Pazar, Temmuz 21, 2024
Semercioglu Zeytincilik
Ana SayfaEditörün SeçtikleriBURHANİYE’DE ÇOŞKULU HASAT FESTİVALİ..

BURHANİYE’DE ÇOŞKULU HASAT FESTİVALİ..

Burhaniye Belediyesinin her sene geleneksel olarak düzenlediği Zeytin ve Zeytinyağı Hasat Festivalinin bu sene 17.’si gerçekleştirildi. Açılış töreniyle birlikte Zeytinyağlı yemek yarışması, Panel ve Halk Müziği konserinin düzenlendiği festivalin en görkemli organizasyonu ise Geleneksel Folklorik Deve gösterileri oldu.
Bu sene 22-23 Ocak tarihlerinde 2 gün süren festival Burhaniye Belediye binası önünde kortej yürüyüşüyle başladı. Burhaniye Kaymakamı İlyas Memiş, Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler’in eşlik ettiği yürüyüşe, CHP TBMM Divan Üyesi Sevda Erdan Kılıç, CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, CHP Balıkesir Milletvekili Dr. Fikret Şahin, Küçükkuyu Belediye Başkanı Cengiz Balkan, ilçe protokol üyeleri ve siyasi parti temsilcileri de katıldı. Yürüyüşün ardından Cumhuriyet Meydanı’nda Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu gerçekleşti. Halk oyunları gösterisi soğuğa rağmen çoşkuyla alkışlandı.

“TATLARIN YARIŞINDA KIYASIYA REKABET”
Festival programı Hüsnü Pazarbaşı Kültür Merkezinde düzenlenen yemek yarışmasıyla kıyasıya bir rekabete sahne oldu. Yarışmada dereceye girenlere ödül ve plaketleri Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, Burhaniye Kaymakamı İlyas Memiş ve eşi Gülcan Memiş’in yanı sıra Başkan Yardımcısı Murat Yazgan ve Belediye Meclis Üyesi Çiğdem Avcu tarafından verildi.

“PANELE YOĞUN İLGİ”
Festival programı Reha Yurdakul Kültür Merkezi’nde düzenlenen panelle devam etti. Edremit Ticaret Odası Meclis Başkanı Mehmet Hakkı Semerci’nin moderatörlüğünü yaptığı “Ülkemiz ve Bölgemizde Zeytin ve Üretiminin ekonomiye katkısı” konulu panele konuşmacı olarak, CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Edremit Körfezi Zeytin Üretici Dernekleri Federasyonu Başkanı Yahya Ağacık, Burhaniye Ticaret Odası Başkanı Mustafa Aysel ve Prof. Dr. Erdoğan Oktay katıldı.

“TÜRKÜLERLE FESTİVAL GECESİ”
Festivalin birinci günü Burhaniye Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu konseri ile sona erdi. Dinleyicilerin zaman zaman eşlik ettiği konser yoğun bir ilgiyle dinlendi.

“KÖRFEZ ADETA BURHANİYE’YE AKTI”
Festival ikinci günü Geleneksel Folklorik Deve Gösterileri ile devam etti. Burhaniye Deve Güreşi Arenasında gerçekleştirilen güreşlerde 200’e yakın deve arenada müsabaka yaptı. Kaymakamlık, Burhaniye Belediye Başkanlığı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Emniyet Müdürlüğü, Deveciler Derneği ve Festival kupa müsabakalarının yapıldığı güreşlerde dereceye girenlere kupaları protokol üyeleri tarafından deve sahiplerine verildi. Burhaniye dışında çevre illerden ve körfezdeki tüm ilçelerden büyük bir katılımın olduğu etkinlikte binlerce güreş meraklısı keyifli bir gün geçirdi.

RELATED ARTICLES
- Advertisment - YURT LOJİSTİK Gazete

Most Popular

Recent Comments