Pazar, Haziran 23, 2024
Semercioglu Zeytincilik
Ana SayfaÇevreİklim tekrar TBMM gündemine giriyor

İklim tekrar TBMM gündemine giriyor

İklim değişikliği ile ilgili son araştırma komisyonu 2008 yılında faaliyet göstermişti

2 Mart 2021

“Küresel İklim Değişikliğinin Etkilerinin En Aza İndirilmesi, Kuraklıkla Mücadele ve Su Kaynaklarının Verimli Kullanılması İçin Alınması Gereken Tedbirlerin Belirlenmesi Amacıyla Bir Meclis Araştırması Komisyonu” kurulmasına dair karar Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 25 Şubat 2021 tarihli oturumda farklı partiler tarafından verilen 43 ayrı önergeye istinaden alınmıştı.

2007 ve 2008’de de benzer amaçlı komisyonlar kurulmuştu

TBMM’de iklim değişikliği ile ilgili araştırma komisyonu kurulmasına dair ilk defa 20.Yasama Döneminde Samsun milletvekili Musa Uzunkaya ve arkadaşları tarafından 29 Haziran 1998 tarihinde verilmiş, 2007 ve 2008 yılllarında da iki ayrı yasama döneminde komisyon kurulmuştu.

22.Yasama Dönemi’nde de 2007 yılında “Küresel Isınmanın Neden Olduğu Sorunların ve Oluşturduğu Riskin Araştırılarak Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu” kurulmuştu. Komisyon tarafından hazırlanan rapor TBMM Başkanlığı’na sunulsa da çalışma 22. Yasama Dönemi’nin sona ermesi nedeni ile hükümsüz kalmıştı.

23.Yasama Dönemi’nde de Türkiye’nin Kyoto Protokolü’ne taraf olup olmamak yönünde TBMM’den siyasi bir bakışa ihtiyaç duyulması nedeni ile 2008 yılında iklim değişikliğinin özellikle su kaynaklarına etkisini konu edinen “Küresel Isınmanın Etkileri ve Su Kaynaklarının Sürdürülebilir Yönetimi Konusunda Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu” kurulmuştu. Komisyonun hazırladığı rapor 2008 yılı Ekim ayında TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmüştü.

KAYNAK : https://yesilekonomi.com/iklim-tekrar-tbmm-gundemine-giriyor/?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=ruezgarda_2000_mw_lik_oenlisans_basvuru_suereci_iptal_edildi_guenluek_buelten&utm_term=2021-03-03

HABER: BÜLENT ÖZGEN

RELATED ARTICLES
- Advertisment - YURT LOJİSTİK Gazete

Most Popular

Recent Comments