Pazar, Temmuz 21, 2024
Semercioglu Zeytincilik
Ana SayfaEditörün SeçtikleriYağcıbedir Uçan Halı Şenliğinin İlk Gününde Ekin Uzunlar Coşkusu

Yağcıbedir Uçan Halı Şenliğinin İlk Gününde Ekin Uzunlar Coşkusu

-


Hikayelerle süslen Uluslararası Şenlik Ekin Uzunlar Konseri ile ilk gününü tamamladı. Şenlik 4 Eylüle kadar devam edecek.
Türkiye’nin halı üzerine hikayelerle kurulan Uluslararası boyuttaki tek şenliği ,3000 yıllık kültür Yağcıbedir Halısı ve Yörük kültürünü tanıtmak amacıyla Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde gerçekleştirilen Uluslararası Sındırgı Yağcıbedir Uçan Halı Şenliği başladı.
Cumhuriyet meydanında gerçekleştiren saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından başlayan programda, yerli ve yabancı konukların halk oyunları ekipleri gösteri sundu.
Yörük düğünlerinin vazgeçilmesi Geleneksel keşke dövme etkinliği ile başlayan şenliğin açılış töreninde katılımcılar da kendilerini yörük geleneğinin içinde buldu. Yünden Sergiye Yağcıbedir halısının hikâyesi de Sındırgı Belediye başkanı Ekrem Yavaş tarafından katılımcılara anlatıldı. Protokol üyeleri yörük kadınları ile birlikte Yağcıbedir halısı dokudu.
Başkan Yavaş Yağcıbedir kültürünün ve sanatın insan hayatının her alanına güzellik kattığını belirten Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş “ Yağcıbedir 3000 yıllık tarihi ile Sındırgı yöresinin coğrafi işaretli bir ürünü. Yağcıbedir halısını hem tanıtabilmek hem de Sındırgı’nın kültürel ve sanatsal değerlerini geleceğe taşıyabilmek maksadıyla 22.sini düzenlediğimiz Yağcıbedir Uçan Halı Şenliğinin bugün kurdelesini kestik. Halkımızla beraber milletvekillerimizle beraber burada coşkulu bir ortamda açılışını gerçekleştirdik. 120ye yakın sanatçımız Türkiye’nin ve Uluslararası boyutta başka ülkelerden buraya katıldılar. Sındırgımızda Yağcıbedir Uçan Halı Şenliğinde 120ye yakın Türkiye’ nin ve dış ülkelerden sanatını burada sergilemek üzere gelen stantlar açıldı. Bunların içinde yumurta oyma sanatından, çataldan kaşıktan heykeller yapanına ağaç yontu sanatından hemşirin çorabına kadar burada yer alıyor. Şükürler olsun ki güzel bir hava da bu etkinliğimizi gerçekleştiriyoruz. Katkı sunan sanata değer veren kim varsa hepsine selam olsun. Doğal Şehir Sındırgı’da yaşamak çok güzel. “ dedi.
Uluslararası şenliğin açılış programına AK Parti Balıkesir milletvekilleri Adil Çelik, Yavuz Subaşı, Belgin Uygur, Balıkesir Büyükşehir Başkanvekili Birol Şahin, Sındırgı ilçe kaymakam vekili Mehmet Halis Aydın, Sındırgı Belediye başkanı Ekrem Yavaş, Balıkesir İl Kültür Müdürü Mehmet Mazak ile kurum amirleri ve meclis üyelerinin katıldığı kurdele kesiminin ardından başladı.
Protokol heyeti, açılış programı sonrasında el sanatları stantlarını gezdi. Şenliğin ilk günü masallarla süslendi. Akşama kadar devam eden masal atölyeleri, halk oyunları gösterileri ve atölye çalışmalarının ardından sahne alan Ekin Uzunlar konseri ile hikaye ve eğlence dolu ilk gün sona erdi.
Yağcıbedir halı ve yöresel yemek yarışmalarının da yer alacağı şenlikte, Yağcıbedir’den Modaya yolculuk defilesi, Kurtuluş günü korteji ve etkinlikleri, Ulusal bisiklet maratonu, yöresel cirit gösterilerinin yer alacağı Uluslararası şenlik 4 Eylüle kadar devam edecek.
Milli mücadelenin 100. Yıl kutlamaları ve şenlik programı kapsamında 2 Eylül akşamı Sındırgılı yerel sanatçılar, 3 Eylül akşamı İsmail Özkan ve Tuğçe Kandemir, 4 Eylül akşamı Ömer Çandır, Ayşe Dinçer Cumhuriyet meydanında sahne alacak.

- Advertisment - YURT LOJİSTİK Gazete