Salı, Haziran 18, 2024
Semercioglu Zeytincilik
Ana SayfaÇevreKarakoç deresi sulak alan mücadelesi birlikte emek verilerek kazanıldı.

Karakoç deresi sulak alan mücadelesi birlikte emek verilerek kazanıldı.

Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüaslan ve Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin’in girişimleri sonuç verdi; Karakoç Deresinin sulak alan statüsünde kalmasına karar verildi.

Ayvalık’ta Altınova Mahallesi sınırları içerisinde kalan Karakoç deresi mahallinin sulak alan statüsünden çıkarılması gündemiyle toplanan Tarım ve Orman Bakanlığı İl Mahalli Sulak Alan Komisyonu, mevcut statünün korunmasının uygun olacağına karar verdi.

380 dekarlık sulak alan Tarım ve Orman Bakanlığı, 2’nci Bölge Müdürlüğü, Balıkesir Şube Müdürlüğü tarafından Vali Yardımcısı Mitat Gözen başkanlığında düzenlenen toplantıya komisyon üyesi olarak katılan Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüaslan ve Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin sevindirici haber ile döndü.

Belediye Başkanı Mesut Ergin, 380 dekarlık alanın, sulak alan olarak tescil edildiğini belirterek, sulak alan statüsünün korunmasının uygun olacağı şeklinde alınan karardan Ayvalık halkı adına büyük bir mutluluk duyduğunu, birlikte bir mücadeleyi daha kazanmanın güzel olduğunu ve yöredeki halkın, STK’ların öneminin yine ortaya çıktığını söyledi İzlenmeye devam edilecek Başkan Ergin, “İzleme çalışmalarında üniversitenin ilgili bölümünden destek alınacak.

Karakoç Deresi Mahalli Sulak Alanına ait 380 dekarlık alanıyla birlikte, alanı etkileyebilecek çevre bölgeleme çalışmalarının bir an önce yapılması maksadıyla katılımcı diğer kurumlardan personel görevlendirilerek. Öte yandan ,İl şube müdürlüğü koordinasyonunda çalışmaların yapılmasıyla mevcut statünün korunmasının uygun olacağına karar verildi” dedi.

Eşsiz güzellikler barındırıyor Dokuz tescilli sulak alanın ikisinin Ayvalık’ta bulunduğunu hatırlatan Başkan Ergin, “Orman ve Su İşleri Genel Müdürlüğü ile Ayvalık kuş gözlem topluluğunun yapmış olduğu çalışmalarda 172 kuş türü tespit edildi. Tatlı su ile deniz suyunun karışması sonucu kumul ve tuzul bitki örtüsü mevcut.

Karbon azot, fosfor ve kükürt dengesini sağlayan sazlıklarla birlikte 30’a yakın farklı tür bitki çeşidini barındırıyor. Ayvalık Tabiat Adaları Parkı, zeytin alanları, kıyı şeridindeki kumu, fıstık çamları gibi eşsiz güzelliklere sahip. Mahalli öneme sahip sulak alanlar da bu güzelliklerin içindedir” dedi.

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Ayvalık Temsilciliği olarak; konuyu 2014 yılından beri takip ediyorum.

a.16.02.2016 günlü dilekçeme istinaden; Orman ve Su İşleri Genel Md.lüğünün 24.03.2016 gün ve Sayı: 75389418-435.01-65529 sayılı cevabi yazıda; Balıkesir ilindeki sulak alanlarını değerlendirmek amacıyla Vali Yardımcısı Başkanlığında Mahalli sulak alan komisyonu iki defa toplantı yaptığı,

  • 17.07.2014 tarihli toplantı da Ayvalık Kıyı sisteminin yeniden değerlendirilmesi maksadıyla çalışma grubu oluşturulmasına,
    *16.10.2014 tarihinde yerinde yapılan inceleme sonunda,yapılan değerlendirme de Sarımsaklı plajları bölgesindeki sulak alanın vasfının yitirdiğinen sulak alan olarak iptal edilmesine,
    *03.06.2015 tarihindeki toplantı da ise; Karakoç deresi sulak alanı ile Şeytan sofrası sulak alanının mahalli sulak alan olarak teklif edilmesine karar verildiği bildirilmiştir.
    b.21.07.2016 tarihli dilekçeme istinaden;Orman ve Su İşleri Bak.lığı II.Bölge Md.lüğünün 04.08.2016 gün ve Sayı: 96666750-622-158340 sayılı cevabi yazı da;
  • Ayvalık Kıyı sistemi Sulak alan olarak adlandırılan 2014 yılında yönetmelik değiştiği için 135 sulak alanda genel tarama çalışmaları gerçekleştirilmiş,Tabiat parkı,Milli Park vb.koruma statüsü bulunan alanlar dışında sulak alan değerlendirilmesi yapılıp Genel Md.lüğüne gönderildiği bildirilmiştir.

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Ayvalık Temsilcisi olarak ; bu sürece elimden geldiğince katkıda bulunmuştum.Özellikle enson toplantıdan önce,Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Md.lüğü ile irtibata geçilmiş,toplantının gerekçesi öğrenilmeye çalışılmış ayrıca Ayvalık Halkının tepkisi de dile getirilmiştir.Görüştüğüm yetkililerden bir tanesi,bugüne kadar tescilli sulak alanlardan hiçbirisinin sulak alan statüsünden çıkarılmadığını belirtmesi içimizi biraz da rahatlatmiştır.Yine kulağımız Balıkesir’deki toplantı da idi.

Ortadaki başarının mimarları ,Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüaslan ve Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin,Ayvalık halkı ve STK.lar olmuştur.Emeği geçen herkese teşekkür ederim.

HABER: BÜLENT ÖZGEN

RELATED ARTICLES
- Advertisment - YURT LOJİSTİK Gazete

Most Popular

Recent Comments