Cumartesi, Mayıs 25, 2024
Semercioglu Zeytincilik
Ana SayfaÇevreDaisugi Tekniği: Ağaç Kesmeden Odun Üretmek

Daisugi Tekniği: Ağaç Kesmeden Odun Üretmek

Japonlar tarafından yaklaşık 800 yıldır devam ettirilen bu teknik aslında Japonya’nın coğrafi durumundan dolayı gelmiş. Japonya’nın yaklaşık 100 milyonluk nüfusu var ama buna karşı ormanlık alanları çok az. İstatistiklere göre toprak bakımından Japonya yaklaşık 378 bin metrekarelik bir alana sahip bir ülke olarak karşımıza çıkıyor.

Bunun için yüzlerce yıl önce eski Japonlar, asırlarca yaşayabilecek ve bina, ibadet yeri vb. yerleri yaparken rahat kullanılacak bir ağaç tipini araştırmaya başlamışlar. Yaptıkları aşılama çalışmalarıyla “Japon Sediri” ağaçlarını ortaya çıkarmışlar.

Bu ağaçların en önemli özelliği ise tek seferde dikilebilmesi ve sonrasında meyve ağaçları gibi meyve yerine bir ağacın gövdesi gibi bir yapıya sahip dallar meydana getiriyor. Bu dallarda ağaç gövdesini keser gibi kesilerek, kereste üretiliyor. Ana gövdeye ise dokunulmuyor ve bu ağaç sonraki senelerde yine aynı şekilde dallar vererek ağacı kesmeden üstünde meyve toplar gibi odun toplanmasını sağlıyorlar.

Bu ağaçların dalları, resimde görüldüğü gibi gövde şeklinde üstte doğru uzuyor.

İşte bu tekniğe Japonlar, Daisugi ismini vermişler ve böylelikle kereste için bu ağaçları kullanarak diğer ağaçların kesilmesinin önüne geçmişler. Japon Sediri adı verilen bu ağaçlar, yapılan aşılama çalışmalarıyla düz ve sağlam yapıda gövdeler veriyor. Üst tarafta resmini koyduğumuz bu ağaçlar görünüş itibariyle de güzel ve hoş duruyor. Elbette bu tekniği bilen insanlar ve yetkililer vardır ama ülkemizde bu tekniği deneyerek kereste üretimi için uygun alanlara Japon Sediri ağaçları ekilebilir.

KAYNAK : https://teknolojiprojeleri.com/teknik/daisugi-teknigi-japonlarin-agac-kesmeden-odun-uretmesi

HABER: BÜLENT ÖZGEN

RELATED ARTICLES
- Advertisment - YURT LOJİSTİK Gazete

Most Popular

Recent Comments