Perşembe, Mayıs 23, 2024
Semercioglu Zeytincilik
Ana SayfaEditörün SeçtikleriKurtuluş törenlerine "Zincir" tepkisi damga vurdu

Kurtuluş törenlerine “Zincir” tepkisi damga vurdu

AK Parti'li Belediye Meclisi Üyesi Murat Tuna, ÇYDD Edremit Şubesince bir genç kıza siyah çarşaf giydirilerek yapılan temsili kurtuluş canlandırmasına tepki gösterdi

-

Balıkesir’in Edremit ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 99’uncu yıl dönümü dolayısıyla töreni düzenlendi.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenklerin bırakılması ve Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan’ın konuşmasının ardından halk oyunları gösterilerine yer verilen kutlama programı, Menderes Bulvarı’nda devam etti.

Bulvarda, ilçe idarecilerinin halkı selamlaması, atlı efelerin protokol üyelerine Türk bayrağı sunması, halk oyunu gösterisi ve ilçenin kurtuluşunun canlandırılmasının ardından resmigeçitle törenler sona erdi.

AK Parti’li Edremit Belediye Meclisi Üyesi Murat Tuna, törende kurtuluşun canlandırıldığı bölümde, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Edremit Şubesince sunulan koreografiye tepki gösterdi.

Tuna, beyaz giysili ve üzeri kara çarşafla örtülü genç kızın zincirle bağlanması ve ardından efelerin zinciri çözüp kara çarşafı açmasıyla tamamlanan temsili gösteriye ilişkin, “Türk kadınını zincire vuracak daha anasından doğmadı. Türk kadınını kim zincire vurdu? Neyin hesabını yapıyorsunuz? Onu düzenleyenler kimse, hesabını verecek.” diyerek tören alanından ayrıldı.

Törenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Tuna, Edremit’in kurtuluşunun 99’uncu yıl dönümü programının ilgili kurumlarca gayet şık bir vaziyette hazırlandığını söyledi.

Koreografiyle ilgili görüşlerini aktaran Tuna, şunları kaydetti:

“Diz çöktürüldü genç kızımıza, üzerine kara büyük bir çarşaf attılar. Yapabilirler, bu mizansen olarak da olabilir. O derneğin kendi bakış açısıdır ama hemen akabinde 4-5 metrelik zincirle o genç kızımızın protokolün önünde, Edremit halkının önünde zincire vurulması ve zincirle bağlamaları beni çileden çıkardı. Benim oradaki protokole, o yapılan harekete tek isyanım şudur: Bizim kadınımızın, bizim genç kızlarımızın zincire vurulduğu hiçbir dönem olmamıştır. Oradaki o protestoyu, tepkiyi koymamı gerektiriyordu. Benim inancım bu doğrultudadır.”

ÇYDD Edremit Şube Başkanı Nedret Aldemir yaptığı açıklamada: “Bizim oradaki amacımız bir kadını zincire vurmak değildi. Bizim anlatmak istediğimiz Edremit ilçesinin zincirden, esaretten kurtarılışıydı. Bu Edremit’te 100 yıllık bir gelenek. Daha önce Cumhuriyet meydanında konuşmanın hemen ardından kara örtünün altında yöresel kıyafetli kadın olurdu ve üzerindeki zincir çıkarılarak kentin kurtarılışı sembolize edilirdi. Ardından da halk oyunları oynanarak kurtuluş kutlanırdı. Bizim siyasetle filan hiçbir ilgimiz yok olamazda. Ancak beyefendinin neden tepki gösterdiğine bir anlam veremiyorum. Demek ki o görmek istediği gibi görüyor ve kara örtü altındaki zincirli kadını kadın olarak görüyor. Oysa ki o bir kadın değil Edremit ilçesidir bizim anlatmak istediğimiz de budur.” dedi.

- Advertisment - YURT LOJİSTİK Gazete