Zeytinde sinek tehdidi.

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve haziran ayında yoğun yağan yağmur nedeniyle zeytinlerde zeytin sineği tehdidi olduğu bildirildi. Edremit Ziraat Odası Başkan Vekili Ali Yılmaz Diker, üreticileri zeytin sineğine karşı uyardı.

0
589

Yaklaşık 13 milyon ağaç varlığı ile Türkiye’de zeytin üretiminde söz sahibi olan Edremit Körfezi’nde ki üreticiler ziraat odası tarafından zeytin sineğine karşı dikkatli olmaları konusunda uyarıldı.

Gazetecilere yaptığı açıklamada zeytin sineğinin zamanından önce mahsule zarar vermeye başladığını, eğer bir an önce ilaçlama yapılmazsa sofralık yeşil zeytinde ve sızma zeytinyağında sıkıntılar yaşanacağını belirten Edremit Ziraat Odası Başkan Vekili Ali Yılmaz Diker, “Biz tarımsal üretimi üstü açık fabrikaya benzetiriz. Zeytincilikte üstü açık bir fabrikadır. Geçtiğimiz yıl kış aylarında mevsim normallerinin üzerinde bir sıcaklık gerçekleşti. Yani zeytin soğuklama dediğimiz olayı yaşayamadı. Kış yağmurları da çok fazlaydı. Bundan dolayı zeytin vegatif gelişmesini çok hızlı bir şekilde tamamladı. Dolayısıyla sezona girerken filizlenme, çiçeklenme ve meyve bağlama çok hızlı bir şekilde oldu ve sezonundan 15- 20 gün erken zeytin mahsulü olmaya başladı” dedi.

Zeytin mahsulünün erken olgunlaşmasının üreticileri sevindirmesinin yanında endişeleri de beraberinde getirdiğini kaydeden Diker, “Haziran ayında da Edremit Körfezi bölgesinin de çok miktarda yağış almasıyla zeytinin zamanından çok erken irileşmesine ve büyümesine sebebiyet verdi. Zeytin ağacı böyle büyürken bir taraftan da geçen yıl kış olmadığından dolayı, yeteri kadar soğuk olmadığından dolayı zeytin sineği ergini ölmedi. Sinek kışı ergin olarak geçirdi. Sinek ölmediğinden, hayatını tamamlamadığından dolayı o da sezona ergin olarak devam etti. Bizler tarım kuruluşları olarak hep endişeyle bunun takibini yaptığımızda en son iki gün önce bölgemizde özellikle Narlı, Doyran ve Avcılar mahalleleri arasındaki zeytin sineği vurukları görmeye başlandı” şeklinde konuştu.

Zeytin sineğinin de mahsule bu sene çok erken zarar vermeye başladığına dikkat çeken Diker şunları söyledi;

“Biz zeytin sineğini her yıl ağustos ayında bu bölgede görürdük. Ancak zeytin sineği ergini ölmediğinden dolayı mahsulde zeytin sineği vurukları bu sene temmuz ayıyla birlikte bölgede görülmeye başladı. Eğer üretici bu konudaki çalışmalarını, ilaçlamasını yapmazsa hasat zamanında sofralık yeşil zeytinde sıkıntı olacak demektir. Sızma zeytinyağında sıkıntı var demektir. Üreticilerimizin ekini çabuk tutarak bir an önce zeytin sineğine karşı yer aletleriyle kendi imkanlarıyla mücadelesini başlatması gerekiyor. Bu konuda ziraat odası ve ilçe tarım müdürlüğü olarak üreticileri mesaj yolu ile uyarıda bulunduk.”

Diker ilaçlama esnasında zeytin aralarındaki arı kovanlarının zarar görmemeleri için bulundukları yerlerden kaldırılması yönünde arı sahiplerine de çağrıda bulundu.