Zeytinyağında rekolte tahmini 200 bin ton.

Edremit Ziraat Odası Meclis Başkanı Cahit Çetin; “Bu yıl zeytin erken mahsül bağladı. Bu sene iyi bir rekolte geliyor. Kaliteli bir rekolte geliyor. Erken hasat olduğu için de zeytinin kalitesinin daha artacağı anlamına geliyor. Şu an ağaçların durumuna bakılırsa ve herhangi bir doğal afet yaşanmazsa bu sene Türkiye'de 200 bin tonluk bir zeytinyağı rekoltesi yakalanabilir.”

0
619
KABOTAJ Kurtuluş

12 milyonun üzerinde zeytin ağacı ile Türkiye’nin önemli üretim merkezi olan Edremit Körfezi’nde bu yıl mahsul erken olgunlaştı. Her yıl Temmuz ayının ilk haftalarında leblebi büyüklüğüne ulaşan zeytin taneleri bu sene mayıs ayının son haftasında aynı iriliğe ulaştı. Edremit Ziraat Odası Meclis Başkanı Çetin, bu yıl 200 bin ton zeytinyağı rekoltesi gerçekleşmesini tahmin ettiklerini bildirdi.

Edremit Ziraat Odası Başkanı Ahmet Cahit Çetin AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Geçen sene Türkiye’de zeytinde var senesi yaşandı. Ama bazı bölgesel farklılıklarla bu rekolteler dengelenmiştir. Bu bölgede var yılına oranla bu sene daha çok zeytin vardır diye düşünüyorum. Bu sene erken gelmesi sezonun kayıp değil aksine sezonu erken yakalamak için belki de bir şanstır. Zeytin bu sene erken oldunlaştı. Piyasada ciddi bir salamura zeytinin ve byunu takip eden sofralık zeytinin hazırlanmasında da bu erken süreç avantaj sağlamış oluyor” dedi.

Mahsulün erken bağlamasının her hangi bir olumsuzluk getirdiğini düşünmediklerini kaydeden Çetin, “Rekolte bu sene bölgemizde iyi olur ama Türkiye’de artık var yok senesi arasındaki fark biraz düştü. Geçen seneki 270 bin ton rekolteyi yakalayamasak bile 200 bin ton seviyelerinde bir rekolte olacağını düşünüyorum. Ama tabi daha çok erken. Bu tahminini olumlu veya olumsuz etkileyecek bir çok doğal hadiseler yaşanabilir. Evvelki sene dolu afetiyle karşılaştık, mevcut zeytinin yarısı yere indi. O bakımdan doğal faktörleri dikkate almak gerekir ama genel olarak baktığımızda bu sene iyi bir rekolte geliyor. Kaliteli bir rekolte geliyor. Erken hasat olduğu için de zeytinin kalitesinin daha artacağı anlamına geliyor ve sofralık türünün de daha cazip olacağını düşündürüyor. Hatta bunun pazara erken sunulması içinde bu erken olgunlaşmasının, sezonun erken gelmesinin avantajları var” diye konuştu.

Geçen seneye oranla Türkiye geneline bakıldığında bu seneki rekoltenin geçtiğimiz sezondaki 270 bin tonun biraz altında gerçekleşebileceğini ifade eden Çetin şunları söyledi;

“Türkiye artık giderek yüksek rekoltelere alışmalıdır. Bugün düşer yarın yükselir ama 270 bin ton hedefe bu Türkiye adım adım gidiyor. 270 bit ton rekolteye geldiğimiz zaman bu sefer 300 bin ton bir rekolte oldu şaşırdı millet. Bu olmaması lazım. Üreticinin uygun fiyata malını değerlendirmesi lazım. Bunun için de bazı tedbirler gerekir. Bu tedbirleri de devlet alacaktır.”

Edremit Ticaret Odası Meclis Başkanı Mehmet Hakkı Semerci, “Geçen yıl 300 bin tona yakın bir zeytinyağı rekoltesi vardı ülkemizde. Bu sene geçen yılki rekoltenin yüzde 60- 70’i oranında gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz. Geçen yıl Edremit Körfezi’nde 20 bin ton zeytinyağı üretilmişti, bu sene ise yine 15- 16 bin ton civarı bir rekolte tahmin ediyoruz. Bu sene bizim bölgemizde zeytinler yaklaşık bir ay önce mahsule döndü. Diğer bölgelerden aldığımız haberlere göre oralardaki mahsulün de iyi olduğu haberlerini alıyoruz. Bu sene 190- 200 bin ton zeytinyağı rekoltesi bekliyoruz” şeklinde konuştu.