Pazar, Temmuz 21, 2024
Semercioglu Zeytincilik
Ana SayfaÇevreAyvalık’ta çevre felaketi yaşandığı iddia edildi

Ayvalık’ta çevre felaketi yaşandığı iddia edildi

PRİNA TESİSİNDEN ÇEVREYE TONLARCA ATIK ŞASILDI

Ayvalık’ta çevre felaketi yaşandığı iddia edildi. Ayvalık Belediye zabıta ekipleri ve ilçe jandarma bölük komutanlığı konuyla ilgili tutanak tutup savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. Yaşanan taşma Nikita deresine ve İzmir Çanakkale karayoluna kadar yayıldı.

 Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde çevre kirliliği yaptığı için savcılığa verilen özel bir şirkete ait prina işleme tesisinin havuz duvarı yıkıldı. Etrafa tonlarca zeytin karasuyu aktı, derelerdeki temiz suyun kirlendiği öne sürüldü.

Ayvalık Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada: “Uzun zamandır kentin gündemini olumsuz olarak etkileyen ve kapatılması istenen tesiste, korkulan çevre felaketi gerçekleşti. Fabrikada bulunan karasu havuzunun duvarı yıkıldı. Karasular etrafa sel olup akarken çevreye ağır bir koku yayıldı. Belediye zabıta ekipleri ve İlçe Jandarma Bölük Komutanlığı konuyla ilgili tutanak tutup savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.  Büyük bir doğa tahribatı yaratan olaya çevrecilerden de büyük tepki geldi.” denildi.

Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, imzalı Nikita Deresi’ne karasu tahliye eden ve kentte olumsuz hava kirliliği yaratan Doğuş Prina fabrikası hakkında geçtiğimiz aylarda Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ayvalık’tan yükselen feryatlara tepkisiz kalmamıştı. Bakanlık altı ay süreyle kentin çeşitli noktalarında ölçüm ve analizler yapmak üzere “Hava Kalitesi Ölçüm Aracı”nı kentte görevlendirmişti.”

Yazılı açıklamada Ayvalık’ın temiz havasının prina işleyen bu tesisten salınan duman ya da buharın özellikle kış aylarında bazı gecelerde kentin havasını solunamaz hale getirdiğini ve gittikçe büyüyen bir yaraya dönüştüğünü vurgulayan Başkan Ergin’in “Ölçüm aracı altı ay süreyle ölçümler yaptı. Hem yaz hem de kış mevsiminin girişine kadar süren ölçümler sonucunda bakanlık bir sonuca varacak. Bizim arzumuz fabrikanın gerekli önlemleri alması, güçlü bir duman filtresi kullanması, ayrıca atık suları içilecek düzeyde arıtması. Kimse kente hizmet veren bir tesisin kapısına kilit vurulmasını istemez. Altı ay sonra ölçüm sonuçları ortaya çıkacak. Fabrika yetkililerinin de ölçüm sonuçlarına saygı göstererek gerekli önlemlerini almasını bekliyoruz” ifadesi yer aldı.

RELATED ARTICLES
- Advertisment - YURT LOJİSTİK Gazete

Most Popular

Recent Comments