Salı, Mayıs 28, 2024
Semercioglu Zeytincilik
Ana SayfaEditörün SeçtikleriCanbey: "28 şubatı anımsatan görüntüler"

Canbey: “28 şubatı anımsatan görüntüler”

AK Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey, Edremit'in 99'uncu kurtuluş etkinlikleri esnasında yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Kutlama programındaki görüntülerin 28 şubatı hatırlattığını söyledi.

-

Balıkesir’in Edremit ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun88’uncu yıldönümü kutlama programı sırasında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğince (ÇYDD) hazırlanan etkinliğe tepkiler gelmeye devam ediyor.

Canbey Edremit’te gazetecilere yaptığı açıklamada, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ziyaret ettiği Edremit gibi bir ilçede bu tür bir olayın yaşanmasından üzüntü duyduklarını söyledi.

Dün Edremit’in kurtuluşunun 99’uncu yıldönümünün kutlandığını hatırlatan Canbey; “Tabii kutlama törenlerinde büyük bir coşku olması gerekir. Birlik ve beraberlik mesajlarının olması gerekir. Her türlü ayrıştırmadan her türlü kutuplaştırmadan herkesin uzak durması gerekir. Böyle bir törende maalesef gerçekten ayrıştırıcı, kutuplaştırıcı gerçeği yansıtmayan Kurtuluş Savaşı’nın ruhuna uymayan dün maalesef bir mizansen yaşandı ve bu mizanseni de Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, CHP’li Edremit Belediyesi ile birlikte orada gerçekleştirdiler.” dedi.

Belediye başkanına daha sonra bu konunun reddedilmesi ile alakalı ya da kendisi ile alakası olup olmadığının da sorulduğunu dile getiren Canbey şunları söyledi: “Açıklamasının içerisine baktığımız zaman kabul ediyor. Bilgisi dahilinde olduğunu zaten anlıyoruz. Şunu söylemek istiyorum Kurtuluş etkinlikleri kurtuluş ruhuna uygun olması gerekir. Biz Kurtuluş Savaşı’nda çocuğumuzla, yaşlımızla gencimizle, kadınımızla büyük bir mücadele verdik. Topyekün bir destansı mücadele verdik. Bu mücadelenin ruhuna herkes uygun hareket etmek zorunda. Yani başka mesaj verecek zaman bulamamışlar.  Böyle bir şey olur mu? Yani geliyorsunuz kurtuluş etkinliğini ortasında kurtuluş ruhuna zarar veren o mücadeleyi gerçekleştiren kadınlarımızın ruhuna zarar veren, onların özgürlük ruhuna zarar veren onları çarşafa giydirip üzerine zincir de bağlayan bir mizansenle kurtuluş etkinliği düzenliyorsunuz.”

Bunun kabul edilemez olduğunu vurgulayan Canbey: “Hele hele Edremit gibi Mustafa Kemal Atatürk’ün Gazi, Mustafa Kemal Atatürk’ün zamanında ziyaret ettiği Edremit’te böyle bir etkinliğin gerçekleştirmesini kınıyoruz. O dönemdeki kurtuluş mücadelesine baktığınız zaman Atatürk’ün sağında solunda kurtuluş mücadelesini veren kadınlarımızı görüyoruz. Herkesten fazla bu kadınlarımıza herkesin sahip çıkması lazım. Kadınlarımızın kurtuluş mücadelesi ruhuna sahip çıkması lazım. Tabii yaşanan olay biraz üzücü, can sıkıcı. Edremit’imizin böyle bir görüntüyle böyle bir fotoğrafla dünya kamuoyuna yansıtılmasını asla arzu etmezdik.” diye konuştu.

Bu yaşandığı için üzüntülü olduklarını ifade eden ve ilk andan itibaren, olayın yaşandığı andan itibaren kendilerinin de takip ettiklerini kaydeden Canbey: “Milletimiz inanmaz tepki gösterdi. Sanki böyle 28 Şubat zihniyetini tekrar hortlatan, o günleri anımsatan o yasakçı günleri anımsatan, insan hakları ihlallerinin yaşandığı yoğun yaşandığı o günleri hatırlatan bu görüntüleri görür görmez milletimizde tepkisel bir durum oluştu ve dünden beri bunu bizzat bizimle de paylaşıyorlar biz de zaten görüyoruz milletimizin tepkisini. İnşallah bundan sonraki süreçte herkes aklını başına alır. Bir daha böyle süreçlere hiç kimse cüret etmez. Herkes şunu bilmesi lazım; Türkiye dünyada yıldızı parlayan, özgürlükleri genişleyen, insan hakları ihlallerini her geçen gün azaltan ve ekonomik olarak da gelişen, milli savunma sanayinde çağ atlayan bir ülke.” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türkiyen’nin bu süreci götüreceğine işaret eden Canbey, sözlerini şöyle tamamladı: “Allah’ın izniyle. Bizim bugün gördüğümüz bu görüntüler hala 28 Şubat zihniyetinin diri olduğunu bize gösterdi. Maalesef bunun için üzgünüz. Ama herkesin özellikle bu milleti yönetmeye talip olanların şunu bilmesi gerekiyor; önce milletin değerleriyle barışık yaşayacaksın. Millete subliminal mesajlar vermeyeceksiniz. Bu milletin ayarlarıyla, değerleriyle oynamayacaksınız.”.

– Edremit Belediyesi çark etti

Edremit Belediyesi Basın biriminden gönderilen yazılı açıklamada: “9 Eylül Edremit’in Kurtuluş Günü çerçevesinde düzenlenen etkinliklerde, programda yer almamasına rağmen Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği tarafından sahnelenen gösteri tepkilere neden olmuştur. Gösteriyi  icra eden ekibin belediyemizle herhangi bir ilişkisi bulunmamaktır. Belediyemizin, Türk Kadınını esaret altında gösterecek bir mizansenin içerisinde yer alacağını düşünmek dahi çok büyük bir saygısızlıktır. Kaldı ki söz konusu oyunda, Türk Kadınına biçilmek istenen esaret zincirinin kırıldığı ifade edilmektir. Aksi bir mesaj verilmiş olsaydı, tepkimizi o esnada gösterir, gerekirse gösterinin devam etmemesini sağlardık.” ifadeleri yer aldı.

- Advertisment - YURT LOJİSTİK Gazete