkımız bu güzel türküleri tanıyacaklar. Ülkemizin kültür hazinesine bu eserler eklenmiş olacaktır. Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka’nın sayesinde bu proje gerçekleşti. Edremit’e 50- 100 yıl sonrada gelecek olan araştırmacılar ve müzikologlar tarafından baz alınacak tek bir kaynaktır” ifadelerini kullandı.

‘Edremit’in gelini’ türküsünü derleyen Yüksel Kip’in 76 yaşındaki kızı Şükran Kip şunları söyledi; “Annem nota bilen eski öğretmenlerdendi. Babamın da sesi güzeldi çocukluğumda onlardan duyup öyle öğrenmiştim. Annemin söylediği bir türkünün yeniden derlenip söylenmesi ve unutulmaması benim için mutluluk verici.”

Halk ozanı İsa Çetin de “Zeki Çiçek’in Edremit’in türkülerini derlediğini duydum. Ben de üç tane eserimi verdim. İki tanesi bastırılan CD’de okundu. Çok mutuyum. En büyük hayalim benim buydu. Manevi yönden ölümsüzleşmek çok mutluluk verici. İleride torunlarım dedemizden bir hatıra kaldı desin diye 1969’dan buyana elimde bağlamamla bir şeyler yapmaya çalışıyorum. 2004 yılında babam öldükten sonra beste yapmaya çalışıyorum. 32 tane bestem var. Nota bilmiyorum ama müziği çok seviyorum. Müziği sevdiğim kadar kendimi sevmiyorum” şeklinde konuştu.

5 bin adet üretilen CD ve Kitabın Türkiye çapında dağıtımı yapılmaya başlandı. de “