Zeytin ve Zeytinyağını tanıtana ödül

Edremit Ticaret Odası (ETO) yönetimi tarafından yurtiçi ve yurtdışında katıldıkları çeşitli yarışmalarda elde ettikleri derecelerle zeytinyağı ve Edremit Körfezi Yeşil Çizik Zeytinin tanıtımına katkıda bulunan üreticilerin ödüllendirdiği törende konuşan Balıkesir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Lokman Gültekin, il genelindeki 42 bin çiftçiden yaklaşık yarısının zeytincilikle uğraştığını söyledi.

0
703
KABOTAJ BAYRAM

Balıkesir’de tarım ile uğraşan 42 bin çiftçiden yaklaşık 20 bin 500’ünün zeytin çiftçisi olduğu bildirildi.

Edremit ilçesinde yurtiçi ve yurtdışında katıldıkları çeşitli yarışmalarda aldıkları çeşitli derecelerle zeytinyağı ve Edremit Körfezi Yeşil Çizik Zeytinin tanıtımında etkin rol oynayan üreticiler ticaret odası yönetimi tarafından ödüllendirildiği törende konuşan Balıkesir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Lokman Gültekin, “Balıkesir’de 42 bin çiftçinin 20 bin 500’e yakını zeytincilikle, zeytin tarımıyla uğraşıyor” dedi.

140 ürünle çeşitli ülkelerde değişik yarışmalara katılan ve 110 platin, altın, gümüş, bronz madalya ve özel ödül ile yurda dönen üreticilere, Güre’de bir termal otelde düzenlenen bir törenle plaket ve ödülleri verildi.

Edremit Körfezi bölgesinde zeytin üretiminin 2 bin yıl öncesine kadar uzandığını söyleyen Zeytin ve Zeytinyağı ödül töreninde konuşan Edremit Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Salon, “Akdeniz havzasında zeytin tarımının daha eski olduğu yöreler vardır. Fakat meyve ve yağ olarak hiçbirinin kalitesi Edremit zeytinine ve yağına ulaşamadığı gibi bu bitkinin coğrafi peyzaja, yöresel ekonomiye yaptığı katkı Edremit yöresindeki kadar karakteristik değildir. Üyelerimizin uluslararası yarışmalarda almış olduğu ödüller tüm bunlara birer kanıttır” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin 18 milyar dolar gıda ve tarım ürünü ihracatı olduğunu belirten ı Edremit Ticaret Odası Meclis Başkanı Mehmet Hakkı Semerci, “Verilen teşviklerle ve ağaç sayısının yüzde 100 artmasına rağmen ihracatımızın bu denli artmadığını, zeytin ve zeytinyağında yetersiz olduğumuzu görüyoruz. Alınan bu ödüllerin çok önemli PİAR çalışması olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu PİAR çalışmalarını değerlendirmemiz için biz Edremit Ticaret Odası olarak gerek kümelenme gerekse başka alanlarda bu ürünü yurtdışında tanıtmak, anlatmak ve birçok zeytin, zeytinyağı üreticisi ülkeden bir adım daha ileriye gidebilmek için her türlü gayreti göstermekteyiz. Bu yarışmalarda derece alan bütün arkadaşlarıma başarılarının devamını sunuyorum” diye konuştu.

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, Edremit’in zeytin ve zeytinyağının başkenti bir şehir olduğunu, ilçede zeytin ve turizmle birlikte yaşamak mecburiyetinde olunduğunu, bunun dışında hiçbir alternatif olmadığını dile getirdi.

Balıkesir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Lokman Gültekin, zeytinin Türkiye için stratejik öneme sahip bir ürün olduğunu ifade ederek şunları söyledi;

“Balıkesir’de 42 bin çiftçinin 20 bin 500’e yakını zeytincilikle, zeytin tarımıyla uğraşıyor. Yaklaşık 82 bin hektar alanda yaklaşık 11 milyon zeytin ağacıyla zeytin tarımını yapıyoruz. 345 bin ton zeytin üretimimiz, 60 bin ton da zeytinyağı üretimimiz var. Üretimimiz çok önemli. Bu rakamlarla sayılı iller arasındayız. Bunun bilincinde olan Balıkesirliler, Balıkesir’in yerel idarecileri, bakanlık olarak biz bu rakamların karşısında Balıkesir çiftçisine, Türkiye çiftçisine zeytinde destek noktasında maddi manevi olan bir ürün için destek belki daha fazlasını hak ediyor ama son 16 yıl içerisinde sadece zeytine yapılan destek olabilir miktarımız 93 milyon lira Balıkesir ilinde.2018 yılı içerisinde de 16 milyon 500 bin lira destek yapılmış ve bu destekler içerisinde de Türkiye’de birinci sırayı alan eski zeytin bahçelerinin rehabilitasyonu kapsamında yapılan 2 milyon 100 bin lira desteğin 1 milyon 700 bin lirasını Balıkesir çiftçisi alarak Türkiye’de birinci duruma geldi.”

Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı da hem ulusal hem de uluslararası yarışmalardan ödüllerle dönen üreticileri tebrik etti.