Home Editörün Seçtikleri Sungun Babacan’a veda

Sungun Babacan’a veda

0
278

Tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Hollywood yıldızlarını Türkiye’deki sesi Sungun Babacan (63) Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde son yolculuğuna uğurlandı.

Türkiye’nin en önemli seslendirme sanatçılarından biri olan Babacan için Bahçelievler Mahallesindeki OrJan Sitesi Camisinde cenaze töreni düzenlendi.

Babacan’ın cenazesine Derya Baykal, Yekta Kopan, ailesi ve sanatçı dostlarının yanı sıra sevenleri katıldı.

Öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından dünyaca ünlü birçok aktörün Türkçe seslendirmesini yapan sanatçı Babacan, yakınları ve sevenlerinin gözyaşları arasında Geriş Mezarlığında defnedildi.

Sungun Babacan’ın kızı Sıla Hilal: “Ne diyeceğimi bilemiyorum. Güzel şeyler okudum babamla ilgili dünden bveri. Bu kadar çok sevgiyle hatırlanan bir insan olduğunu görmek benim acımı biraz daha hafifletti. Çok teşekkürler herkese. Özleyeceğiz.” dedi.

Sungun Babacan’ın kendisinin çocuk saati adlı programdan arkadaşı olduğunu ifade eden sanatçı arkadaşı Derya Baykal da, ok küçük yaşlardan itibaren tanıştıklarını söyledi.

Baykal Babacan hakkında düşüncelerini şu ifadelerle anlattı: “Yıllarca birlikte Ankara’da TRT’de çok dublaj yaptık. Gerçekten çok sevdiğim bir kardeşim, arkadaşımdı. Çok büyük bir kayıp. Söyleyecek çok bir söz yok. Çok üzgünüm. Pandemiden önce görüşmüştük hastaydı o zamanda. Beraber olalım kendine iyi bak, güzel dileklerde bulunmuştuk. Gülüşmüştük telefonda. Ama buraya kadarmış. Hepimizin, tüm Türkiye’nin başı sağ olsun.”

Babacan’ın yakın dostu seslendirme sanatçısı Yekta Kopan ise : Sungun Babacan benim ustamdı, hocamdı, yönetmenimdi, ağabeyimdi. Çok şey öğretti bana. Sungun Babacan Türkiye’de seslendirme mesleğinin bir sanat haline gelmesini sağlayan isimlerden biriydi. Çok erkem bir kayıp. Arkasında çok sayıda dost, öğrenci ve çok sayıda değerli iş bıraktı. Bundan sonra onlarla avunacağız. Ne mutlu ki dostları var. Ne mutlu ki onu sesiyle tanıyanlar var. Belki yüzünü bilmeseler de sesiyle tanıyanlar var. O ses bu coğrafyada çınlamaya devam edecek.” diye konuştu.

– Sungun Babacan

Sungun Babacan, 5 Ekim 1958’de Ankara’da dünyaya geldi. Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde İşletme Bölümünü bitiren sanatçı, meslek yaşamına TRT’de başladı.

TRT’de 1980’li yılların ortalarında Cumartesiden Cumartesiye adlı programın sunuculuğunu yapan Babacan, birçok sinema filmi ve dizide dünyaca ünlü sanatçıları seslendirdi.

Babacan’ın sesiyle hayat verdiği aktörler arasında Tom Hanks, John Travolta, Brad Pitt, Tom Cruise, Alec Baldwin, Jean-Claude Van Damme, Nicolas Cage, Sean Penn, Andy Garcia, Bruce Willis, Kevin Costner, Mel Gibson gibi isimler bulunuyordu.

Babacan uzun yıllar çeviri ve seslendirme yönetmenliği de yaptı.