Pazartesi, Haziran 24, 2024
Semercioglu Zeytincilik
Ana SayfaÇevreAşırı Hava Olaylarının Sayısı Her Yıl Artacak

Aşırı Hava Olaylarının Sayısı Her Yıl Artacak

Dünya Meteoroloji Örgütü (DMÖ), iklim değişikliği nedeniyle yaşanan afetlerin her yıl artacağı uyarasında bulundu.

Birleşmiş Milletlere (BM) bağlı örgütün yeni yayımladığı 2020 İklim Durumu raporu, iklim değişikliği kaynaklı felaketler nedeniyle uluslararası insani yardıma ihtiyaç duyan insan sayısının 2030 yılına kadar %50 artabileceğine dikkat çekti.

DMÖ raporuna göre 2018 yılında 108 milyon insan, sıcak hava dalgaları, küresel ısınma, orman yangınları, fırtınalar, kuraklıklar ve artan kasırgalar nedeniyle yardıma muhtaç kaldı.

16 uluslararası kuruluş ve finansman kurumu tarafından derlenen raporda son 50 yılda hava, iklim ve tsunami gibi olaylar nedeniyle bini aşkın felaket yaşandığı ifade edildi.

Bu felaketler nedeniyle dünya çapında 2 milyon kişi hayatını kaybetti, 3,6 trilyon dolarlık ekonomik zarar yaşandı.

Rapor, hükümetleri doğal afetlere hazırlık, müdahale ve afetlerin etkilerini hafifletme becerilerini geliştirebilecek erken uyarı sistemlerine daha fazla kaynak ayırmaya davet ediyor.

DMÖ Genel Sekreteri Petteri Taalas, “COVID-19 pandemisi iyileşmesi yıllar alacak büyük bir uluslararası sağlık ve ekonomik kriz yaratsa da, iklim değişikliğinin önümüzdeki yüzyıllarda insan yaşamı, ekosistemler ve ekonomiler üzerinde oluşturduğu tehdide kulak vermemiz gerekiyor. Salgın, aynı zamanda iklim değişikliği karşısında yaşanan direnç ve adaptasyona yönelik daha sürdürülebilir bir yolda ilerlemek için bize bir fırsat sunuyor” dedi.

KAYNAK : https://www.iklimhaber.org/dmo-asiri-hava-olaylarinin-sayisi-her-yil-artacak/

HABER : BÜLENT ÖZGEN

RELATED ARTICLES
- Advertisment - YURT LOJİSTİK Gazete

Most Popular

Recent Comments