Zeytin Sineği ile havadan mücadele başladı.

Yaklaşık 12 milyon ağaç varlığı ile Türkiye’nin önemi zeytin üretiminin yapıldığı Edremit Körfezi’nde zeytin sineği ve zararlıları ile mücadele başladı.  Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada ilaçlama sayesinde ülke ekonomisinde tahminen 31 milyon 500 bin lira tutarında katma değer kazandırılmasının hedeflendiği kaydedildi.

0
734

Balıkesir Büyükşehir tarafından havadan yapılan mücadele kapsamında 810 bin 290 dekar alanda bulunan zeytin ağacının havadan uçak ile ilaçlanmasına başlandı.

Balıkesir Büyükşehir belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “İl genelinde 20 binin üzerinde ailenin geçimini zeytinden sağladığı bildirildi. Zeytinin son derece stratejik öneme sahip bir ürün olduğunun vurgulandığı yazılı açıklamada şu ifadeler kullanıldı;

“Zeytinlerin uçakla ilaçlama programına bu yıl da büyük hassasiyet gösterilmektedir. Bu mücadele programı kapsamında 5 ilaçlama uçağı ile 4 aplikasyona kadar zirai ilaçlama programının uygulanması amaçlanmıştır. İlimiz gerek Körfez gerekse Güney Marmara bölgesindeki zeytin üreticilerimiz için en önemli zararlı olan zeytin sineği ile mücadele programına, Güney Marmara Zeytin Hastalıkları ve Zararlıları ile Mücadele Birliği Başkanlığı ve Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile birlikte 2018 yılı programı çerçevesinde de devam edilmektedir. Zeytin sineği mücadelesinde Tarım ve Orman Bakanlığınca ruhsat verilmiş olan Alphacypermethrin ULV zirai ilaç ile ziray (cezbedici) kullanılmaktadır.”

İlaçlamada kullanılan Alphacypermethrin ULV su bazlı zirai ilacın kalıntı bırakmadığının bildirildiği açıklamaya şöyle devam edildi;

“Üretilen zeytin ve zeytinyağında bu ilacın zararlı bir etkisi bulunmamakta olup, su kaynaklarına da zarar vermemektedir. İlaçlanan zeytinlerden üretilmiş olan zeytinyağlarımızın büyük bir kısmı ihraç edilmekte olup söz konusu zeytin ve zeytinyağlarında bugüne kadar herhangi bir ilaç kalıntısı tespit edilmemiştir. Kanserojen bir etkiye yol açmayan Alphacypermethrin ULV, suda çözünme özelliğine sahip olup iyi tarım uygulamalarına da olumsuz etki vermemektedir.

İlimiz zeytin üreticilerinin daha verimli ve kaliteli zeytin ve zeytinyağı üretebilmesi ve ülke ekonomimize daha çok katkı sağlanabilmesi amacıyla, zeytin sineği ile mücadele, büyük önem arz etmektedir. Bu mücadele sonrasında 14-17 TL’ye satılan zeytinyağının 17-21 TL’ye yükselmesi ve litresinde ortalama 3,5 TL’lik bir kazanç sağlanması ön görülmektedir. Yaklaşık 8 -10 bin ton tahmin edilen rekolte ile zeytinyağında bölge ve dolayısıyla ülke ekonomisinde tahminen 31 milyon 500 bin lira tutarında katma değer elde edilmesi beklenilmektedir.”