Pazar, Haziran 23, 2024
Semercioglu Zeytincilik
Ana SayfaEditörün SeçtikleriTürkiye’nin İlk Maden Lisesi Balıkesir’de Açıldı

Türkiye’nin İlk Maden Lisesi Balıkesir’de Açıldı

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez İvrindi İlçesinde yapımı tamamlanan Nurettin Çarmıklı Madencilik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve TÜMAD İvrindi Altın-Gümüş Madeni İşletmesinin açılışını gerçekleştirmek üzere Balıkesir’e geldi.

Türkiye’nin ilk maden lisesi olma özelliğini taşıyan Nurettin Çarmıklı Madencilik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile TÜMAD İvrindi Altın-Gümüş Madeni İşletmesinin açılışında konuşan Vali Şıldak, açılışın gerek ülkemiz ve İlimiz ekonomisi açısından gerekse özellikle mesleki eğitim alanı açasından çok önemli bir girişim olduğunu söyledi.

Balıkesir’in madencilik alanında ülkenin en zengin İlleri arasında yer aldığını vurgulayan Şıldak, “Balıkesir’de toprağın üstü kadar altının da zengin olduğunu görüyoruz. Ülkemize altın, gümüş, kurşun ve çinko gibi değerli madenleri Balıkesir’den üretmek, kazandırmak bizler için onur verici. İki yıldır eğitim faaliyetini sürdüren, 135 öğrencimizin eğitim gördüğü okulumuzun yapımı, bu sektörün alandaki nitelikli ve eğitimli işgücünün karşılanması adına çok güzel bir adım. Burada bir Anadolu Lisemizin, bir Anadolu İmam Hatip Lisemizin ve 3 Mesleki ve Teknik Lisemizin olduğu 60 bin metrekarelik bir eğitim kampüsünün içindeyiz. Burada eğitim alan 476 öğrencimiz hayata meslek sahibi olarak hazırlanıyorlar. Mesleki eğitimde ülkemizin ihtiyacı olan standardınyakalayabilmek adına koyduğumuz hedefleri Balıkesir’de gerçekleştirmeye büyük bir gayret gösteriyoruz. İlimizde 70 mesleki ve teknik lisemizin 67’sinde ve 4 Organize Sanayi Bölgemiz ile bir ceza infaz kurumunda mesleki eğitim merkezi oluşturduk. Bu sinerjiyle mesleki eğitim konusunda son hızla devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmenin heyecanıyla Balıkesir’de olmaktan memnuniyet duyduğunu ifade eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Okulumuz her biri 34 öğrenci kapasiteli 16 derslikten oluşuyor. Lisemiz tam kapasite faaliyete geçtiğinde yaklaşık 550 öğrencimiz burada eğitim alma imkanına kavuşmuş olacak. Kütüphanesinden laboratuvarına, konferans salonundan resim odalarına kadar her türlü sosyal ve fiziksel ortama sahip okulumuzla öğrencilerimiz maden teknolojilerini birebir deneyimleyeceği bir ortama kavuşmuş olacak. Enerji ve doğal kaynaklar eğitimi veren liselerimizi sektörün yoğun olarak faaliyet gösterdiği illerimizde ve bölgelerimizde yapıyoruz ki, bu okullarımızda teorik eğitim alan evlatlarımız sahada bunun uygulamasını birebir tecrübe etsin. Sayın Cumhurbaşkanımız geçtiğimiz günlerde meslek liseleriyle ilgili düzenlenen programda ‘Sanayide, özel sektörün öncülüğünde, sektörün ihtiyaçlarına ve teknolojinin gerekliliklerine göre hayat bulan meslek liselerimiz var’ dedi. Bunlar bilgi birikimi oluşması adına kıymetli şeyler. Bunlara inanıyoruz. Sektörün ihtiyacının tam manasıyla karşılanması adına da önemli adımlar olarak görüyoruz” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer mesleki eğitimde paradigmanın değiştiğinin en somut örneğinin bugünkü açılışla yaşandığını söyledi. Bakan Özer törende yaptığı konuşmada, “Bugün madencilik işletmesi bölge saha açılışı ve bu alanlarda çalışacak olan teknik elemanları yetiştirecek Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesinin açılışını yapıyoruz. Bizim son zamanlarda mesleki teknik eğitimde yapmış olduğumuz paradigma değişimindeki en büyük kırılma noktası işverenlerin eğitim, mesleki ve teknik eğitimin tüm süreçlerine katılmasıdır. Artık mesleki ve teknik eğitimde müfredatı sektör temsilcileriyle birlikte oluşturuyoruz. Öğrencilerimizin işletmedeki beceri eğitimlerini sektör temsilcileriyle birlikte planlıyoruz. Mesleki eğitim kanununda yapılan değişiklikle Türkiye’de mesleki eğitim çok farklı bir sürece gidiyor. 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununda yapılan değişiklikle öğrencilerimiz haftada bir gün okulda diğer günlerde işletmede, reel ortamda eğitim görülüyor. Mesleki eğitim merkezlerinde artık öğrencilerin her ay almış olduğu asgari ücretin yüzde 30’u kadar miktarını işveren ödemiyor, devlet ödüyor.” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Mesleki Ve Teknik Anadolu Liselerinde açılan 50 AR-GE merkezinden birinin Balıkesir’de tarım alanında olduğunu ve 51’incisinin de madencilik alanında yine Balıkesir’de olacağının müjdesinin verdi.

Programda, konuşmaların ardından Nurettin Çarmıklı Madencilik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve TÜMAD İvrindi Altın-Gümüş Madeni İşletmesinin açılışı yapıldı. Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından katılımcılar Nurettin Çarmıklı Madencilik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini gezerek, öğrencilerle sohbet etti.

Programa Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile Vali Hasan Şıldak’ın yanı sıra Balıkesir Milletvekilleri Belgin Uygur, Mustafa Canbey ve Yavuz Subaşı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Nurol Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Oğuz Çarmıklı, Nurol Holding Yönetim Kurulu Üyesi Gürhan Çarmıklı ve TÜMAD Madencilik Genel Müdürü Hasan Yücel, İvrindi Kaymakamı Mevlana Kürkçü, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Tarım Hekimoğlu, İvrindi Belediye Başkanı Yusuf Cengiz, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, çok sayıda öğretmen ve öğrenci ile ilgililer katıldı.

RELATED ARTICLES
- Advertisment - YURT LOJİSTİK Gazete

Most Popular

Recent Comments