Cumartesi, Mayıs 25, 2024
Semercioglu Zeytincilik
Ana SayfaEditörün SeçtikleriAvrupa Konseyi Kültür Rotaları Kapsamında “Zeytin Ağacı Rotası”

Avrupa Konseyi Kültür Rotaları Kapsamında “Zeytin Ağacı Rotası”

15 Ocak 2018den beri ülkemizin de taraf olduğu Avrupa Konseyi Kültür Rotaları Genişletilmiş Kısmi Anlaşması (EPA) uyarınca Kültür ve Turizm Bakanlığı programın uygulanmasına aktif olarak dahil olmuştur. Avrupa Konseyi Kültür Rotaları, sertifikasyon özellikleri nedeniyle de bir prestij simgesi olup marka değeri taşımaktadır. (Programla ilgili daha ayrıntılı bilgi için Avrupa Konseyinin ilgili sitesi: https://www.coe.int./en/web/cultural-routes
Ülkemiz halihazırda 7 Avrupa Konseyi Kültür Rotasına konu ve özellikleri itibariyle dahildir. Zeytin Ağacı Rotası da bunlardan biridir. Zeytin Ağacı Rotasının yürüttüğü faaliyetlere katılım; zeytin ve zeytincilikle ilişkili kültürel mirasın görünürlüğünü ve bu konudaki yerel turizm potansiyelini artırmak amacıyla bu alanda çalışan farklı paydaşları harekete geçirmesi bakımından önemlidir.
Bu kapsamda 27 Ocak 2022 tarihinde potansiyel destinasyonları belirleyebilmek amacıyla Güney Marmara Kalkınma Ajansı yetkililerinin, Edremit Ticaret Odası meclis başkanı Mehmet Hakkı SEMERCİ, meclis başkan yardımcısı Savaş CAN, meclis üyesi Ali CANLI ve Edremit Ticaret Odası yetkililerinin katılımıyla Edremit Ticaret Odasında bir istişare toplantısı gerçekleşti.
Rotaya dahil olabilecek potansiyel kültürel destinasyonları masaya yatırılırken zeytin sezonu ve zeytin sezonu dışında kalan zaman için iki ayrı program oluşturulması hedeflendi.

RELATED ARTICLES
- Advertisment - YURT LOJİSTİK Gazete

Most Popular

Recent Comments