Yaralı leylek Edremit Belediyesi korumasında

Edremit ilçesinde bir çiftliğin bahçesinde yaralı olarak bulunan leylek, Edremit Belediyesi Veterinerlik İşleri ekiplerince tedavi altına alındı. Yaralı leyleğin sıcak bölgelere gitmek için çıktığı göç yolunda bir ağaç dalına veya enerji nakil hatlarına takılarak yaralanıp düştüğü tahmin ediliyor.

0
980
KABOTAJ Kurtuluş

Sonbaharın gelmesi ile sıcak bölgelere göç etmek için yola çıkan bir leylek Balıkesir’i Edremit ilçesinde bir çiftliğin bahçesine düştü.

Bir vatandaş, Edremit Belediyesi Meclis Üyesi ve Edremit Ziraat Odası Başkan Vekili Ali Yılmaz Diker’i arayarak çalıştığı çiftliğin bahçesinde kanadı yaralı leylek olduğunu bildirdi.

Edremit Belediyesi Meclis Üyesi Diker, “Edremit Belediyesi olarak doğaya ve çevreye olduğu kadar hayvanlara da saygılı bir belediyeyiz. Bana gelen ihbarı hemen ekiplerimize bildirdim. Veterinerlik işleri müdürlüğümüzdeki arkadaşlarımız yaralı leyleği düştüğü yerden alarak tedavisini yapıp korumaya aldılar” diye konuştu.

Durumun belediye veterinerlik İşleri Müdürlüğüne haber verilmesinin ardından kırsal Çıkrıkçı Mahallesindeki çiftliğe giden ekipler, kanadından yaralanmış ve uçamayan leyleği yakaladı.

Edremit Belediyesi Hayvan Barınağına götürülen yaralı leyleğin veteriner Oğuz Koray Bacaksız tarafından yapılan muayenesinde sol kanadının eklem yerinden kırıldığı tespit edildi.

Bacaksız leyleğin kanadını enfeksiyon kapmaması için dezenfekte etti, antibiyotik iğne yaptı. Daha sonra leyleğin kırık kanadına atel konularak sarıldı. Gerekli tedavisi yapılan iyileşmesi için bir kafeste müşahade altına alındı.

Yaralı leyleğin tedavi sürecinin tamamlanmasının ardından doğal yaşamına bırakılacağı bilgisini veren veteriner hekim Oğuz Koray Bacaksız, yaptığı açıklamada, “Kanat ucunda eklem kısmında kırıkla gelen leyleği ilk önce iyice bir muayene ettik. Kırık olduğunu ve aynı zamanda da enfeksiyonel hastalığı olduğunu teşhis ettik. Bandaj uygulamalarına devam edip kafes istirahatine aldık leyleği. Leyleğin yaklaşık bir hafta 10 gün içerisinde iyileşeciğini ve bandajını çözeceğimizi düşünüyorum” dedi.

Yaralı leyleği düştüğü çiftliğin bahçesinde yakalayan Edremit Belediyesi Veterinerlik İşleri Müdürlüğü Hayvan Barınağı Sorumlusu Korkmaz Kührevi de, “Leyleği bulunduğu yerden aldık, veteriner hekimimize ulaştırdık. Gereken bütün tedavileri bittikten sonra doğal ortamına salacağız” iadelerini kullandı.

Kührevi ilçe yakınındaki kırsal mahallede bulunan Ahmet bey çiftliğinin çim bahçesinde bulduklarını belirterek şunları söyledi;

“Büyük ihtimal leylek göç ederken bir yere takılmış ve yaralanmış, düşmüş. Biz de leyleği koruma altına aldık. Gereken tedavilerin yapıyoruz.”