Perşembe, Mayıs 23, 2024
Semercioglu Zeytincilik
Ana SayfaÇevreAkdeniz’in Hassas Deniz Canlıları İçin Tunus, Fas ve Türkiye Bir Arada!

Akdeniz’in Hassas Deniz Canlıları İçin Tunus, Fas ve Türkiye Bir Arada!

                                  

 Med Bycatch Projesi, Akdeniz Havzası’ndaki hassas deniz canlılarının tesadüfi olarak balıkçı ağ ve oltalarına takılarak yaşamlarını kaybetmelerini, balıkçıların da av araçlarının zarar görmesini engellemek için güvenilir veri toplamaya ve bu soruna bilimsel çözüm önerileri sunmaya yönelik faaliyetleri kapsıyor.

Med Bycatch Projesi, Alboran Denizi, Sicilya Boğazı/Tunus Platosu, Orta Ege ve Doğu Akdeniz Havzası’nda ve bu bölgelerin bulunduğu üç ülkede – Tunus, Fas ve Türkiye – yürütülüyor. Proje; deniz kaplumbağaları, deniz memelileri, deniz kuşları, köpekbalıkları, mercanlar ve süngerler dahil olmak üzere, Akdeniz’deki hassas türler ilebalıkçılık arasındaki etkileşimi inceliyor.  

MEDASSET (Akdeniz Deniz Kaplumbağalarını Koruma Derneği) ve BirdLife International, Türkiye’de WWF-Türkiye, Doğa Derneği ve DEKAMER tarafından yürütülen araştırmaların ve savunuculuk çalışmalarının koordinasyonunu gerçekleştiriyor. Proje, MAVA Vakfı tarafından, Vakfın sürdürülebilir balıkçılığa yönelik Akdeniz Eylem Planı’nın bir parçası olarak destekleniyor.

Akdeniz’deki deniz canlılarının balıkçı ağ ve oltalarına yakalanması, istemsiz bir şekilde meydana geliyor ve hem balıkçılar için bir sorun hem de hassas deniz türleri açısından bir tehdit niteliği taşıyor. Med Bycatch Projesi, Akdeniz Bölgesi’ndeki hassas deniz canlılarının balıkçı ağ ve oltalarına yakalandığı vakaları bilimsel olarak incelemek ve tesadüfi avlanmayı azaltıcı önlemler uygulamak amacıyla aşağıdaki çalışmaları yürütüyor:

  • Karar vericiler, üniversiteler ve ilgili sivil toplum kuruluşlarının (STK) konuya yönelik çalışan uzmanlarından oluşan ulusal bir ekip kurulması ve kapasite arttırımı
  • Akdeniz’deki hassas deniz canlılarının balıkçı ağ ve oltalarına takılmasını kayıt altına almak için ziyaretler, anketler ve teknede gözlemler aracılığıyla hassas türlerle ilgili güvenilir veri toplanması.
  • Hassas türlerin balıkçı ağ ve oltalarına takılmasıyla ilgili paydaşlarda (balıkçılık endüstrisi, profesyonel balıkçılar, karar vericiler, liman yöneticileri, bilim insanları ve araştırmacılar, Deniz Koruma Alanı yöneticileri ve STK’ları içeren ulusal ve yerel taraflar) farkındalığın geliştirilmesi ve kapasitenin arttırılmasına katkı sağlanması.
  • Belirlenen balık üreme ve beslenme bölgeleri ile projenin yürütüldüğü ülkelerde olası yöntemler ve araçların uygulanması ve izlenmesini içeren tesadüfi av azaltma önlemlerinin denenmesi.

MEDASSET’in Proje Sorumlusu Konstantina Andreanidou projeyi tanımlarken: “Med Bycatch Projesi kapsamında, ilk kez çok türlü bir yaklaşımla, Akdeniz çapında hassas deniz türlerinin balıkçı ağ ve oltalarına takılması ve bu türlerin yaşam alanlarında karşı karşıya olduğu sorunların büyüklüğüne odaklanarak bu sorunlara ilgili tüm tarafların katılımı ve ortak akıl yoluyla çözüm üretilmesi hedefleniyor”açıklamasında bulundu.

İlgili tüm paydaşlar arasında Akdeniz’deki hassas türlerin balıkçı ağ ve oltalarına takılması konusunda farkındalığın geliştirilmesi ve kapasitenin arttırılması amacıyla yönetişim ve iletişim etkinlikleri gerçekleştiriliyor. Bu çerçevede, su ürünleri kooperatif ve birlikleri ile bölgesel birliklerin temsilcileriyle görüşmeler devam ediyor.

HABER : BÜLENT ÖZGEN

  •  
RELATED ARTICLES
- Advertisment - YURT LOJİSTİK Gazete

Most Popular

Recent Comments