Vali Şıldak; ürküten korona tablosunu açıkladı

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak Burhaniye, Gömeç ve Edremit ilçelerinde çeşitli ziyaretler gerçekleştirdi. Edremit Kaymakamlık makamında yaptığı basın açıklamasında bundan Şıldak; Yeni Tip Koronavirüs (Kovid - 19) önlemleri kapsamında. Balıkesir'de 2 binin üzerinde vatandaşın evlerinde gözlem altında olduğunu ancak bunlardan son 24 saat içerisinde sokağa çıkarak kuralları ihlal eden 32’sine 3'er bin liranın üzerinde para cezası uygulandığını bildirdi.

0
1338
Hasan ŞILDAK Vali
KABOTAJ Kurtuluş

Edremit’e geçtiğimiz ay atanan Kaymakam Turgay Ünsal’a hayırlı olsun ziyareti gerçekleştiren Balıkesir Valisi Hasan Şıldak gazetecilerle bir araya geldi. Düzenlediği basın toplantısında ağustos ayı başından itibaren Türkiye genelinde olduğu gibi Balıkesir’de de koronavirüs vakalarında bir yükseliş yaşandığına dikkat çeken Vali Şıldak; “Yükseliş devam ediyor. Bazı günler kısmi olarak duraklama ve geriye gitme şeklinde veriler elde etmiş olmakla birlikte genel olarak yukarıya doğru tırmanışın devam ettiğini görüyoruz. Bu tırmanışta bizi endişelendiriyor ve bazı ek tedbirler almaya yöneltiyor.” dedi

Geçen hafta alınan kararları da hatırlatan Şıldak şunları söyledi; “İlimizde de düğünlere ve 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımıza ilişkin bazı kısıtlamalar getirmiştik. Bunları tekrar edecek olursak düğünlerde sürelerin 3 saat ve 23.00 itibariyle düğünlerde müziğin sonlandırılmasını kısıtlama olarak getirmiş bulunuyoruz. 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızda, bu hastalık sürecinde en kırılgan en hassas kesim oluşturuyor. Yani büyüklerimizin değerli vatandaşlarımızın sağlık durumlarını korumak üzere düğünlere sadece 1 ve 2’inci derece yakınlarının düğünlerine katılmalarını, bunun dışındaki düğünlere katılmalarına yönelik bir kısıtlama getirmiş bulunuyoruz. Halk pazarlarına da yaşlılarımızın yine saat 16’dan sonra yoğun saatlerde çıkmalarını yasaklanması karar altına alındı. Her hafta değerlendirmelerinize devam ediyoruz. Yeni kısıtlamalar getirme ihtimalimiz olacak önümüzdeki günlerde. Sayıları sürekli takip ediyoruz.”

 İçişleri Bakanlığının 14 ili kapsayan yeni bir kısıtlama demeti oluşturduğunu da kaydeden Şıldak; “Bu iller arasında Balıkesir yok. İlimizi ilgilendiren bu konudaki tek düzenleme kamu kurum ve kuruluşlarında personele, gelen ziyaretçilere ya da iş sahiplerine ve vatandaşlarımıza yapılan ikramlar sonlandırıldı. Paketlenmiş su dışında herhangi bir yiyecek gıda maddesi ya da içecek sunumu yapılamıyor. Bu da bir tedbir. İçişleri bakanlığımızın bütün illerde hayata geçirdiği ‘Salgın Denetim Merkezleri’ olmuştur. Geçtiğimiz hafta itibariyle bizde bu merkezleri kurduk. Vakaların tamamı hastanelerde tedavi edilmiyor. Bazı hafif vakalar, semptomu olmayan vakalar eve gönderiliyor, evde tedavi süreçleri takip ediliyor. İşte bu Vatandaşlarımızın kesinlikle evde kalmaları gerekiyor. Evden çıkmamaları, evlerine de ziyaretçi kabul etmemeleri gerekiyor. Bu birinci grup. 2’inci grup ise temasta olarak adlandırdığımız gerçek hastalarla yani vakalarla temas etmiş olanların da ilimizde yine evlerinde kalıp dışarı çıkmamaları gerekiyor. Bu iki grubun toplamı ilimizde 2 binin üzerindedir. Yani 2 binin üzerinde vatandaşımız evlerinde gözlem altında kalmak durumunda.” diye konuştu

 Bütün denetimler ve kontrollere rağmen bazıları vatandaşların evden dışarı çıktıklarına dikkat çeken Şıldak; şöyle devam etti; “Bu şekilde davranarak, bu sorumsuzluğu göstererek maalesef toplumun genelinin sağlığını tehdit ediyorlar. Ben bir rakam vermek istiyorum, geçtiğimiz 24 saat içinde yani dün itibarıyla 32 vatandaşımız Balıkesir genelinde sokağa çıktı. Evinde kalması gereken 32 vatandaşımız maalesef dışarı çıktı, kural ihlali yaptı. Bunları polisimiz ve jandarmamız tespit etti. Bu kişilere hem biz idari para cezası uyguluyoruz. 3 bin Türk lirasının üzerindedir bu rakam. Hem de maalesef yine bunlar hakkında adli süreç başlatmış oluyoruz. Bu durumu paylaşmak, kamuoyunun bilgisine sunmak istiyorum. Bu kabul edilemez bir durum. Bütün bu çabaya rağmen bu vatandaşlarımızdan bazıları bu duyarsızlığı göstermekteler. Bir kez daha ben rica ediyorum, lütfen bu kuralları ihlal etmeyelim. Diğer vatandaşlarımızın, sağlıklı insanların sağlığını riske sokmayalım.”

Şıldak; vatandaşların maske kullanım oranının giderek yükseldiğini de sözlerine ekledi.