Pazar, Temmuz 21, 2024
Semercioglu Zeytincilik
Ana SayfaEditörün SeçtikleriGazeteciler, ‘Balıkesir Kahvaltısı’nda Buluştu

Gazeteciler, ‘Balıkesir Kahvaltısı’nda Buluştu

-

Tarihi ve kültürel değerleri, turizm destinasyonları, gıdanın merkezindeki konumu ve ulaşım olanaklarıyla tanınan Balıkesir’in gastronomik zenginliğinin öznesi olan ‘Balıkesir Kahvaltısı’ farkını ve iddiasını sürdürüyor.

Balıkesir Öğretmenevinde gerçekleştirilen ‘Balıkesir Kahvaltısı Basın Buluşması’nda Marka Şehir Yönetim Kurulu ve basın mensupları tamamı şehre özgü 30’dan fazla ürünü bir konsept etrafında birleştiren sabah kahvaltısında buluştu.

“Balıkesir Kahvaltısı” konseptinin yol haritasının konuşulduğu Basın Buluşmasına Vali Hasan Şıldak, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Balıkesir Sanayi Odası Başkanı Nazmi Yarış, Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, Güney Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdullah Güç, Balıkesir Ticaret Borsası Başkanı Ersin Erdoğmuş, Balıkesir Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Fehmi Erdem ve basın kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Balıkesir’in coğrafi işaretli ürünleri başta olmak üzere markalaşmayı güçlendirmek, bölgenin ihtiyaçlarına yönelik yeni yatırımları ve yatırımcıları çekebilmek amacıyla yola çıkılan “Marka Şehir” ve “Gastronomi Şehri Balıkesir” projeleri, Balıkesir’in gündeminde kalmaya devam ediyor.

‘Marka Şehir’ ve ‘Gastronomi Şehri Balıkesir’ çalışmaları kapsamında başlatılan Hayat Dolu Balıkesir ve Balıkesir Kahvaltısı çalışmaları emin adımlarla ilerliyor. Gastronomi Şehri Balıkesir’e güç katan Balıkesir Kahvaltısı iddiasını büyüterek sürdürürken; göze ve damağa hitap eden kahvaltı, geleneksel kahvaltı anlayışına farklı ve iddialı bir yaklaşım getiriyor.

Başta Balıkesir Kahvaltı Festivali olmak üzere gastronomide yürütülecek çalışmaların basın mensuplarıyla birlikte değerlendirdiği program GMKA Turizmde Destinasyon Yönetimi Birim Başkanı Esra Karakoç’un Balıkesir Kahvaltısı’nın dünden bugüne yolculuğunu aktardığı sunumla başladı.

Balıkesir Kahvaltısı’nda yer alacak ürünlerin belirlenmesinde işletmelerin de içinde yer aldığı 12 kişilik çalışma grubuyla 3,5 aylık bir çalışmanın sonrasında belirlendiğini söyleyen Karakoç, bugüne kadar geleneksel olarak üretilen bazı ürünlerin yeniden yorumlanmasıyla “Balıkesir Kahvaltısı” konsepti oluşturulduğunu ifade etti. Karakoç, belirlenen menüyle Edremit zeytinyağından Edremit Çizik Zeytinine, Gömeç Kirli Hanım Peynirinden Fakir Sucuğuna, Havran Mandalina Reçelinden Sındırgı’nın Susamlı Patatesine, Manda Kaymağından Gönen Patlıcan Reçeline kadar tamamı Balıkesir’de üretilen 30 üründen oluşan kahvaltının “Balıkesir Kahvaltısı” adıyla bir lezzet şöleninde buluştuğunu belirtti.

Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula yaptığı konuşmada, yıllardır her platformda Balıkesir’in ürünlerini hem ulusal hem de uluslararası olarak tanıtılmasının konuşulduğunu ve bunun ilk kez geçen yıl Kahvaltı Festivalinde başarıldığını dile getirdi.

Şehrin değerlerini ön plana çıkartarak tanıtıldığını söyleyen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz Balıkesir’in artık yaşanacak, alışveriş yapılacak, tüm gün kahvaltı yapılacak bir şehir olarak bilindiğini dile getirdi. Yılmaz, “Bu kahvaltıda yer alan her ürün Balıkesir’de üretiliyor. Peynirinin yapıldığı, sütün sağıldığı koyunun yediği yeme kadar her şey burada yetişir, yetiştirilir ve üretilir. Şeflerin bize altını çizerek söylediği bir şey var; Balıkesir, her şeyi tam olan bir şehir. Bu çalışmaları yürütürken Sayın Valimiz Hasan Şıldak’ın çalışma disiplini, planlaması ve ciddiyetine de vurgu yapmak istiyorum. Huzurlarınızda kendisine ve ekibine çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Balıkesir Kahvaltısının paydaşlarla birlikte geliştirilmeye devam edileceğini vurgulayan Vali Hasan Şıldak kahvaltıda yaptığı konuşmada, Balıkesir Kahvaltısının emin adımlarla bilinirliğinin arttığına dikkat çekti. Şıldak, “Balıkesir eğer bir pozitif algıya büründüyse, dışarıdan bakan gözler bunu görüyor ve ifade ediyorsa bu, kurumlarımızın bütün şehir olarak beraber hareket edebilme gücüne ve isteğine bağlıdır. Bir bakış açısı geliştirip hedef belirleyip oraya yürümeyi başaran bir ekip olduğumuzu düşünüyorum. Hayallerimiz, hedeflerimiz ve heyecanımız var. İlimizde 18 işletmemiz Balıkesir Kahvaltısı’nı müşterilerine sunuyor. Bu sayı daha da artacak, ama biz sayının ötesinde nitelik ve orijinalitenin bozulmamasına özen gösteriyoruz. Bu yıl düzenlenecek Uluslararası Kahvaltı Festivalinin standardını daha da yükseltecek şekilde çalışmalara da başladık. Balıkesir kadar güçlü bir coğrafya, Türkiye’de çok azdır. Balıkesir lezzet dolu, tarih dolu, kültür dolu bir şehir. Tüm kurumlarımızın ve işletmelerimizin güçlü birlikteliği ile el ele vererek Balıkesir’imizin en güçlü gastronomik değeri olan kahvaltımızı hak ettiği marka değerine ulaştıracağız” diye konuştu.

- Advertisment - YURT LOJİSTİK Gazete