YİNE ALTIN MADENİ, YİNE KISACIK

0
499

18 Aralık 2018 tarihinde, Ankara’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda 2. İnceleme Değerlendirme Komisyonu (İDK) toplantısı  gerçekleştirilecek . Çanakkale’nin Ayvacık İlçesi’nde bulunan “Kısacık Altın MadeniProjesi”yine gündemde

 

Kısacık, Güzelköy, Baharlar, Akçin, Dağahmetçesi, Misvak, Koşuburnu köylerine yakın olan proje, bölgenin en önemli  dereleri, ırmakları, göletleri ve barajını etkileyecek…Akçin Çayı ve bağlandığı Karamenderes  Irmağı, Tuzla Çayı, Akçin Göleti, Ayvacık Barajı proje alanına çok yakın. Kısacık Göleti ise planlama aşamasında.

ORMAN ALANLARI MADENCİLERİN EMRİNDE…

ÇED izni istenen alanının neredeyse tamamında verimli ormanlar yer alıyor. Çanakkale domatesi yetiştirilen tarlalar Akçin Göleti ile sulanıyor.  Ezine peyniri bu bölgede üretiliyor. Gargara Antik Kenti yine çok yakın.  Organik, doğal tarım ve eko/agroturizm faaliyeti yapılabilecek tertemiz arazilerbu bölgede bulunuyor.

İlk kez 2000’li yılların başında gündeme gelen ve ruhsatı birkaç kez el değiştiren  proje için Maden İşleri Genel Müdürlüğü en son 2013 yılındaPumice Madencilik A.Ş’ye200805708No’lu İşletme Ruhsatı verildi.

ÇED süreci başladığında, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği tarafından  proje alanına yakın olan tüm köylerde bilgilendirme toplantıları düzenlendi ve altın madenciliğinin bölgeye vereceği zararlar anlatıldı. Çanakkale Çevre Platformu da destek verdi.

ÜÇ YIL ÖNCE HALK PROJEYİ İSTEMEDİĞİNİ SÖYLEMİŞTİ…

Üç yıl önce, 3 Kasım 2015 tarihi için “Halkın Katılımı Toplantısı”  duyurusu yapılmıştı. Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Çanakkale Barosu avukatları, Çanakkale İl Genel Meclisi üyelerinin de geldiği Kısacık Köyü’nde , civar köylerde yaşayanların ve bölgede faaliyette bulunan doğa koruma örgütlerinin tepkileri ve protestoları ile toplantı yaptırılmamış ve  yoğun güvenlik tedbirlerinin yer aldığı bir ortamda,  halkın projeyi istemediğine dair tutanak tutulmuştu.

RAPORLAR PROJENİN BÖLGEYİ MAHVEDECEĞİNİ SÖYLÜYOR…

Daha sonraki süreçte, bölgeye uzmanlar davet edilerek projenin olası etkileri hakkında raporlar hazırlanmış,imza kampanyaları, BİMER üzerinden projeye itiraz dilekçeleri gönderilmiştir. 28 Haziran 2017’de Ankara’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda gerçekleştirilen  İDK toplantısına Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği ve Kırsal  Çevre ve Orman Sorunlarını araştırma Derneği üyelerinden oluşan 4 kişilik bir ekip ile Katılınmış ve  projenin bölgeye vereceği zararlar dile getirilmiş, itiraz dilekçeleri ve raporlar  sunulmuştu. Toplantı sonrası Bakanlık tarafından ÇED süreci durdurulmuştur.

Ancak, Bakanlığın web sayfasında yer alan duyuru ile 18 Aralık tarihinde 2. İDK toplantısı yapılacağı öğrenilmiştir.

 

 

 

 

KAZDAĞLARI DAYANIŞMASINDAN MÜCADELEYE DEVAM KARARI…

Bölgede yer alan doğa korum örgütleri olarak, Kısacık Altın Madeni Projesi süreci ile ilgili olarak yöre halkını bilgilendirmek ve itirazlarımızı İDK toplantısında yeniden anlatmak üzere bir araya geldik ve gerçekleştireceğimiz faaliyetleri belirledik.

Proje süresi 37 yıl olan, yılda 750  bin  ton cevher  ve 750 bin ton ekonomik olmayan kayaç çıkartılacak olan  altın madeni projesinin ruhsat alanı 1197 hektar. Projede şimdilik çıkarma, kırma ve  eleme faaliyetleri görünse de taşıma yerine ilerde cevher zenginleştirme tesisinin de yapılması muhtemeldir.

İDK toplantısı öncesinde köyleri ziyaret edeceğiz, Bayramiç, Ezine, Ayvacık, Küçükkuyu’dabilgilendirme ve imza standları kuracağız. Yeni raporlarımızla İDK toplantısına katılacak ve itirazlarımızı sunacağız.  İDK toplantısı sonrasında da süreci takip ederek yasal işlemleri sürdüreceğiz.

 #KısacıkAltınMadenineHayır

 #KazdağınınÜstüAltındanDeğerlidir

KAZDAĞLARI DAYANIŞMASI:

Ayvacık Kıran Köyleri Çevre Platformu, Bayramiç Yeniköy Ekolojik Yaşam ve Tohum Derneği, Bozcaada Forum, Gülpınar Sürdürülebilir Yaşam Derneği,İda Dayanışma Derneği,Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Kazdağları Kardeşliği, Koşuburnu, Güzelköy, Dağahmetçesi, Akçin Köylüleri.

BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ