Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği meclisi olağanüstü toplandı

Ahmet Edip Uğur’un, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden istifa etmesi nedeniyle Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği Meclisi olağanüstü toplandı. Toplantıda boşalan Birlik başkanlığı görevine, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu seçildi. - Kafaoğlu, “Yağlı güreş bizim öz kültürümüz. Çocuklarımızı büyütürken, “pehlivanım’ diyerek büyüttüğümüz, yiğidin harman olduğu bu topraklardan geliyoruz. Malazgirt’ten bu güne yağlı güreşler yapılıyor ve yapılmaya da devam edecektir”.

0
732
KABOTAJ Kurtuluş

Edremit ilçesine bağlı Güre mahallesindeki Adrina Termal Otelde gerçekleştirilen, Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği’nin Meclis Toplantısına, Türkiye’nin değişik kentlerinden birlik üyesi 44 belediyenin başkan ve temsilcileri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunarak başlayan olağanüstü meclis toplantısı, divan heyeti oluşturulduktan sonra, birliğin ihtisas komisyonlarına üye seçimi ile devam etti. Ardından, başkanlık seçimi gerçekleştirildi. 123 birlik meclis üyesinin oy kullandığı olağanüstü toplantıda 116 oy alan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, tek listeyle girdiği seçimde birliğin yeni başkanı seçildi.

Ev sahibi olarak Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka’nın da hazır bulunduğu meclis toplantısında konuşan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı ve Yağlı Güreş Düzenleyen Belediyeler Birliği Başkanı Zekai Kafaoğlu, “Birlik başkanlığı için göstermiş olduğunuz teveccühten ve desteklerinizden dolayı öncelikle teşekkür ediyorum. Bu birlik yeni kurulan bir birlik. Başta kurucu başkanımız olmak üzere emeği geçen tüm belediye başkanlarına, meclis üyelerine teşekkür ediyorum. Hakikaten yağlı güreşi disipline etmek, yağlı güreşi yapan kentler birliği olarak bu noktada güreş organizasyonu yapan şehirlere, ilçelere, beldelere hem ön ayak olmak, hem de bunu gelecek nesillere doğru şekilde aktarmak noktasında da güzel görevler ifa edeceğine inandığım bir birliğin başkanı olmaktan da gurur duyuyorum. İnşallah bundan sonra da sık sık bir araya gelerek, toplantılar yaparak bu yağlı güreşi gelecek nesillere nasıl aktarabiliriz, nasıl doğru bir şekilde bu organizasyonları yapabiliriz, bu noktada ciddi gayretlerimiz olacaktır. Hakikaten ben de sık sık yağlı güreşleri izleyen, takip eden, seven birisi olarak zaman zaman bu organizasyonlarda çok sıkıntıların da yaşandığını biliyorum. Bazen organizatörler, bazen de güreşçiler tarafından farklı sıkıntıları belediye başkanlarımızın da yaşadığını görüyoruz. İnşallah bu sıkıntıların olmayacağına, bu organizasyonların daha iyiye taşınacağına yürekten inanıyorum. Bu birlik, güreş federasyonumuzla ve bakanlığımızla da birlik ve beraberlik içinde bu görevi yürütecektir. Buna yürekten inanıyorum. Yağlı güreş bizim öz kültürümüz. Çocuklarımızı büyütürken, ‘pehlivanım’ diyerek hitap ettiğimiz, yiğidin harman olduğu bu topraklardan geliyoruz. Anadolu’yu vatan yapan 1071 yılından beri Malazgirt’ten bu güne yağlı güreşler yapılıyor ve yapılmaya da devam edecektir. Yağlı güreş içerisinde bizim örf ve adetimiz var. Milli, manevi değerlerimiz var. Yağlı güreşler içerisinde bizi biz yapan, fedakarlık, sabır, sevgi, saygı, kardeşlik var. Bunu gelecek nesillere aktarmaya devam edeceğimize yürekten inanıyorum. Öncelikle birlik üye sapımızı artırıp, güreş organizasyonu yapan tüm belediyelerimizi birliğimize dahil etmemiz gerekiyor. Hepiniz sağ olun, var olun” dedi.

Türkiye Güreş Federasyonu As Başkanı Mehmet Ayan, “Biz birlik ve beraberlik içinde olduğumuz müddetçe aşamayacağımız bir konumuz yoktur. Hepimizin amacı yağlı güreşlere hizmet etmek, yağlı güreşimizi bir noktaya getirmekse hep birlikte beraberlik içinde istişare yapılarak en güzel güreşimizi daha üst noktalara getireceğimize inanıyorum. Bize atalarımızın emanetidir bin yıllık geleneğidir yağlı güreşler. Emanete hiyanetlik etmek olmaz. Bu nedenle yağlı güreşimizin özünden hiç bir şey kopmamak kaydıyla günün şartlarına uydurmamız lazım” diye konuştu.

Konuşmaların ardından, protokol mensuplarına çeşitli hediyeler verildi ve topla halde hatıra fotoğrafları çektirildi.