Zeytinyağında yeni sezona zamsız girildi

0
882

 

Zeytinyağı fiyatları değişmedi

Bu yıl geçen seneki fiyatlardan raflarda yerini alan sızma zeytinyağını tüketici 20- 22 lira arasında satın alabiliyor.

Yaklaşık 13 milyon zeytin ağacı ile Türkiye’nin en önemli zeytinyağı üretim merkezi olan Edremit Körfezi’nde fiyatlar geçen seneki seviyesini koruyor.

Üretici de, tüketici de zeytinyağı fiyatlarından memnun olduğunu dile getiriyor.

– “Cumhuriyeti tarihindeki en yüksek rekolteyi bekliyoruz”

Balıkesir Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi Başkanı Mehmet Hakkı Semerci yaptığı açıklamada, “2017- 2018 zeytin mahsulü dönemini yaşıyoruz. Eylül ayının sonundan beri hasat başladı sofralık zeytin olarak. Bugünlerde yağlık zeytinler toplanmaya başlandı. Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki en yüksek rekolteyi bekliyoruz bu yıl. 10- 15 yıl önce dikilen plantasyonlar,  fidanlar artık tam verine geçmeye başladı. Zeytin ağacı 7- 8 yılda ürün vermeye başlayan bir ağaçtır. Bizim bu yüksek miktardaki üretimimizin bu seneki en önemli rolün ihracatçıların döneceğini düşünüyorum. Dünyadaki zeytinyağı fiyatları ile entegre bir fiyatla bizim ürünümüzün dünya pazarlarına daha rahat açılacağını hem ambalaj de ben de dökme anlamında dünya ile rekabet edebilir hale gelen bir ürün olacağını düşünüyoruz. Bir önceki senenin rakamlarının aynısı olarak zeytinyağları son tüketiciye ulaşacak.  18- 22 sıkılası dediğimiz zaman beş kiloluk bir tenekenin 100- 110 lira civarında olacağını gösterir.  Bu hem tüketicinin alışkanlıklarını da devam ettirmesi açısından çok önemlidir. Zeytinyağlımızın en önemli tüketicilerin yurt içindeki vatandaşlarımız olmasını arzu ediyoruz. Bu ülkenin insanları sağlıklı olsun, sıhhatli olsun zeytinyağından faydalansınlar diye çabalıyoruz. Kişi başı tükettiğimiz  zeytinyağı bir, 1,5 litre civarında.. Bu da ürettiğimiz yağın ancak ve ancak üçte birini tükettiğimiz anlamına gelir. Böyle bir ürünün bol olduğu senede sağlık iksirinden insanlar daha çok faydalansın, daha çok yararlansınlar. Üretici açısından baktığımız zamanda üretici bir önceki senelerin rakam olan 14 15 lira gibi rakamlara şu anda teşekkür eder vaziyette. Bu rakamların çok daha yüksek olması üretici sevindirir. Ama tüketici açısından objektif bir  şekilde baktığımız zaman, tüketilebilirliği açısından baktığımız zaman son derece uygun şartlarda tezahür ediyor. Hem üreticiyi tatmin ediyor, hem tüketicinin ihtiyacını karşılayabiliyoruz. Rakamların 18- 22 skalası aralığında devam edeceğini düşünüyoruz” dedi.

– “Fiyatlar geçen sene ile aynı”

Edremit Ziraat Odası Başkan Vekili Ali Yılmaz Diker, “Bölgemizde erken sıkım, soğuk sıkım zeytinyağı üretimi devam etmekte. Zeytinyağı fiyatları geçen seneki fiyatlarda tutunmaya devam ediyor. Piyasa çok belirgin olmasa bile geçen seneki fiyatlar seyretmekte. Soğuk sıkım zeytinyağı, erken hasat zeytinyağının perakende fiyatları firmasına göre kalitesine göre değişiklikler gösteriyor. Raflardaki fiyatlarına baktığımız zaman 25 liradan 30 liraya kadar zeytinyağı olduğunu görüyoruz. Bu tamamen tüketicinin beğenisine kalmış. Zeytinyağlının geçen seneki ile bu seneki fiyatının aynı olacağını düşünüyorum. Normalde naturel sızma 8 dizyeme kadar olan 5 litrelik bir teneke yağın piyasası 100- 110 lira civarındaydı bu sene de bakıyoruz aynı fiyatlarla üreticiler 5 litrelik zeytinyağı tenekesin 100- 110 liraya nakliye dahil olmak üzere satışlarını devam ettiriyor. Zeytinyağı fiyatlarının çok fazla düşeceğini zannetmiyorum. Yeter ki dışarıdan bir takım spekülatör hareketler yapılarak ülkemiz içerisindeki zeytinyağı hareketliliğinim dalgalandırılmasına sebebiyet vermesinler. Çünkü bir takım hoş olmayan şeyler duyuluyor. Tunus’ta, Cezayir’de zeytinyağının çok olduğu, buralardan yağ getireceği söyleniyor. Bu tür hareketler iç piyasayı da  bozacak hareketlerdir bu tür hareketlere sebebiyet vermesinden yana değiliz. İç yasadaki kendi ürünümüzün en iyi şekilde, en güzel şekilde tüketiciye yansımasından yanayız.  Yeter ki bizim bu sağlıklı, güzel zeytinyağımız bu ülkenin güzel insanları tarafından yenilsin istiyoruz. Başka bir ülkeden zeytinyağı getirilmesinden yana da değiliz. Zaten bakıldığında İspanya’da ve İtalya’da rekolte düşüklükleri söz konusu. Ben zannediyorum sezonumuz çok iyi bir şekilde devam edecektir”  diye konuştu.

Edremitli zeytinyağı üreticisi Osman Baydar ise “Zeytinyağında fiyatlar bu sene beklediğimizin üstünde oldu.  .Rekolte de beklediğimizin üstünde. Zeytinyağı fiyatlarında hala bir belirsizlik var. Birkaç haftaya kadar zeytinyağı fiyatlarının net bir şekilde belli olacağını düşünüyoruz. Zeytinyağı fiyatları şu anda 22- 25 lira civarında, erken hasat yağın fiyatları da 30 lira civarında seyrediyor. Piyasada daha aşağıya verenlerde var” ifadelerini kullandı.