Salı, Nisan 23, 2024
Semercioglu Zeytincilik
Ana SayfaEditörün SeçtikleriBURHANİYE BELEDİYESİNDE EN DÜŞÜK ÜCRET 5.650 LİRA

BURHANİYE BELEDİYESİNDE EN DÜŞÜK ÜCRET 5.650 LİRA

Burhaniye Belediyesi, belediye işçilerini kapsayan bir iyileştirme ile personel maaşlarına net %71 zam yaptı.
Burhaniye Belediyesi, başta elektrik doğal gaz, kira, okul masrafı olmak üzere gıda fiyatlarına yapılan zamları dikkate alarak işçilerin ekonomik şartlarında iyileştirmeye gitti. Bu doğrultuda Burhaniye Belediyesi Ocak ayında 4.250 lira olarak açıklanan asgari ücreti en düşük 5.650 lira olarak belirledi.
Reha Yurdakul Salonu’nda yapılan toplantıda çalışanlar, maaşlara yapılacak zam açıklaması için bir araya geldi. Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler salona alkışlarla girdi. Burada çalışanlara seslenen Başkan Deveciler, şunları söyledi : “Değerli arkadaşlar, Belediye bir hizmet kuruluşudur. Biz vatandaşımızın doğumunda, düğününde, ölümünde, iyi gününde ve kötü gününde yanındayız. İnsanların sokağındaki çöpünden, evinde akan sudan, sosyal gereksinimlerinden, yardımlarından tutun da okulda okuyan çocuğundan, hepsinden sorumluyuz ve böylesine kutsal bir görevi yürütüyoruz. Bu kutsal görevi hele Burhaniye gibi nüfusu yazın dört beş katına çıkan bir yerde mesaiye bakmadan, gece gündüz demeden, yağmurda çamurda icra eden siz değerli kardeşlerimi selamlıyorum. Ekibimizle birlikte çalışanlarımızın enflasyon baskısından daha az etkilenerek görevlerini daha mutlu şekilde yapabilmeleri için şartlarımızı da zorlayarak önemli bir artış sağlamış olduk. Emekleriyle çağdaş, mutlu Burhaniye’yi yaratan tüm çalışanlarımıza hayırlı olsun.”
Buna göre en düşük maaş, yapılan zamla %71 zamlandı. Bekar bir çalışanın maaşı net 5.650 lira olurken sosyal yardımlarda da %450 ye varan zamlar yapıldı. Buna göre, sorumluluk zammı 55 liradan 160 liraya çıkarılarak %200 zamlandı. Yakacak yardımı 55 liradan 300 liraya çıkarılarak %450, yemek yardımı 12 liradan 22 liraya çıkarılarak %85, sosyal yardım, 80 liradan 160 liraya çıkarılarak %100 ve taban ücret ise 138 liradan 190 liraya çıkarılarak %65 zam yapılmış oldu. Toplamda Aralık ayında 3300 lira alan bekâr bir çalışan 2022 Temmuz ayına kadar net 5.650 lira maaş almış olacak. Temmuz ayında sendika ile tekrar masaya oturularak toplu sözleşme yapılacak.

“BAŞKANDAN ZAM, İŞÇİDEN GÜL”

Başkan Deveciler’in zam açıklamasının ardından çalışanlar alkışlar eşliğinde ellerindeki çiçekleri sahneye atarak mutluluklarını dile getirdiler. DİSK Balıkesir Şube Başkanı Hüseyin Ovalı bir teşekkür konuşması yaparak Sosyal Belediyeciliğin örneğini sergileyen Başkan Ali Kemal Deveciler’e teşekkür ediyorum dedi. Toplantı sonrası tüm personel ile başkan, belediye binası önünde hatıra fotoğrafı çekildi.

RELATED ARTICLES
- Advertisment - YURT LOJİSTİK Gazete

Most Popular

Recent Comments