Salı, Nisan 23, 2024
Semercioglu Zeytincilik
Ana SayfaEditörün SeçtikleriZEYTİN 10 BİN KİŞİYE İŞ KAPISI OLDU

ZEYTİN 10 BİN KİŞİYE İŞ KAPISI OLDU

10 MİLYONUN ÜZERİNDE AĞAÇ VARLIĞI İLE TÜRKİYE´DE ZEYTİN ÜRETİMİNDE SÖZ SAHİBİ OLAN EDREMİT KÖRFEZİ´NDE DEVAM EDEN HASAT, YKLAŞIK 10 BİN KİŞİYE GEÇİCİ DE OLSA İŞ İMKANI SAĞLIYOR.

BALIKESİR’İN EDREMİT KÖRFEZİ’NDE KASIM AYI İLE BİRLİKTE BAŞLAYAN ZEYTİN HASADI DEVAM EDİYOR.

KADINLAR 80, ERKEKLER İSE 100 LİRA YEVMİYE İLE ÇALIŞIYOR

10 milyonun üzerine ağacın bulunduğu Ayvalık´ın Altınova Mahallesi´nden Edremit´in Altınoluk Mahallesine kadar alanı kapsayan Edremit Körfezi´mdeki zeytinliklerde yaklaşık 10 bin kişi yevmiye ile çalışıyor. İşçiler, zeytin toplayarak günde 80 ila 100 lira arasında para kazanıyor.

Edremit Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yılmaz Diker, TRT Haber Muhabirine yaptığı açıklamada: “Edremit Körfezi tarımsal yönden geçimini zeytincilikten sağlayan bir bölgedir. Takriben buradaki 10 milyon zeytin ağacımız mevcuttur Edremit Körfezi´nde. Dolayısıyla hasat zamanı. Burada müthiş bir şekilde bir çalışma ortamı sağlanmakta. Bu zeytinin var ve yok olmasına bağlı olarak bu bölgeye gerek çevre köylerden gerekse yetmediği zamanda çevre ilçelerden zeytin hasadında çalışan işçiler gelir. Bunlarda dediğimiz gibi daha çok erkekler. Şimdi makinalı hasat da başladığından dolayı erkekler makinalı hasatta ve sırıkla zeytinin aşağıdaki tentelere dökülmesini sağlarlar. Bunun yanında da kadın işçilerde tentelerin serilmesinde, toplanmasında, zeytinin çuvallara aktarılmasında ve yere dökülenlerin de toplanmasında çalışırlar. Dolayısıyla bu bölgede yani körfez bölgesindeki ilçelerde takriben mahsul varlığına göre 8- 10 bin kişi bu bölgede gelerek bu tarlalarda çalışarak emeğinin karşılığını, 10 kişiye yakın işçi çalışır, emeğinin karşılığında ekmek parası için buralara gelirler. Uzaktan gelenler sabahleyin çok erken saatlerde gün doğmadan araçlarına binerler ve hiç mola vermeden 6- 7 saat çalışırlar. Ondan sonra da akşam üzeri de 14.30- 15. 00 gibi işi bırakırlar ve köylerine tekrar dönerler. Önceden buralara yatılı işçiler gelirdi. O yatılı işçilerin bakımı daha zordu. Ancak artık o işçiler kalmadı. Araç yönünden de daha fazla modernize olunduğu için şimdi araçlarıyla geliyorlar ve araçlarıyla tekrar köylerine dönüyorlar.” dedi

Zeytin bahçesinde yevmiye ile çalışan Hanife Tan, “Mesela geçici de olsa 1- 2 aylığına şu anda çalışıyoruz. Bu sene mahsulümüz az geçen yıla göre. Az da olsa çalışıyoruz. Ama kadınlar 80 lira yevmiye alıyor, erkekler 100 lira yevmiye alıyor. Hani bu saatlerde çalışıyoruz. Yapacak bir şey yok. Böyle hayat devam ediyor.” diye konuştu.

Zeytin kahyası Halil Tan da şunları söyledi: “Hasada başladık. Fakat biraz işçi sıkıntısı çekiyoruz. İşçiyi de çevre illerden filan toparlayıp getiriyoruz. Hasadımıza devam ediyoruz. Zeytin mahsulü olursa 3 ay sürüyor hasat. Mahsul bu sene az. Mahsul yok. Hasat biraz az. Az olduğu için işçi de yok. Yengelere sırık silktiriyorum ben. Erkek de bulamıyoruz, yengelere sırık silktiriyoruz.”

RELATED ARTICLES
- Advertisment - YURT LOJİSTİK Gazete

Most Popular

Recent Comments