‘Zeytin ve Zeytinyağı Çalıştayı” Edremit’te yapıldı

-Balıkesir Valiliği Koordinesinde Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce organize edilen “Zeytin ve Zeytinyağı Çalıştayı” Edremit ilçesinde yapıldı - Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Doçent Doktor Mücahit Taha Özkaya, “Dünyada 194 milyon ton bitkisel yağ üretimi yapılıyor, bu miktarın sadece 3 milyon tonunu zeytinyağı.”

0
620

Balıkesir’in Edremit ilçesinde zeytinde verim ve kaliteyi arttırmak amacıyla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce “Zeytin ve Zeytinyağı Çalıştayı” düzenlendi.

Edremit’in Güre Mahallesinde bir termal tesiste gerçekleştirilen “Zeytin ve Zeytinyağı Çalıştayı”nda profesyonel yardımlar alınarak daha başarılı sonuçlar elde edileceği vurgulandı.

İki günlük oturumlar halinde gerçekleştirilecek olan “Zeytin ve Zeytinyağı Çalıştayı”nın ilk günü açılış toplantısıyla başladı. Toplantıya Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Resul Durmaz, Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, Balıkesir Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Zekeriya Erdurmuş, Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gencer, ile Edremit, Ayvalık, Havran, Burhaniye ve Gömeç ilçelerindeki zeytin sektörü temsilcileri katıldı.

Çalıştayda, zeytinde verim ve kaliteyi arttırmanın yolları aranacak.

Çalıştayın açılışında konuşan Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yürütülen Afrin harekatında dün şehit olan 8 askere Allahtan rahmet, 13 gaziye de acil şifa dileyerek kahraman Türk ordusunun Afrin’de kazanacağını ve muzaffer olacağına inandığını belirtti.

Vali Yazıcı, konuşmasında “Balıkesir, Türkiye’yi doyuran il. Tarım İl Müdürlüğümüzün sunumunda da ifade edildiği gibi maşallah yok yok bu şehrimizde. Türkiye’nin, hatta dünyanın en güzel zeytinyağının üretildiği bir bölgedir burası ve bununla gurur duyuyoruz. En güzel, en lezzetli, nefaseti en yüksek, en çok beğenilen damaklarda tat bırakan, bir daha yemem gerekir, tatmam gerekir diyebileceğiniz körfezin zeytinyağının, zeytin tarlalarının, ağaçlarının olduğu bölgedesiniz. Ben inanıyorum ki burada bulunan herkes, hocalarımız, zeytinyağı üreticiler bu çalıştay sonunda Türkiye’deki zeytin ve zeytinyağı üretiminin sadece miktarını değil, özellikle kalitesinin, zeytinin dünyada kapladığı alanın arttırılması, ticari hacminin arttırılması adına güzel şeyler ortaya çıkacak. Çalıştay sonunda yapılacaklar, yapmamız gerekenler manifesto veya ne gerekiyorsa bir liste yapıp Tüm Türkiye’ye ilan edip takipçisi olmamız gerekiyor. Ben inanıyorum ki istersek zeytinyağında bölgemiz için dünyanın bir numarası olabiliriz” dedi.

Dünyadaki zeytin ağacı varlığının yaklaşık yüzde 10’unun Türkiye’de olduğunu, Balıkesir’deki zeytinliklerin ise tarım arazisinin yüzde 17’lik bir kısmını kapladığını söyleyen Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Doçent Doktor Mücahit Taha Özkaya, “4 bin ton civarında sofralık zeytin üretimi, yapılan Balıkesir’de, 200 bin tonluk Türkiye zeytinyağı rekoltesinin yüzde 12’sini de yine bu il karşılamakta. Sofralık zeytin denince akıllara Erdek, yağlık zeytinyağı denince de Edremit geliyor Balıkesir’de. Edremit Körfezi’nde zeytin üretiminim yüzde 85- 90’ı yağlık, Erdek Körfezinde ise üretimin yüzde 95’i sofralık. Coğrafi işaret almış 3 ürün var. Biri Edremit Körfezi Zeytinyağı, diğeri Ayvalık zeytinyağı, diğeri de Edremit yeşil çizik zeytini. Balıkesir zeytinyağı üretiminde yaklaşık 20 bin çiftçi, 121 sıkım tesisi, 58 dolum tesisi olmak üzere 179 tesis, toplam 56 bin tun da depolama alanı bulunuyor” diye konuştu.

Özkaya, Dünyada 194 milyon ton bitkisel yağ üretimi yapıldığını, bunun sadece 3 milyon tonunun zeytinyağı olduğuna dikkat çekti.

Açılış konuşmalarının ardından gurup oturumları halinde görüşmelere geçildi.