Zorunlu Enerji Kimlik Belgesi Alımına 4 Ay Kalırken Son Gün ise ’01 Ocak’tır!

0
204
KABOTAJ Kurtuluş

Eski ve Yeni binalara yönelik düzenlenen alınması zorunlu enerji kimlik belgesinin 1 Ocak 2020’ye kadar 4 aylık bir süresi kalırken yeni binaların enerji kimlik belgesindeki enerji sınıfının en az C kategorisinde olması gerekmektedir.

Günümüzde artık binalar için Enerji Kimlik Belgesi (EKB) zorunlu olurken konut sahipleri ya da müteahhitlerin binalara yönelik 1 Ocak 2020 tarihine kadar enerji kimlik belgesi (ekb) çıkartma zorunluluğu vardır.

Resmi olarak; yetkili odaya kayıtlı ( EMO, MMO vb. ) imza yetkili serbest mühendis müşavirler tarafından verilen ekb belgesi yetkilendirilmiş enerji verimliliği danışmanlık şirketleri tarafından da düzenlenebilmektedir.

2011 yılı öncesinde yapılmış olan binalar için herhangi bir sınıf belgenin alınması yeterli iken 2011 yılından sonra inşa edilen binaların enerji kimlik belgelerinin en az C kategorisinde olması gerekirken enerji sınıf değerinin yükseltilmesi için ise binalarda ısı yalıtımı ve(ya) enerji verimliliği iyileştirmeleri yapılarak ekb belgesi A’dan G’ye kadar ilgili enerji sınıfına göre sınıflandırılarak düzenlenmektedir.

Enerji kimlik belgelerinin konut kredilerini de etkileyeceğini dile getiren uzmanlar ‘Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu’ tarafından ise enerji verimliliği sınıfı yüksek bina sayısını artırmaya yönelik Enerji Kimlik Belgesi sınıfı A olan konutlar için değerinin % 90’ı, B sınıfı olan konutlar için ise değerinin % 85’i kadar kredi kullanımına olanak sağlanacaktır.

Kanun ve yönetmelikler çerçevesinde düzenlenen enerji kimlik belgesinde binaların enerji tüketim sınıflandırması, sera gazı salımı seviyesi, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve soğutma sistemlerinin verimlerine yönelik bilgileri içermektedir. Belgenin düzenlenmesindeki asıl amaç ise binalarda enerji tasarrufu ve verimliliğini sağlayarak enerji israfını ortadan kaldırmaktır.

Enerji Kimlik Belgesi‘nin geçerlilik süresi 10 yıl olurken belgeyi almak için binaya ait mimari projeyle, ısı yalıtım, mekanik tesisat ve elektrik projeleri ile başvuru yapılması gerekmektedir.11

KAYNAK : https://www.enerjigazetesi.ist/en/zorunlu-enerji-kimlik-belgesi-alimina-4-ay-kalirken-son-gun-ise-01-ocaktir/?utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed%3A+enerjigazetesi+%28Enerji+Gazetesi+-+G%C3%BCncel+Haber+B%C3%BClteni%29

HABER: BÜLENT ÖZGEN