Yüksekokulda zeytinyağı tadım semineri

Balıkesir'in Edremit ilçesinde yüksekokul öğrencilerine yönelik Zeytinyağı tadımı ve Pazarlama teknikleri semineri düzenlendi. Öğrenciler, uzmanlarından zeytinyağı tadımını ve pazarlama tekniklerini öğrendi.

0
1144
KABOTAJ Kurtuluş

Balıkesir Üniversitesi (BAÜN) Edremit Meslek Yüksekokulu/nda (MYO) öğrencilere yönelik Zeytinyağı tadımı ve Pazarlama teknikleri semineri düzenlendi.

Yüksekokul konferans salonunda gerçekleşen seminerde öğrencilere konunun uzmanları tarafından ‘Acı ama yakıcı. Mis gibi. Meyve suyu tadında’ zeytinyağı tadımı nasıl yapılır ve pazarlama tekniklerinin incelikleri anlatıldı.
MYO konferans salonunda düzenlenen eğitimlere Burhaniye ilçesinden ödüllü zeytin ve zeytinyağı üreticisi İnanç Erdoğan ve Ayvalık’tan üretici ve tadım panelisti Gıda Mühendisi Burcu Efe katıldı. Toplantıda sektörün yaşadığı kalite sorununu çözebilmek, iç tüketimi arttırabilmek ve tüketicilerin aldatılmasını önlemek için duyusal kriterler konusunda bilinçlenmenin hayati önem taşıdığı ifade edildi.

Konuşmacılar ayrıca tadım eğitimleri tüketicinin doğru zeytinyağını tanımasını ve tüketmesini sağlayacak, üreticinin kaliteli zeytinyağına giden yolda dikkat etmesi gereken konu olduğu vurgulandı.

Balıkesir Üniversitesi (BAÜN) Edremit Meslek Yüksekokulu Zeytin ve Zeytin Teknolojileri Bölümü Öğretim Görevlisi Mücahit Kıvrak yaptığı açıklamada “Bugün yüksekokulumuzun öğrencilerine zeytinyağının kalite özelliklerini ve bunun arazide nasıl yetiştiğini anlattık. Aynı zamanda yetiştirdiğimiz ürünlerin pazarlamasını burada öğrencilerimizle paylaştık” dedi.

Zeytinin ve zeytinyağının sağlık olduğuna vurgu yapan Gıda Mühendisi Burcu Efe, “Zeytinyağı antioksidan fenol bileşikleri açısından önemli değere sahiptir sağlığımız açısından. O nedenle de kusursuz bir şekilde işlenip tüketilmesi gerekiyor. Zeytinyağı tadımıyla kusur var mı yok mu onu algılıyoruz zeytinyağının içerisinde. Meyvemsilik, acılık, yakıcılık değerlerine bakıyoruz. Aslında güvenli gıdanın tüketiciye ulaşmasını sağlıyoruz” diye konuştu.

Efe, zeytinyağı tadımı yapılması sırasında nelere dikkat edilmesi gerektiğini de şöyle anlattı; “Zeytinyağı satın alırken mutlaka ambalajlı olmasına dikkat etmemiz gerekiyor ürünün. Ürünün üzerinde Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı’nın firmaları takip ettiği işletme kayıt numarasına dikkat etmemiz gerekiyor son kullanma tarihi, üretim numarası, parti numarası gibi. Firmanının iletişim bilgileri gibi bilgileri aramamız gerekiyor.”

Zeytinyağı tadım ve pazarlama teknikleri seminerine katılan Edremit Meslek Yüksekokulu öğrencilerinden Onur Özgür Sungur da, “Bölgemizdeki zeytinyağlarını tatmak çok güzeldi. İyi bir deneyim oldu bizim için. Eğitimini aldığımız zeytin ve zeytinyağını kullanırken, pazarlarken nelere dikkat etmemiz gerektiğini bu seminer sayesinde öğrendik. Okulun zeytincilik bölümü öğrencisiyim. Bu bölümde okumaktan da mutluluk duyuyorum” ifadelerini kullandı.