Zeytincinin “Toz” endişesi

- Balıkesir’in Edremit ilçesi ile Çanakkale’nin Yenice ilçeleri arasında yapımı devam eden Kalkım Çevre Yolu inşaatından yükselen tozlar zeytin üreticisini endişelendiriyor. - Edremit Ziraat Odası Başkanı Ali Yılmaz Diker; - “Zeytinin tam çiçeklenme zamanında yol çalışmalarından yükselen tozlardan bitkinin gözeneklerinin kapanması nedeniyle bu yıl bu bölgedeki bahçelerde ürün kaybı olacaktır.”

0
247

Yaklaşık 12 milyon zeytin ağacı varlığı ile dünyanın en kaliteli zeytinyağlarının elde edildiği Balıkesir’in Edremit ilçesinde yapımı süren çevre yolu yakınındaki yüzlerce dönümlük zeytin bahçesindeki ağaçlarında çalışmalardan yükselen tozlar nedeniyle ürün kaybı yaşandığı bildirildi.

Edremit Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yılmaz Diker, kara yolları ve taşeron firma yetkililerinden yol çalışmalarının olduğu bölgede bir an önce asfalt dökülmesini, bu zaman zarfında da yol inşaatının devam ettiği kesimde sık sık sulama yapılarak toz kalkmasının önüne geçilmesini istedi.

Yaklaşık bir aydan beri karayollarının bölgede çalışması olduğunu ve sulamanın yeterince yapılmamasından dolayı zeytin üreticisinin ürün kaybı endişesi yaşadığını belirten Edremit Ziraat Odası Başkanı Ali Yılmaz Diker; “Buradaki çalışma küçük bir kavşak çalışması. Ancak aylardan beri buranın asfaltlamasına geçilemedi. Bundan dolayı zeytinin çiçeklenme döneminde özellikle yoldan kalkan bu tozun ağaçların döllenmesinde çok büyük sıkıntı yarattı ve bu bölgedeki zeytin ağaçlarında verim kaybı oluştu. Yani ağaçlarda zeytin bağlaması problemleri yaşandı. Zeytin ağaçları yoz toprak içerisinde kaldığını görüyoruz. Bu konuda üreticilerin ciddi şekilde şikayetleri var. Mağduriyetleri var. Bir an önce bu bölgedeki kavşağın yapılması gereken asfaltlamasının bitirilmesini, tamamlanıncaya kadar olan zamanda da en azından yolun çok sık bir şekilde sulanarak toz kalkmasının önlenmesini istiyoruz.” dedi.

Yol çalışmasından kalkan tozun ağaçların yanı sıra insan sağlığına da zararı olduğunu ifade eden Diker; “Hemen buranın yanı başında yüksek okul var. Buradaki sorun sadece yüzlerce dönümdeki zeytin ağaçlarının sıkıntısı değil buradan kalkan toz bulutları şehrin de belirli bir kesimine giderek buradaki insanlara da toz yutturuluyor. Bu nedenle üreticimizin ve şehrimizin bu mağduriyetinin giderilmesi için gerekli çalışmanın bir an önce yapılmasını hem karayolları yetkililerinden hem de yüklenici firma yetkililerinden rica ediyoruz.”Üreticilerimiz sorunlarını bize dile getirdiler biz de Edremit Ziraat Odası olarak bu sıkıntıları ilgili yerlere ilettik ancak henüz bir sonuç alınmış değil.” diye konuştu.

Toz nedeniyle kavşak yapım çalışmalarının gerçekleştirildiği Darsofa ve Çamcı Mahallelerindeki yüzlerce dönümlük zeytin bahçesindeki ağaçlarda yüzde 100’e yakın verim kaybı yaşanacağına dikkat çeken Diker şunları söyledi;

“Ağaçlarda yüzde 100’e yakın bir mahsul kaynı gözüküyor. Çiçeklenme döneminde zeytin çiçeği çok hassastır. Her hangi bir toza veya mevsimsel değişikliğe, sıcaklığa dayanamaz. Dolayısıyla bu şekilde açan çiçekler dış etkenlere maruz kalmasından dolayı meyvesini bağlayamaz ve kuruyan çiçekler dökülerek meyve kayıplarına sebep olur.”