Zeytin ağaçlarını kesen kişiye suç duyurusu

Balıkesir'in Edremit ilçesindeki bir grup vatandaş, zeytin ağaçlarının kesilerek dere yatağına yasal olmayan bir şekilde müdahale edildiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

0
179
KABOTAJ Kurtuluş

İlçeye 15 kilometre uzaklıkta bulunan Kazdağları eteklerinde kurulu kırsal Güre Mahallesi Kirazlık Mevkisinde Pınarbaşı çayı kenarında bir özel işletme tarafından mesire ve piknik alanı yapımı için çalışma başlatıldığını belirten çevre sakinleri, dere yatağına müdahale edildiği ve zeytin ağaçlarının kesildiği gerekçesi ile Milli Emlak Müdürlüğü, Balıkesir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile büyükşehir belediyesi emlak ve istimlak daire başkanlığına dilekçe göndererek suç duyurusunda bulundular.

Çevre sakinleri, Devlet Su İşleri’nden (DSİ) bir ekibin gelerek bölgede yaptığı inceleme sonucu dere yatağına yoğun müdahale olduğunu ve kadastro ekipleriyle birlikte detaylı inceleme sonucu gerekli işlemlerin yapılacağının bildirildiğini söylediler.

Çevre sakinleri adına bir açıklama yapan Saklıbahçe Venezia Sitesi Yöneticisi Yaşar Demirci; “Biz bu derenin kenarında oturan site sakiniyiz. Bu bölgede bilindiği üzere kanalizasyon alt yapısı yok. Evsel atıklar tamamen dereye verilmekte ve akıntıyla gitmektedir. Bizim burada yaşadığımız sorunumuz 300 metre ileride bir şahıs tarafından bu derenin kapandığını gördük. Taşlarla setler oluşturularak havuzlar oluşturulduğunu gördük. Derenin etrafındaki ağaçlar kesildi. 3 tane büyük havuz oluşturuldu. Burada işletme yapacak kişi bu havuzlardan suyu alarak kendi tarlasını sulayacağını söyledi. Bir et lokantası yapıyormuş arkadaş. Bu çalışma dolayısıyla deremizin suyunu kesecektir. Bu köyün yarısı atıklarını bu sereye veriyor. Dere suyu kesildiği zaman burada koku, enfeksiyon gibi her türlü mikrop kaynağı olacaktı. Biz buna karşıyız. Dereye müdahale edilmesini istemiyoruz, derenin akmasını istiyoruz. Bu yüzden şikayetçiyiz. Bu durumu yetkili birimlere bir dilekçe ile bildirdik. Şimdiye kadar herhangi bir müdahale edilmedi. 20 gün boyunca o arazide iki kepçe çalıştı.” dedi.

Demirci, yetkililerin bir an evvel konuya el atıp derenin eski haline getirilmesini istediklerini bildirdi.

Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı yaptığı açıklamada; “Dilekçe dün saat 17.00’de kargo ile bize gelmiş. Sokağa çıkma kısıtlamasının ardından pazartesi günü yerinde tespit yaptıktan sonra işlemlere başlayacağız.” ifadesini kullandı

Edremit Belediyesi adına açıklama yapan Yazı İşleri Müdürü Tayfun Canlı, bu bölgedeki çalışmanın dere yatağı ve taşkın sahasında olduğunu ifade ederek konunun belediye ile bir ilgisi bulunmadığını buradaki kontrol ve yetkinin Devlet Su İşleri ile Milli Emlak Müdürlüğü’nde olduğunu söyledi.