Salı, Haziran 18, 2024
Semercioglu Zeytincilik
Ana SayfaEditörün Seçtikleri"Doğa Alarm Veriyor" Sergisi Antandros'ta ziyaretçilerini bekliyor

“Doğa Alarm Veriyor” Sergisi Antandros’ta ziyaretçilerini bekliyor

Türkiye ve dünyadan birçok karikatüristin çizdiği çevre konulu eserlerin yer aldığı "Doğa Alarm Veriyor" Karikatür Sergisi, şimdi de 27 Temmuz – 12 Ağustos tarihleri arasında Antandros Derneği, Altınoluk, Edremit'te ziyaretçilere kapılarını açtı.

-

Aydın Doğan Vakfı’nın, toplumlararası uzlaşmayı, sevgiyi, dostluğu, özgürlüğü ve barışı karikatür ile yayma hedefiyle 37 yıldır düzenlediği Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’na katılan karikatüristlerin çevre sorunlarına dikkat çekmek amacıyla çizdiği karikatürler “Doğa Alarm Veriyor” adıyla bir sergiye dönüştü. Birleşmiş Milletler Konferansı’nın Dünya Çevre Günü olarak kabul ettiği 5 Haziran’da çevrenin korunmasına ve toplumsal farkındalık yaratılmasına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen sergide Türkiye‘nin yanı sıra Endonezya, Slovakya, İran, Rusya, İtalya, Özbekistan, Hırvatistan, Polonya gibi birçok ülkeden karikatüristin eserleri yer alıyor. Küresel ısınma, buzulların erimesi, çevre kirliliği, hava kirliliği, deniz kirliliği, atıklar ve çöpler, ağaçların kesilmesi, değişen atmosfer gibi konulara dikkat çeken birbirinden çarpıcı eserlerin yer aldığı sergi 27 Temmuz – 12 Ağustos tarihleri arasında Antandros Derneği, Altınoluk, Edremit‘te sanatseverlerle buluşuyor. “Doğa Alarm Veriyor” Sergisi sanalmuze.aydindoganvakfi.org.tr adresinden sanal olarak da gezilebiliyor.

Altınoluk Tarihi Antandros Şehrini Kurtarma, Koruma ve Yaşatma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Gülçin Cömert, açılışta yaptığı konuşmada: Derneğimizin kurucu başkanı rahmetli gazeteci Remzi Erkürem’in çabalarıyla derneğimizde sergilenmeye başlayan, karikatürün Oscarı olarak adlandırılan Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışma Sergileri bizim için de çok kıymetli. Bu yıl özellikle körfezimizde de yaşadığımız çevre kirliliği nedeniyle “Doğa Alarm Veriyor” isimli bu özel sergi çevre kirliliği konusunda yaşananları ironik bir dille yüzümüze çarpıyor. Remzi Erkürem’i bir kez daha rahmetle anıyor, Aydın Doğan Vakfına ve siz değerli katılımcılara çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

Sergiyi gezenler, eserlere hayran kaldıklarını dile getirdi.

Her yıl dünya gündemine ışık tutan eserlerin yarıştığı Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’na bugüne dek 137 ülkeden 8.800’ü aşkın sanatçı katıldı. Pek çok farklı ülkeden yüzlerce saygın karikatüristin katıldığı yarışmanın Seçiciler Kurulu da dünyanın en önemli karikatür ustalarından oluşmaktadır. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması bugün dünyada “Karikatürlerin Oscar”ı olarak bilinmektedir.

- Advertisment - YURT LOJİSTİK Gazete