Zaferin 104. Yılında 15 yaşındaki 104 öğrenci Çanakkale’de.

Balıkesir’in Edremit ilçesinin 12 farklı lisesinde öğrenim gören 15 yaşındaki 104 öğrenci, Balıkesir'de Eğitim Niteliklerini Geliştirme ve İzleme (BENGİ) projesi kapsamında yürütülen "Değerlerimizle Adım Adım Projesi" dahilinde ilçe millî eğitim müdürlüğünce Çanakkale Zaferi’nin 104. yıl dönümünde, okul müdürleri ve öğretmenler refakatinde Çanakkale’ye giderek yaşıtları olan 15’li şehitlerle buluştu.

0
298

“Değerlerimizle Adım Adım Projesi” kapsamında Edremit’te iki yıldır uygulanan Çanakkale gezisine ilçede faaliyet gösteren 12 liseden 15 yaşındaki 104 öğrenci katıldı.

Edremit’ten yola çıkarak Çanakkale’ye giden 104 liseli Rumeli Mecidiye Tabyası, Hastane Müzesi, Çanakkale Şehitler Abidesi, Alçıtepe, Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi, 57. Alay ve Conk Bayırını rehberler eşliğinde gezdi. Öğrencilere Çanakkale’de yaşanan olaylar hakkında bilgiler verildi.

Edremit İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Koç yaptığı açıklamada, öğrencilerin yüzde sekseninin ilk kez gittiği Çanakkale gezisinde savaşın yaşandığı mekânlarda adeta o yılları tekrar yaşadığını ve duygu dolu anlar geçirdiklerini söyledi.

İki yıldır ilçe milli eğitim müdürlüğü olarak bu projenin yürütüldüğünü belirten Koç, “Geçen sene Çanakkale savaşlarının 103. Yılında 15 yaşındaki 103 öğrencimizi Çanakkale’ye getirdik. Bu sene yine aynı şekilde 104. Yılında 104 öğrencimizi getirdik. Gerçekten öğrencilerimiz ve bizim açımızdan bir nevi tarihi teneffüs etmemiz, yaşamamamız, o günleri tekrar hatırlamamız anlamında önemli bir proje olduğunu düşünüyorum. Her öğrencimizin mutlaka Çanakkale’ye gelmesini istiyoruz, arzu ediyoruz. Öğrencilerimiz de çok mutlu oldular. O yılları tekrar hep birlikte yaşamış olduk” dedi.

Koç, “Öğrencilerimizle Çanakkale’ye gidip o ruhu çocuklarımıza anlatmak istedik. Bu düşünceyle Çanakkale Zaferi’nin 104. yıl dönümünde, 15 yaşındaki 104 öğrencimizi, saygı ve minnet duygularını iletmeleri için Çanakkale’de kendileriyle aynı yaşlarda vatan uğrunda şehit düşen ecdadıyla buluşturduk” ifadelerini kullandı

Fikriye- Mehmet Erberk Anadolu Lisesi öğrencilerinden Elif Solak Çanakkale savaşlarında şehit olanların anısına yazdığı “Selam sana Mehmet’im aç kapıyı ben geldim. Ben yani torunun sana layık olmaya, yolundan gitmeye, toprağına yüzümü sürmeye geldim. Bize bıraktığın bu toprak emin ol ki emin ellerde. Fakat düşmen hiç boş durmuyor yine her fırsatta tepemizde ama üzülme dimdik ayaktayız. Geleni püskürtüyoruz. Çıplak ellerimizle tankın namlusuna dur diyoruz. Müjdemi vermeye geldim. Sana dar gelmeyecek makber. Yerinde görmek istedim. Sen burada can verdin. Anan baban evlatsız kaldı. Ama bizi yetim bırakmadın. Kıyamete kadar sahip çıkacağız aziz hatırana, Türkiye’mize. Bunu demeye geldim. Ey bu topraklar için toprağa düşmüş asker. Gökten ecdat inerek öpse o pak alnını değer” sözleri yer alan mektubu 57. Alay Şehitliğinde okudu.

Şehitler anısına mektup yazan Solak, “Bugün bize gazilerimizi, şehitlerimizi anlattılar. Bilgilendirici güzel bir gezi oldu. İnsan buraları gezerken illa üzülüyor ama insanın içinde sonuçta bir gurur var” diye duygularını dile getirdi.

Fernur Sözen Sağlık Meslek Lisesi öğrencisi Gamze Nil Öztürk; “Burada olmak çok güzel bir duyguydu. Her şeye gözlerimle şahit oldum. Sanki yaşamış gibi hissediyorum” şeklinde konuştu.

Edremit İmam Hatip Lisesi’nden Nihat Ensar Bilgiç de “Ecdadımızı tanıma fırsatı verdiği ve bu güzel duyguları yaşattığı için ilçe milli eğitim müdürlüğüne teşekkür ederim. Burası televizyondan göründüğü gibi değil. Anlatılmaz yaşanır diyebileceğim bir duygu bu. Anlatılacak bir şey değil bu. Gelip yaşanacak bir şey. Sanki şu an gerçekten varmış gibi hissettiriyorlar kendilerini. Ruhları şad olsun” diye konuştu.